یک روز جهانی، به یاد مادر ترزا

پنجمین روز ماه سپتامبر، مقارن با سالروز درگذشت مادر ترزا، «روز جهانی خیریه» است

سازمان ملل متحد، چهاردهم شهریور (پنجم سپتامبر) را روز جهانی خیریه نام‌گذاری کرده و نقش موسسات خیریه و همراهان آنان را در کاهش بحران‌های انسانی و کاهش درد و رنج مردمان نیازمند گرامی می‌دارد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای به منظور به رسمیت شناختن نقش نیکوکاری در فرونشاندن بحران‌های بشردوستانه و رنج افراد درون و بین کشورها همچنین تلاش‌های سازمان‌های خیریه و افراد ازجمله تلاش‌های مادر ترزا، پنجمین روز ماه سپتامبر مقارن با سالروز درگذشت مادر ترزا را «روز جهانی خیریه» نامیده است.سازمان ملل متحد اهمیت ریشه‌کنی فقر را در تمامی اشکال به‌عنوان بخشی از برنامه توسعه پایدار به رسمیت شناخته است. فقر، جامعه بین‌المللی را با چالشی بزرگ جهانی مواجه می‌کند که تهدیدی جدی برای توسعه پایدار است.

در سایه همبستگی جهانی، سازمان ملل متحد بر آن است که چگونه به بهترین شکل نیازهای فقیرترین و آسیب‌پذیرترین شهروندان جهان را برآورده کند و نقش بخش خصوصی را در حمایت از سازمان‌های مختلف که تلاش‌های بشردوستانه را برعهده دارند، تصدیق کند.

فقر در هر کشوری در سراسر جهان از کشورهای صنعتی قدرتمند گرفته تا کشورهای در حال توسعه وجود دارد

فقر در هر کشوری در سراسر جهان از کشورهای صنعتی قدرتمند گرفته تا کشورهای در حال توسعه وجود دارد و همچنان بر میلیون‌ها نفر فارغ از شرایط اجتماعی و فرهنگی آنها اثر گذاشته و مانع شکوفایی و برابری واقعی می‌شود.به گزارش سایت اطلاع‌رسانی اِوارنِس دی، در روز پنجم سپتامبر سازمان ملل به‌طور همزمان از همه کشورهای عضو، سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، سازمان‌های غیردولتی و افراد به منظور تشویق به شرکت در اعمال خیرخواهانه در جوامع مربوطه و جلب آگاهی عمومی از این رویداد و گرامی‌داشت این روز دعوت به عمل می‌آورد.روز پنجم سپتامبر، از این نظر حائز اهمیت است که این امکان را برای افراد فراهم می‌کند تا به جامعه وسیع‌تری دسترسی پیدا کنند و به آنهایی که به حمایت نیاز دارند، کمک کنند. روز خیریه به تسهیل و افزایش مسئولیت اجتماعی افراد و به افزایش حمایت عمومی از خیریه‌ها کمک می‌کند. این روز فرصت مغتنمی برای بالا بردن آگاهی جمعی محسوب می‌شود که عرصه را برای رویدادهای خیریه‌ای که در مقیاس جهانی به وقوع می‌پیوندند، فراهم می‌کند.

شما به‌عنوان یک شهروند مسئول  می‌توانید در روز جهانی خیریه با هماهنگی موسسه خیریه مورد نظرتان تصمیم بگیرید که چه فعالیت خیرخواهانه‌ای انجام دهید. در غیر این صورت می‌توانید خودتان دست به کار شوید. همچنین می‌توانید در صورت داشتن شرایط لازم نمایندگی موسسه خیریه در شهرستان خودتان باشید. صرف‌نظر از اینکه افراد چقدر زمان در اختیار دارند یا چه میزان از استطاعت کمک‌های مالی برخوردارند، راه‌های فراوانی برای فعالیت‌های خیرخواهانه وجود دارد.فراموش نکنید شما می‌توانید همواره با داوطلب‌شدن برای کمک و خدمت به افراد نیازمند، از خیریه‌ها حمایت کنید. انجام مسئولیت‌های اجتماعی نه‌تنها در هیچ برهه‌ای از زمان و به هیچ دلیلی از شهروندان جامعه ساقط نمی‌شود، بلکه اهمیت و نقش آن با بروز بحران‌های فراگیر بیشتر مورد تأکید قرار می‌گیرد. در این ایام خاص نیز با توجه به اپیدمی جهانی ویروس کرونا ضرورت اتحاد و انسجام ملی بیش از هر اقدام و بیش از هر زمان دیگری رخ می‌نماید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.