اورانیوم ۶۰درصد: هر ساعت ۹گرم

صالحی دستیابی ایران به اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در نطنز را تأیید کرد

رئیس سازمان انرژی اتمی روز جمعه تأیید کرد که دانشمندان هسته‌ای ایران به محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد رسیده‌اند.

شهروندآنلاین: رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن تأیید دستیابی ایران به اورانیوم تا ۶۰درصد غنی‌شده گفت: «نیمه شب پنجشنبه به اورانیوم ۶۰درصد رسیدیم و الان حدود ۹ گرم از آن را در اختیار داریم.»

علی‌اکبر صالحی با اشاره به قانون مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: «به ما گفته بودند که با احتیاط در اجرای این قانون جلو بروید و می‌خواستند در مذاکرات با حسن نیت جلو برویم، اما به هر حال کاری کردند که ما را به این سمت کشاندند.»

او ادامه داد: «چهارشنبه دستور راه‌اندزای غنی‌سازی ۶۰درصد را دادیم و پنجشنبه محصول ۶۰درصد را گرفتیم و الان حدود ۹گرم در ساعت تولید می‌کنیم. باید راندمان و چیدمان زنجیره‌ها را تغییر دهیم و روی آنها کار کنیم که کمی این میزان تولید کم شود و به ۵گرم برسد تا همزمان بتوانیم با این دو زنجیره اورانیوم ۲۰درصد هم تولید کنیم.»

او ادامه داد: «اینکه همزمان هم اورانیوم ۶۰درصدی و هم اورانیوم ۲۰درصدی را تولید کنیم، یک کار بزرگ است که همکاران من در سازمان دارند انجام می‌دهند.»

صالحی با اشاره به انتشار خبر غنی‌سازی ۶۰درصدی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: «ما با آقای قالیباف درباره مسائل مرتبط همواره در تماس هستیم و امروز هم نزدیک‌های سحر بود که به اطلاع ایشان این دستاورد را رساندم و ایشان هم آن را اعلام کردند. از ایشان و آقای ذوالنوری، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس هم به خاطر حمایت‌هایشان به ویژه حمایت‌های مالی تشکر دارم.»

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: «بعد از حادثه هفته گذشته در سایت نطنز هیچ آلودگی در این سایت ایجاد نشده است، اگر آلودگی بود بازرسانی که بازدید کردند، آن را اعلام می‌کردند و باید بگویم که بعد از این حادثه، یک لحظه هم غنی‌سازی متوقف نشده است. تنها یک سالن غنی‌سازی که در آن سانتریفیوژهای IR-۱ قرار داشتند، از کار افتاده است و در سالن‌های متعدد دیگر غنی‌سازی با قوت ادامه دارد.»

او با بیان اینکه فعالیت سانتریفیوژها با برق اضطراری در جریان است، اظهار کرد: «برق اصلی ظرف یکی، دو روز آینده وصل می‌شود و الان هم داریم با برق اضطراری ماشین‌های از کار افتاده را جایگزین می‌کنیم.»

صالحی درخصوص اخباری مبنی بر اینکه کار در نطنز متوقف شده است، خاطرنشان کرد: «الان باید همگان متوجه شده باشند که سایت نطنز همچنان پا برجاست و با قوت دارد جلو می‌رود. اساسا یکی از شیوه‌های بازدارندگی همین آمادگی است که جوانان غیور ما دارند که با هر حادثه ضمن جبران مسأله، چند قدم هم جلوتر می‌روند و این برای اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد.»

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اینکه غنی‌سازی اورانیوم ۶۰درصدی به چه منظور است؟ آیا برای سوخت رآکتور تهران است؟ گفت: «این اورانیوم ۶۰درصد برای ساختن «هدف» Targetهایی است که این هدف‌ها را در رآکتور تهران می‌گذاریم و از آنها مولیبدن استخراج می‌کنیم. از این ۶۰درصد برای سوخت الان تولید نمی‌کنیم. از سویی این بحث که در رسانه‌ها راه انداختند که ما نمی‌دانیم داریم چه کار می‌کنیم یا داریم بلوف می‌زنیم، درست نیست. «هدف»ها کاربردهای متنوعی دارد و یکی از آنها در تولید رادیوداروها استفاده می‌شود. در فرآیند فیژن مولی با ۲۰درصد داریم تست می‌کنیم، اما وقتی غنا را بالا ببریم، راندمان و میزان مولیبدن بالا می‌رود و زمان تولیدش هم کوتاه‌تر می‌شود و اساسا فرآیند آسان‌تر می‌شود، این فرصتی بود که قانون مجلس برای سازمان پیش آورد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.