مذاکرات وین گفت‌وگویی غیرمستقیم با ایران از طریق اروپایی‌ها خواهد بود

سخنگوی کاخ سفید: نمی‌توانم پیش‌بینی کنم این روند چقدر طول می‌کشد

ما فعلا در ابتدای مذاکرات هستیم و فعلا پیش‌بینی مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا را نمی‌کنیم، با این حال همچنان آماده این اتفاق هستیم.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.

جن ساکی روز دوشنبه در نشست خبری خود گفت: «من نمی‌توانم پیش‌بینی کنم این روند چقدر طول می‌کشد. آنچه واقعا رخ خواهد داد، مذاکرات غیرمستقیم از طریق اروپایی‌ها خواهد بود. این گامی به سوی دیپلماسی است.»

او افزود: «دیپلماسی ممکن است زمان ببرد و گاهی اوقات سرعت آن به‌گونه‌ای نیست که همه ترجیح دهند.»

ساکی ادامه داد: «انتظار داریم مباحث اصلی که طی روزهای آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت، گام‌های هسته‌ای است که ایران باید برای بازگشت به انطباق با مفاد برجام بردارد و همچنین اقدامات تخفیف تحریم که آمریکا باید انجام دهد.»

او خاطرنشان کرد: «ما فعلا در ابتدای مذاکرات هستیم و فعلا پیش‌بینی مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا را نمی‌کنیم، با این حال همچنان آماده این اتفاق هستیم.»

سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه سرپرستی هیأت ایرانی را در نشست دوره‌ای کمیسیون مشترک برجام بر عهده دارد.

علی واعظ، مدیر بخش ایران گروه بین‌المللی بحران در این خصوص به یورونیوز گفت: «دولت بایدن و ایران بر سر بازگشت به برجام توافق دارند اما مسیر برای رسیدن به این نقطه آسان نیست. احتمالا بحث‌ها در وین با چالش‌هایی در خصوص تنظیم زمان‌بندی بازگشت به تعهدات رو‌به‌رو خواهد بود، ضمن اینکه بدبینی‌های متقابل تهران و واشینگتن نسبت به یکدیگر این چالش‌ها را افزایش می‌دهد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.