بازگشت طرفین به برجام در یک مرحله صورت می‌گیرد

عراقچی: اگر پیشرفتی صورت نگیرد، این روند ادامه پیدا نخواهد کرد

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: «آمریکا در هیچ جلسه‌ای که ایران حضور داشته باشد، نخواهد بود، این سیاست قطعی ما است و در آن تردیدی نیست و همه امور هم به همین ترتیب برنامه‌ریزی شده است.»

شهروندآنلاین: سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین تأکید کرد که تیم ایرانی صرفا زمانی مذاکرات را جلو خواهد برد که بداند روند مذاکرات در راستای منافع جمهوری اسلامی ایران است.

به نوشته تسنیم، سیدعباس عراقچی ساعاتی پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اظهار داشت: «جلسه امروز نشست معمولی کمیسیون مشترک بود که هر سه ماه یک بار برگزار می‌شود. البته الان مصادف شده بود با شرایط جدیدی که به وجود آمده و فرصتی که برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام پیش آمده است. نشست اول را روز جمعه به صورت ویدیو کنفرانس برگزار کردیم و این نشست جلسه دوم بود.»

او ادامه داد: «می‌توانم بگویم که در مجموع جلسه سازنده‌ای بود، ما توافق کردیم که دو گروه کاری تشکیل بشود؛ یکی در حوزه تحریم‌ها و دیگری در حوزه هسته‌ای و این دو گروه کاری متشکل از همه اعضای کمیسیون مشترک یعنی این کارشناسان ایرانی به اضافه کارشناسان کشورهای 1+4 بدون حضور آمریکاست.»

عراقچی تصریح کرد: «آمریکا در هیچ جلسه‌ای که ایران حضور داشته باشد، نخواهد بود، این سیاست قطعی ما است و در آن تردیدی نیست و همه امور هم به همین ترتیب برنامه‌ریزی شده است.»

معاون وزیر امور خارجه افزود: «این جلسات کارشناسی در قالب دو کارگروه تشکیل می‌شود، وظیفه آنها این است که مجموعه اقداماتی را که آمریکایی‌ها باید انجام بدهند تا رفع کامل تحریم‌ها در یک مرحله صورت بگیرد، مشخص کنند. فهرستی از اقداماتی که باید صورت بگیرد و تحریم‌هایی که باید رفع شود، اینها همه در یک مرحله خواهد بود.»

او خاطرنشان کرد: «همچنین در کمیسیون مشترک هم پذیرفته شده است که بازگشت طرفین به صورت گام‌به‌گام نیست و احتیاجی به سیاست‌های گام‌به‌گامی نداریم. اقداماتی که آمریکایی‌ها باید انجام بدهند، کاملا روشن است و همین‌طور کارهایی که ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی خود باید انجام دهد، مشخص است. بنابراین هر دو مجموعه اقدامات در یک مرحله می‌تواند انجام شود، البته ما مجموعه اقدامات خود را پس از آنکه آمریکایی‌ها انجام دادند و راستی‌آزمایی کردیم، صورت خواهیم داد.»

عراقچی توضیح داد: «وظیفه این دو گروه کاری این است که مجموعه اقداماتی را که دو طرف باید در یک مرحله انجام بدهند، مشخص و نهایی کنند و بعد ما دوباره در کمیسیون مشترک ترتیب و توالی اقدامات و جزئیات مربوط به زمانبندی آنها را مشخص کنیم. در همه مراحل مذاکرات بین ما و کشورهای 1+4 در قالب کمیسیون مشترک صورت می‌گیرد و ما هیچ مذاکره‌ای با آمریکا یا هیچ کشور دیگری نداریم. اینکه کشورهای 1+4 این موارد را چگونه به طرف آمریکایی منتقل می‌کنند و با آنها چگونه صحبت می‌کنند تا آنها را به شرایط جمهوری اسلامی راضی کنند، موضوعی است که با ما ارتباطی ندارد.»

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: «حرکت گام‌به‌گام نداریم و همه مراحل در یک گام نهایی صورت می‌گیرد و مذاکرات ما درخصوص همان گام نهایی است. مقصود از مذاکره در حقیقت گفت‌وگوهای فنی و حقوقی است که صورت می‌گیرد. درخصوص برجام هیچ مذاکره‌ای نداریم، چه برسد به فرابرجام یا موضوعات دیگر. ما فقط در مورد اینکه بازگشت به برجام شامل چه اقداماتی باید باشد، گفت‌وگوهای فنی و حقوقی را در قالب این دو گروه کارشناسی انجام می‌دهیم.»

او در ادامه گفت: «امیدوار هستیم که در روزهای آینده گروه‌های کارشناسی به نتایجی برسند و ما به طور مرتب کار این گروه‌ها را رصد خواهیم کرد. قرار ما این است که روز جمعه صبح یک بار دیگر کمیسیون مشترک کار این دو کارگروه را بررسی کند و پیشرفت کار، مشکلات و موانع را ارزیابی کنیم، اگر هم پیشرفتی وجود نداشته باشد، ما به کار خود خاتمه خواهیم داد.»

سیدعباس عراقچی تأکید کرد: «حتی اگر همین فردا ببینیم طرف‌های مقابل ما در این کارگروه‌ها جدی نیستند، طبیعی است که ما اینجا نیامده‌ایم که وقت خود را تلف بکنیم و عجله‌ای هم در این امر نداریم، ما زمانی مذاکرات را جلو می‌بریم که بدانیم در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران پیش می‌رود.»

او افزود: «بنابراین در دو، سه روز آینده ما کارگروه‌های دوگانه را به طور مرتب ارزیابی می‌کنیم، گزارش همکاران خود را می‌شنویم، اگر کار به سمت پیشرفت باشد، کارگروه‌ها به کار خود ادامه خواهند داد و اگر که پیشرفتی صورت نگیرد، طبیعی است که این روند ادامه پیدا نخواهد کرد، ولی تا الان کشورهای 1+4 جدیت و قصد خود را برای احیای مجدد برجام به صراحت اعلام کرده‌اند، برداشتی هم که ما از رفتار آنها در جلسات دوجانبه و جلسه کمیسیون مشترک داریم همین است که این اراده وجود دارد.»

معاون سیاسی وزیر خارجه در ادامه اظهار داشت: «من قبل از جلسه کمیسیون جلسات جداگانه‌ای را با هیأت‌های چین و روسیه داشتم، ما همواره رایزنی‌های نزدیک با این دو کشور داشتیم و الحمدلله مواضع‌مان در راستای خوبی با یکدیگر قرار دارد و همکاری خوبی هم در جریان کمیسیون مشترک بین سه کشور صورت می‌گیرد. با طرف اروپایی هم صحبت داشتیم. قبل از جلسه کمیسیون مشترک دوبار با آقای مورا دیدار داشتم و تنظیمات اجرایی و ترتیبات کار را مشخص کردیم.»

عراقچی در پایان گفت: «در مجموع فعلا در مسیر درستی قرار گرفتیم، ولی ادامه این مسیر بستگی به رفتار جدیت و حسن نیت طرف مقابل دارد و ما به محض اینکه احساس بکنیم چنین حسن نیت و جدیتی وجود ندارد، طبیعی است که به این مسیر ادامه نخواهیم داد و هیچ عجله و شتابی هم نداریم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.