شیوه‌نامه‌ها برای ماه میهمانی خدا اعلام شد

در نامه نمکی به رئیسی درباره مراسم‌های ماه مبارک رمضان

وزیر بهداشت در آستانه ماه مبارک رمضان طی نامه‌ای به معاون بهداشت وزارت بهداشت مواردی را در زمینه پروتکل‌های مرتبط با مراسم این ماه متذکر شد.

شهروندآنلاین- دکترسعید نمکی در آستانه ماه رمضان در نامه‌ای به دکتر علیرضا رییسی آورده است: «با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و انتظار مومنین روزه‌ دار در اعلام پروتکل­‌های مرتبط با مراسم این ماه پرفضیلت لازم است موارد زیر مورد نظر قرار گیرد.»

1- گرچه در شهرهای زرد و آبی با رعایت شیوه­‌نامه‌‌ها برگزاری نماز و برگزاری مراسم احیا بلامانع است، مع‌‌الوصف با توجه به شیوع گسترده بیماری با ویروس موتاسیون یافته کمتر نقطه‌‌ای حائز شرایط فوق خواهد بود. لذا می‌طلبد تا با تدوین شیوه‌‌نامه‌‌هایی برای برگزاری نمازهای یومیه ماه مبارک (یک وعده آن‌هم به مدت نیم‌ساعت) با حداقل نفرات و در فضای باز با رعایت حداکثر فاصله و ماسک و جانماز و سجاده اختصاصی در کلیه شهرها اجازه داده شود.

بدیهی است اگر شرایط شهری به‌شدت اضطراری و مشمول قرنطینه عمومی و عدم رفت‌وآمد قرار گرفت، متفاوت عمل خواهد شد.

2- در مورد شب‌­های پرفیض قدر نیز مراسم احیا می‌تواند همچون سال گذشته با رعایت فاصله و تعداد محدود در فضای مناسب و باز در کلیه شهرها حداکثر به مدت 2ساعت اجرا شود. لوازم کاملا شخصی و ورودی و خروجی‌‌ها متعدد و بدون تماس باشد. تجربه و مدیریت سال گذشته عزیزان یقینا در بهتر برگزارشدن مراسم امسال موثر خواهد بود.

3- با توجه به شیوع ویروس سرکش جهش‌یافته و قدرت سرایت و بیماری‌زایی بالا، اطلاع‌‌رسانی عمومی و ترغیب مردم عزیز به برگزاری مراسم محدودتر و با اولویت منازل و استفاده از ظرفیت ارزشمند صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و فضای مجازی همچون سال گذشته نباید مغفول بماند.

4- هرگونه مماشات با جریانات قانون‌گریز و شکننده پروتکل‌­ها با توجه به شرایط بسیار خطیر کنونی ابعاد گسترده زیان‌آوری دارد که می‌تواند مدیریت بیماری را غیرممکن کند. لذا توجه دست‌اندرکاران محترم مدیریت مراسم مذهبی از تفاوت شرایط با سال گذشته به دلیل تحولات ویروس بیماری‌زا و تهیه بروشور و جزوه‌‌های آموزشی برای روزه­‌داران عزیزی که متمایل به شرکت در این مراسم هستند، بسیار موثر خواهد بود.

5- برگزاری مراسم عید فطر در بعضی از مناطق کشور در سال گذشته موجب شکل­‌گیری موجی جدید در آن استان‌­ها شد که شکل‌گیری این پدیده در عید سعید فطر آتی می‌تواند در ویروس جهش‌یافته ابعاد سنگین‌تری ایجاد کند. لذا پرداختن به امور پیشگیرانه قبل از فرارسیدن عید در استان‌ها و نقاطی که ممکن است آسیب‌‌پذیر باشد، بسیار ضروری است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.