فصل تازه در برجام‌ آغاز شد

روحانی: واقعیت‌ها را تحریف نکنید؛ چرا برای پیروزی سیاسی مردم فیلم درست نمی‌کنید؟

آمریکا آمده و می‌خواهد توبه کند و به برجام برگردد. حال اینکه چقدر راست می‌گوید و در مقام اجرا به حرف خود وفادار است، این را باید ببینیم.

شهروندآنلاین: حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت اظهار کرد: «در روزهای اخیر ما شاهد فصل تازه‌ای از تجدید حیات برجام هستیم. همه کشورهایی که در برجام متعهد بودند، در این روزها در وین اجتماع کردند، حالا با ترکیب‌های مختلف از جمله ترکیب ۱+۴ با حضور ایران و ترکیب ۱+۴ با حضور آمریکا، اما به هر حال به هر نحوی که بوده، امروز یک صدای واحد شنیده می‌شود و آن اینکه همه اطراف این توافق هسته‌‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه‌حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود نخواهد داشت و این موفقیت جدید برای جمهوری اسلامی ایران است.»

نکات مهم سخنان او چنین است:

دولت در مقابله با فشار روانی، سیاسی و تبلیغاتی به گونه‌ای مقاومت کرده. در اینکه راه دشمنان منجر به شکست شده است، امروز تردید وجود ندارد، البته همه ما می‌دانیم این موفقیت در سایه مقاومت و یکپارچگی ملت ایران بوده است. ما تردید نداریم اگر ایستادگی، مقاومت و تحمل رنج‌ها و سختی‌ها نبود شرایط دیگری داشتیم.

دولت حتی در این جنگ سه ساله حاضر نشد توصیه برخی از دوستان را عمل کند که گفتند برای ارزاق عمومی و کالاهای ضروری سیستم کوپنی فعال کنید. ما زیر بار نرفتیم. ما نیاز به سیستم کوپنی نداریم، ما می‌توانیم کالا را به اندازه نیاز جامعه به وفور در اختیار مردم قرار دهیم و در این سه سال کالا به وفور در اختیار مردم قرار گرفته است، البته قیمت گران بوده و مردم در فشار هستند، ما کاملا این را قبول داریم، اما در عین حال نتوانستند اقتصاد ما را بشکنند.

در شرایط تحریم امروز آمریکا به صراحت می‌گوید که سیاست فشار حداکثری شکست خورده و دیگر جواب نمی‌دهد. به صراحت می‌گویند راهی جز مذاکره نداریم و اگر شما آماده‌اید ما حاضریم مستقیم مذاکره کنیم و اگر آماده نیستید، حاضریم غیرمستقیم با گروه ۱+۴ مذاکره کنیم، این به معنای پیروزی ملت ایران است که نباید آن را دستکم بگیریم.

رسانه‌ها، فضای مجازی و حقیقی ما می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند و این پیروزی را تحریف کنند. این یک پیروزی عظیم و بزرگ در تاریخ ملت ایران است و این مربوط به دولت دوازدهم نیست، مربوط به ملت ایران است، چراکه  سه سال و نیم در برابر همه فشارها ایستاده و مقاومت کرده است.

این پیروزی سیاسی ملت بزرگ ایران است و ما در دولت دوازدهم با رهبری رهبر معظم انقلاب و حمایت و هدایت ایشان توانستیم آمریکا را شکست دهیم. چرا برای آن شکست از پول ملت فیلم درست نمی‌کنید. اگر قرار است از پول ملت فیلم درست کنید، واقعیت‌ها را نشان دهید. حقیقت‌ها را به مردم بگویید. پیروزی ملت را بگویید. نباید به مردم غیرواقعی بگوییم و واقعیت‌ها را تحریف کنیم.

چرا برای سواحل مکران فیلم نمی‌سازیم، چرا نمی‌گوییم در زمان فشار آمریکا، ما آمریکا را شکستیم، چرا آمریکا متواضع شده و سر فرود آورده و با ما این‌گونه سخن می‌گوید.

آمریکا اکنون می‌گوید آیا می‌خواهید ۲ نفری، ۳ نفری، ۶ نفری صحبت کنیم، ما آماده هستیم و می‌خواهیم حرف بزنیم و حل کنیم. این لحن آمریکا در برابر ملت ایران و قدرت ملت ایران را چه کسی می‌توانست به وجود آورد؟

بازگشت به تعهدات به معنای دینی ما همان توبه است. آمریکا آمده و می‌خواهد توبه کند و به برجام برگردد. حال اینکه چقدر راست می‌گوید و در مقام اجرا به حرف خود وفادار است، این را باید ببینیم. ما اکنون نمی‌خواهیم قضاوت نهایی کنیم. ما قضاوت تا امروز را انجام می‌دهیم و تا امروز این حالت را می‌بینیم.

ما می‌گویم که به تمام تعهدات برجامی‌مان برمی‌گردیم، در صورتی که آمریکا برگشته باشد و ببینیم در عمل هم اجرا می‌کند. ما یک حرف منطقی می‌زنیم و حرف غیرمنطقی نمی‌زنیم.

چیزی که به خورد مردم دادند این بود که اینها هسته‌ای را بریدند، این حرف‌های دروغ زدند و این دروغ آشکار شد. مجلس یک مصوبه‌ای به تصویب رساند، ما البته نظرمان را گفتیم و بر آن باقی هستیم، اما این مصوبه یک خاصیت داشت که این واقعیت این بود که واقعیت توانمندی هسته‌ا‌ی ما به خوبی آشکار شد. وقتی می‌نشستند و می‌گفتند سازمان انرژی اتمی طراحی کند و ۲۰درصد را اجرایی کند، نه‌تنها ۲۰درصد اتفاق افتاد، حتی بسیار از آنچه مصوب شد، تولید شد و ما قدرت تولید داریم.

من به جرأت این ادعا را می‌کنم، این را رئیس سازمان انرژی اتمی تأکید کند که هیچ وقت در تاریخ ایران فناوری هسته‌ای مانند امروز نبوده است، قوی‌ترین فناوری را ما امروز به نمایش جهانیان گذاشته‌ایم. پس دروغ به مردم گفتید که رفتید برجام را امضا کردید، قدرت هسته‌ای را از بین ببرید، حالا بیاید اعتراف کنید و عذرخواهی کنید.

ما فناوری هسته‌ای قوی‌تر از گذشته داریم، آی آر ۸  و ۹  و ۶ داریم که می‌توانند در هر زمینه‌ای فعال باشند، ما می‌توانیم اراک را راه‌اندازی کنیم، فردو باز است، همه آنچه مخزن و مقصود و اهداف بود، در این مقطع توانستیم ادامه دهیم. کاری که دولت در فناوری هسته‌ای کرد، این است که مشروعیت فناوری هسته‌ای را مورد اذعان و قبول همگان قرار دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.