برخی می‌گویند دست ظالم باید قطع شود اما اردیبهشت و خرداد کراهت دارد!

روحانی: غنی‌سازی ۶۰درصدی پاسخ‌ به خباثت‌ها بود

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه راه‌اندازی IR-۶ و غنی‌سازی ۶۰درصدی پاسخی به شرارت‌ها بود، گفت: «اگر صهیونیست‌ها علیه ملت ما توطئه کردند، پاسخ خواهیم داد؛ اولین گام همین بود.»

شهروندآنلاین: حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیأت دولت با اشاره به شیوع کرونا اظهار کرد: «همه کشورها در یک موج بزرگی گرفتار شدند. بعضی فکر می‌کنند چون عید نوروز بود و عده‌ای مسافرت رفتند، سبب شیوع بیشتر شده، درحالی که دنیا و کشورهایی هم که عید نوروز نداشتند، گرفتار هستند. البته ترددها، دورهمی‌ها و مراعات‌نکردن همه تأثیرگذار است، اما دنیا با موج جدیدی مواجه شده و همه ما باید به یکدیگر کمک کنیم و الان وقت شعار نیست و الان وقت عمل است.»

نکات مهم سخنان او چنین است: 

شیوه‌نامه‌ها جزو واضحات است. از ابتدای شیوع ویروس کرونا هر موقع که شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ۸۵ تا ۹۰درصد رسیده، شرایط کشور در موضوع کرونا آرام شده است. اما هر موقع که شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ۵۰ و ۴۷درصد و کمتر از آن رسیده، شرایط به هم ریخته است.

اینکه شیوه‌نامه‌ها رها می‌شود و توجه نمی‌شود و مقدار رعایت پروتکل‌ها به ۴۰ تا ۵۰درصد می‌رسد، بار دیگر همه چیز به هم می‌ریزد. به عبارتی همه این مسائل دست خود مردم است. ‌البته همه مسئولیت داریم و هیچ کس نمی‌تواند از این مسئولیت عبور کند، اما اساس کار این است که شیوه‌نامه‌ها را رعایت و اجرا کنیم.

باید جنگ اقتصادی را قطع کنیم و به ظلم پایان دهیم، برخی‌ها می‌گویند دست ظالم باید قطع شود، منتها کی، می‌گویند خوب نیست و در اردیبهشت و خرداد کراهت دارد. بگذارید به تیر برسیم آن‌وقت خوب است. دست ظالم را باید فورا قطع کرد، تیر و مرداد ندارد. کسی که زندگی مردم را گروگان گرفته و در تهیه واکسن و مواد غذایی ما را اذیت می‌کند، باید دست او را قطع کرد.

بیش از سه سال است که فشار روی ما است، باید دست ظلمه را قطع کنیم، یک ساعت هم زودتر بتوانیم باید این کار را بکنیم. چرا از مذاکرات می‌ترسیم، چه چیزی در سر ما کردند. چرا از حرف‌زدن می‌ترسیم. مگر قرآن نمی‌گوید با کفار هم جدال احسن کنیم. چرا فرار می‌کنیم، ما قدرتمندیم. خودمان را ضعیف نبینیم، می‌گویند روبه‌روی شما می‌دانید کیست، آمریکاست. مگر آمریکا کیست، ما قدرتمندیم، با آمریکا مذاکره می‌کنیم. در برجام با آنها مذاکره کردیم و آنها را سر جای خود نشاندیم.

ما توانمندیم، اینقدر در توان ما شک نکنید. در تولید، در تکنولوژی پیشرفته، در قدرت نرم توانمندیم، در مذاکره هم توانمندیم. ما منطق قوی داریم و می‌توانیم دشمن را مجاب کنیم و سرجایش بنشانیم، مگر عراق هشت سال با ما نجنگید. وقتی لازم شد مذاکره کنیم امام اجازه مذاکره داد، در شهریور ۶۷ در ژنو با عراق مذاکره کردیم.

مذاکرات دو سال ادامه داشت و بعد آن نامه‌هایی بود که صدام به مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نوشت که ایشان جواب داد. ما با آن آدم غدار که آن همه در ایران کشتار کرد، مذاکره کردیم، بنابراین هرکس که می‌خواهد باشد، ما با آن مذاکره می‌کنیم.

از مذاکره وین نترسید. بعضی‌ها از مذاکره وین می‌ترسند. آنقدر هم که شما نگران هستید که زود این مذاکره به نتیجه برسد و تحریم فوری برداشته شود که در انتخابات مشکل پیدا نشود. مذاکره این‌گونه که نیست، پیچیدگی‌های خود را دارد، لذا اینقدر نگران نباشید.

انتخابات روز بسیار مهمی برای ما است. انتخابات بسیار ارزشمند است. حضور مردم در انتخابات بسیار مهم است، اما هیچ جناحی و فردی حق ندارد زندگی و معیشت مردم را برای انتخابات به گروگان بگیرد. بگذارید مردم راحت باشند و زندگی کنند. بگذارید تحریم برداشته شود، این به نفع انتخابات و حضور مردم در انتخابات است. این به نفع همه جناح‌هاست و هیچ جناحی ضرر نمی‌کند.

ما عجله نداریم برای اینکه مذاکرات امروز باشد و فردا نباشد، این بستگی به طرف مقابل دارد. ما آماده‌ایم و حرف ما روشن است. آمریکا باید به همان شرایط سالی که برجام را امضا کردیم، یعنی سال ۲۰۱۵ برگردد. ما باید به تیرماه ۹۴ برگردیم. همان توافق و همان چیزی‌هایی که گفته شده، اجرا شود. حرف ما روشن است. به محض اینکه آمریکا اجرا کرد و ما دیدیم درست و عملیاتی است، بلافاصله ما به همه تعهدات‌مان عمل می‌کنیم. ما مشکلی نداریم.

اینکه امروز ما اعلام کردیم IR6 را در نطنز فعال خواهیم کرد یا غنی‌سازی را به ۶۰درصد خواهیم رساند، این پاسخ خباثت‌های شماست. نمی‌توانید شما علیه ملت ایران توطئه و در نطنز جنایت کنید. دست شما را ما می‌بریم وقتی که جنایت کردید. دو دست شما را ما زدیم. یک با IR6 زدیم و یکی با ۶۰درصد زدیم. معلوم است که ما نمی‌ایستیم.

شما اگر می‌خواهید نسبت به فناوری صلح‌آمیز قانونی ایران که تحت نظارت آژانس است، اخلال ایجاد کنید، ما باز هم در چارچوب عمل می‌کنیم. کار شما تروریسم هسته‌ای بوده، اما کار ما قانونی است.

راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها زمان زیادی نمی‌برد؛ برخی بلد نیستند، می‌گویند راستی‌آزمایی زمان می‌برد! با وزرا برنامه‌ریزی کردیم که هروقت تأیید کردند نفت را راحت می‌فروشد، بانک مرکزی به منابعش دسترسی پیدا کرد و راحت جابه‌جا کرد و … دسترسی راحت شده.

چارچوب مذاکرات ما را مقام معظم رهبری به روشنی مشخص کردند و ما طبق آن پیش می‌رویم.

رئیس‌جمهوری منتخب مردم است و ۲۴میلیون رأی با دولت حرف می‌زنند؛ ما به خواست ملت عمل می‌کنیم.
‏در ۱۰۰ روز اول تحریم‌ها را شکستیم؛ دست ما را باز بگذارید تا در ۱۰۰ روز آخر هم بشکنیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.