خانه‌های خالی ایران ۱۰ برابر انگلیس است

معاون وزیر راه: سرمایه‌های هنگفتی از کشور در ۲.۵میلیون واحد خالی حبس شده است

معاون وزیر راه‌وشهرسازی با بیان اینکه سرمایه‌های هنگفتی از کشور در ۲.۵میلیون واحد خالی از سکنه حبس شده است، گفت: «ایران ۱۰ برابر کشور انگلیس خانه خالی دارد.»

شهروندآنلاین: معاون وزیر راه‌وشهرسازی با بیان اینکه سرمایه‌های هنگفتی از کشور در ۲.۵میلیون واحد خالی از سکنه حبس شده است، گفت: «ایران ۱۰ برابر کشور انگلیس خانه خالی دارد.»

محمود محمودزاده اظهار کرد: «عدد هنگفتی از سرمایه‌های کشور در ۲.۵میلیون واحد مسکونی خالی حبس شده است. تعداد قابل توجهی زمین مسکونی هم بدون استفاده رها شده است. این در حالی است که برای ساخت هر واحد مسکونی، سرمایه‌های کشور مصرف می‌شود. از طرف دیگر یک خانه تا بخواهد قابل سکونت باشد برای زیرساخت‌های آن از جمله خطوط انتقال آب، برق، گاز، مدرسه، بیمارستان، راه، سد و غیره هزینه می‌شود، بنابراین نباید بگذاریم که واحدها خالی بماند.»

او افزود: «اگر خانه‌ها خالی بمانند حاکمیت باید شهرها را توسعه دهد و محل جدید برای ساخت‌وساز نیازهای جدید ایجاد کند که هزینه مضاعفی از منابع عمومی می‌طلبد. بنابراین منطق اصلاحیه ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم این است که واحدهای مسکونی را خالی نگه نداریم تا کسانی که متقاضی مسکن هستند، بتوانند استفاده کنند.»

معاون وزیر راه‌وشهرسازی با بیان اینکه هرکس می‌تواند هر چقدر که می‌خواهد ملک داشته باشد، گفت: «اینکه ۱۰۰۰ واحد مسکونی در اختیار یک نفر باشد به هیچ‌کس ربطی ندارد و اگر خالی نماند، مشمول مالیات نمی‌شود. بنابراین هموطنان دغدغه ثبت املاک خود را نداشته باشند. در واقع فقط واحدهای اجاری با متراژ بیش از ۱۵۰متر در تهران و بیشتر از ۲۰۰ متر در شهرستان‌ها مشمول مالیات اجاره است که رقم آن کمتر از مالیات واحدهای خالی است.»

محمودزاده تصریح کرد: «ساکنان روستاها و شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در صورتی که اطلاعات ملکی خود را ثبت کنند، مشمول مالیات نیستند. این در حالی است که بخش زیادی از شهرهای کشور کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند. این نشان می‌دهد که نیت قانونگذار، مدیریت‌کردن بازار مسکن است. بنابراین همه مردم باید از این موضوع استقبال ویژه کنند که موضوع مسکن قابل حل شود.»

بنابر این گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین) آغاز شده است. کلیه سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستأجر و تمامی مالکان واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را در مدت دو ماه از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان درج کنند.

در مرحله اول زمانبندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان بر اساس آخرین رقم کدملی سرپرست خانوار است، اما از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد تمامی کدهای‌ملی قابلیت ثبت‌نام دارد. از روز ۱۹ فروردین تا ۹ اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کدملی آنها به ترتیب ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام‌نویسی دارند، سپس همان‌طور که گفته شد از روز ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خردادماه تمامی افراد می‌توانند اطلاعات ملکی خود را ثبت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.