ظرفیت تخت‌های بیمارستانی پایتخت تکمیل شد

وضعیت قرمز کرونا در سراسر استان تهران برای اولین بار

زالی، فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران: دربستری‌های عادی افزایش سه برابری، بخش مراقبت‌های ویژه افزایش ۱.۷ برابری، فوتی‌های عام دو برابر و فوتی‌های قطعی ۲.۴ برابر افزایش را شاهد هستیم

شهروند آنلاین: فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به اینکه گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد هفته آتی بسیار نگران‌کننده است، افزود: «برای نخستین بار تمامی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است.»

علیرضا زالی در جلسه ستاد کرونای استان تهران گفت: «باید شرایط موجود برای مسئولان و مردم به عنوان مهم‌ترین وظیفه ما در ستاد کرونای استان و ستاد ملی به خوبی تبیین شود. بی‌تردید تفاوت ویژه‌ای میان خیز چهارم کرونا و خیز سوم و دوم وجود دارد. نرخ رشد افزایش امواج بیماری با سرعت بسیاری اتفاق افتاده که با خیز دوم و سوم قابل مقایسه نیست و چهار برابر شده است.»

او افزود: «یکی از پرشتاب‌ترین امواج بیماری را شاهد هستیم که فشار مضاعفی بر کادر درمان وارد کرده است. در حالیکه در هفته آخر اسفندماه شرایط به ثبات نسبی رسیده بود. در هفته سوم فروردین در حوزه مراجعین و بستری بیمارستانی حدود 2.7 برابر افزایش را شاهدیم. دربستری‌های عادی افزایش سه برابری، بخش مراقبت‌های ویژه افزایش 1.7 برابری، فوتی‌های عام دو برابر و فوتی‌های قطعی 2.4 برابر افزایش را شاهد هستیم.»

او ادامه داد: «در شرایط فعلی برای اینکه سرعت خیز چهارم گرفته شود علاوه بر تشدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید از طریق اعمال محدودیت‌ها در جهت کند شدن ریتم شهری گام برداریم؛ موضوعی که با آنچه امروز مشاهده می‌کنیم مطلقا همخوانی ندارد.»

او تأکید کرد: «در حال حاضر و در هفته سوم فروردین فرصتی وجود دارد تا افراد ناقل با سویه‌های جهش‌یافته که از سفر بازگشته‌اند در سطح شهر کنترل شوند. متأسفانه برای اولین بار تمامی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است. موضوعی که حتی در خوزستان در شهر شوش اتفاق افتاد ممکن است در تهران نیز اتفاق بیفتد. در حقیقت خوزستان تابلویی از پیش‌بینی اتفاقات سایر استان‌ها بوده، در حال حاضر در شاخه صعودی بیماری قرار گرفتیم.»

فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونای استان تهران با تأکید بر اینکه در تهران رکوردشکنی در حوزه مراجعین سرپایی اتفاق افتاده است، افزود: «15 هزار مراجعه سرپایی داشتیم که عدد قابل توجهی است. لذا می‌توانیم پیش‌بینی کنیم در هفته آتی افزایش بستری و فوتی‌ها را شاهد خواهیم بود. بر اساس گمانه‌زنی‌ها هفته آتی بسیار نگران‌کننده است. همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها طبق قانون مصوب ستاد ملی چهار لایه نظارتی برای آنها مشخص شده که باید با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های کشور برای تحقق این چهار لایه نظارتی تلاش کنیم.»

در پایان این جلسه نیز زالی در جمع خبرنگاران با تأکید بر توجه به بازشناسی مختصات خیز چهارم و چهار برابر شدن سرعت آن، افزود: «در حال حاضر برای اولین بار تمام استان تهران در شرایط قرمز قرار گرفته، باید نسبت به سرعت انتقال ویروس جهش‌یافته در مقایسه با ویروس ووهان چین که 2.7 برابر انتقال فردبه‌فرد آن بیشتر شده توجه جدی داشته باشیم. در ویروس ووهان یک فرد 460 فرد دیگر را می‌تواند از طریق مراودات روتین مبتلا کند اما در جهش ویروس با عنوان ویروس انگلیسی یک فرد می‌تواند یکهزار نفر را از طریق مراودات روتین مبتلا کند.»

او افزود: «در هفته آینده قطعا موج سنگین‌تری از بستری‌ها را تجربه خواهیم کرد. بر همین اساس در دومین وبینار با 105 بیمارستان استان تهران سهمیه‌های جدیدی برای هر یک از آنها در نظر گرفتیم و روز چهارشنبه نیز بار دیگر بازنگری در سهمیه بیمارستان‌ها برای بستری بیماران کرونایی خواهیم داشت.»

ظرفیت تخت‌های بیمارستانی تهران تکمیل شد

استاندار تهران با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا در این استان بسیار پرشتاب است، اعلام کرد: «هم‌اکنون ظرفیت تخت‌های بیمارستانی تکمیل شده است.»

انوشیروان محسنی بندپی، عصر دوشنبه در دومین جلسه ستاد فرماندهی مقابله با کرونای استان تهران گفت: «ظرفیت بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان تهران ۶ هزار و ۶۹۱ نفر است که این ظرفیت پر شده است.»

او افزود: «چاره‌ای نداریم که با همکاری وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران این ظرفیت را ارتقا دهیم.»

استاندار تهران ادامه داد: «این آمار نسبت به اسفندماه بسیار نگران کننده است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.