آغاز گازدهی به سانتریفیوژ‌های پیشرفته ایران در نطنز

با دستور روحانی از ۱۳۳ دستاورد هسته‌ای رونمایی شد

در پانزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای و با دستور رئیس‌جمهوری گازدهی به ماشین‌های نسل جدید سانتریفیوژ در مجتمع غنی‌سازی نطنز انجام و همچنین تست مکانیکی سانتریفیوژ IR-۹ آغاز شد و مرکز مونتاژ سانتریفیوژ‌های نسل جدید هم مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

شهروندآنلاین: مراسم پانزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.

براساس اعلام قبلی سازمان انرژی اتمی امروز همزمان با پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای، ۱۳۳ دستاورد جدید هسته‌ای رونمایی، افتتاح و را‌ه‌اندازی شد.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در این مراسم طی سخنانی با بیان اینکه به رغم همه محدودیت‌ها و تحریم‌ها، طرح‌های مختلف در حوزه‌های علوم و فنون هسته‌ای با قدرت پیگیری‌شده، گفت: «ضمن پایبندی به قوانین بین‌المللی و تعامل با جهان درصددیم بر دستاورد‌های هسته‌ای بیفزایم.»

در همین خصوص، فاز دوم واحد‌های تولید صنعتی ترکیبات دوتره در مجتمع آب سنگین خنداب اراک با دستور رئیس‌جمهوری راه‌اندازی شد.

امروز همچنین اورژانس پرتویی سوانح و سوختگی اراک با دستور حسن روحانی رئیس‌جمهوری مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

سه دستاورد در مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران نیز توسط رئیس‌جمهوری رونمایی شد.

روحانی در اظهاراتی گفت که در بخش‌های مهمی از فناوری لیزر استفاده می‌کنیم و هر مقدار توانمندی ما در این زمینه بیشتر باشد و لیزری با کیلووات‌های بالا باشد، می‌توان اقدامات بیشتری را صورت داد.

رئیس‌جمهوری در همین خصوص دستور رونمایی از طراحی و ساخت دیسک و فیبر مرکز ملی لیزر ایران را اعلام کرد.

مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در تأسیسات غنی‌سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) نیز با دستور رئیس‌جمهوری افتتاح شد.

آغاز تست مکانیکی IR-۹ با سوی ۵۰ از دیگر مواردی بود که با دستور رئیس‌جمهوری صورت گرفت.

افتتاح مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته

در این مراسم همچنین مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته راه‌اندازی شد.

در راستای تسریع و شتاب‌دهی اقدامات مرتبط عملیات گازدهی به ماشین‌های نسل جدید سانتریفیوژ IR-۵ در سایت غنی‌سازی نطنز از دیگر اقدامات مهم بود.

در تیرماه ۹۹ طی یک اقدام تروریستی قسمتی از این مرکز تخریب شد که با تلاش شبانه‌روزی با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها مرکز مونتاژ ماشین‌های سانتریفیوژ عملیاتی و هم‌اکنون آماده بهره‌برداری شده است.

مسئول پروژه مذکور در پاسخ به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری کشورمان مبنی بر اینکه چند درصد از مونتاژ های ما برگشت داده می‌شد و دارای نقص بود و الان به چه شکل است؟ گفت در ماشین نسل اول اوایل به تسلط بالایی رسیده بودیم. درباره تولید ماشین‌های جدید در بخش قطعه‌سازی تا تولید با ضمانت ساخت بالایی انجام می‌شود و در نسل دوم و چهارم ماشین‌ها هم به همین شکل است، اما برای ماشین نسل ۶ طبیعی است مشکلات اولیه داشته باشیم که بعد از تولید زنجیره اول به مرور حل می‌شود. در تولید انبوه مشکلات رفع خواهد شد.

واو اظهار کرد: «هر ماشینی برای رسیدن به تولید صنعتی چندسال زمان نیاز دارد. در حال حاضر تا ۶۰درصد مونتاژ ماشین‌ها صنعتی و ماشینی است.»

نگرانی نابجای طرف مقابل ۱۶سال موجب دردسر برای ملت ایران شد

«حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی» در آیین پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای گفت:‌ «بسیار خوشحالم افتتاح‌های امروز با افتتاح‌های دیگر متفاوت است. این فناوری مانند فناوری‌های های‌تک و برتر است، ولی چون طرف مقابل، از این فناوری برای سایر عرصه‌ها استفاده کرده، ما را در ردیف خود قرار می‌دهند.»

واو با بیان اینکه اهداف ایران در صنعت هسته‌ای روشن بوده است، اظهار داشت: «از این فناوری در بخش‌های دیگر بهره‌برداری شده و در زمینه صنعت، کشاورزی، پزشکی، انرژی و برق استفاده می‌شود. اگر طرف مقابل درست بیندیشد، نگرانی آنها نابجاست. این نگرانی نابجا ۱۶سال موجب دردسر برای ملت ایران شده است. اگر این تفکر غلط در ذهن آنها نبود و به آنچه سابقه ملت ایران است، اطمینان می‌کردند که در مسائل دینی و اخلاقی توجه خاص و ویژه‌ای دارند، از این مسأله هم عبور می‌کردند.»

رئیس شورای‌عالی امنیت ملی ادامه داد: «اینکه هنوز با دنیا و آمریکایی‌ها حرف می‌زنیم تا دست از اقدامات غیرقانونی‌شان بردارند، به خاطر این مبناست که آنها تفکری دارند که براساس آن برای خودشان دردسر و نگرانی درست کرده‌اند. بار دیگر تأکید می‌کنم تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ما صلح‌آمیز و برای اهداف غیرنظامی است و همان‌طور که مقام معظم رهبری در چندین نوبت مطرح کردند، از دید فقه ما پیگیری‌کردن یک سلاح که می‌تواند خطر بزرگ برای جامعه بزرگ باشد، حرام است.»

به گفته روحانی، اگر آنها به این مسأله توجه کنند، می‌فهمند ایران به دنبال این آثار نیست. وقتی آدم آثار کار خطرناک و غلطی را که آمریکایی‌ها در جنگ جهانی دوم در ژاپن انجام دادند، مشاهده کند، وقتی آدم به معلولان بعد از این همه مدت هنوز زنده‌اند و در سایه آن انفنجار دچار معلولیت هستند، متوجه می‌شود مسیر غلط نادرست و غیراخلاقی است.

او با تأکید بر اینکه در دولت تدبیر و امید دو اقدام مهم در زمینه هسته‌ای انجام دادیم، تصریح کرد: «یک اقدام آن است که قبل از آنکه دولت یازدهم تشکیل شود، فعالیت غنی‌سازی ما از دید آنها غیرقانونی بود و در شورای امنیت قطعنامه علیه ما گذارنده بودند که از ما خواسته شده بود که غنی‌سازی را در ایران کاملا متوقف کنیم.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه کار ما در غنی‌سازی از دید آنها غیرمشروع و غیرقانونی بود، خاطرنشان کرد: «ما آن قطعنامه‌ها را تمام کردیم. این قطعنامه‌ها به زباله‌دان تاریخ رفت و فعالیت‌های ما قانونی شد. این بهانه از دست آنها گرفته شد که از نظر حقوقی و پایداری این فناوری بسیار مهم است و یکی از آثار پرافتخار برجام این بود که صنعت هسته‌ای را در ایران به‌طور کامل قانونی کرد. این کار بزرگ و عظیمی بود که در این دوره انجام شد.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.