افزایش سرسام‌آور قیمت خودرو

 قیمت خودروهای داخلی بین ٨ تا ٥٠‌میلیون تومان رشد کرده است

افزایش غیرمنتظره قیمت خودرو از دو روز پایانی هفته گذشته شروع و تا امروز ادامه‌دار شده است. جهش قیمت خودروهای داخلی دراین مدت کوتاه حتی به ٥٠‌میلیون تومان رسید و در این میان بهای پراید از ١٠٠‌میلیون تومان عبور کرد. اردیبهشت‌ماه امسال حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، رضا رحمانی، وزیر صنعت را به بهانه ناتوانی در کنترل بازار خودرو برکنار کرد اما حالا خودروسازان وضع وخیمی دارند و زیان انباشته آنها سر به فلک گذاشته است.

جهش ٨ تا ٥٠‌میلیون تومانی قیمت خودرو

جهش قیمت خودروهای داخلی که از پایان هفته گذشته شروع شد، فقط در دو روز سه‌شنبه و چهارشنبه بین ٨ تا ٥٠‌میلیون تومان به نرخ خودروهای داخلی اضافه کرد که بیشترین افزایش قیمت مربوط به پژو ٢٠٧ اتومات بود و خودروهای مونتاژی هم بین ٣٠ تا ٥٠‌میلیون تومان افزایش قیمت داشتند. پراید که به‌عنوان ارزان‌ترین خودروی بازار ایران شناخته می‌شود، در این دو روز مرز قیمت ١٠٠‌میلیون تومان را شکست و درحال حاضر پراید ١١١ حدود ٩‌میلیون تومان و پراید ١٣١ حدود ١١میلیون تومان گران شده، همچنین ساینا ١٢‌میلیون تومان و پژو ٤٠٥ رشد ١٦‌میلیون تومانی و پژوپارس رشد ١٥‌میلیون تومانی قیمت را تجربه کرده‌اند. رشد سریع قیمت خودرو دیروز هم ادامه داشت، به‌طوری که سمند ال‌ایکس با افزایش ١٣‌میلیون تومانی و با قیمت ١٧٠‌میلیون تومان، سمند سورن با افزایش ١١‌میلیون تومانی و با قیمت ٢١٢‌میلیون تومان، پژو ٤٠٥ با افزایش ٩‌میلیون تومانی و با قیمت ١٦٦‌میلیون تومان، پژو پارس تویو٥ با افزایش ١٠‌میلیون تومانی و با قیمت ٢٣٠‌میلیون تومان، پژو ٢٠٦ تیپ ٢ با افزایش ٨‌میلیون تومانی و با قیمت ١٨٢‌میلیون تومان و پژو ٢٠٥ تیپ٥ با افزایش ١٣‌میلیون تومانی و با قیمت ٢٢٠‌میلیون تومان معامله شد.
در بازار دیروز تهران رانا هم با افزایش ٩‌میلیون تومانی و با قیمت ١٨٣‌میلیون تومان و‌ هایما٧Sبا افزایش ٢٠‌میلیون تومانی و با قیمت ٦٣٢‌میلیون تومان مواجه شد. همچنین پژو i ٢٠٧‌ دستی با افزایش ١٦‌میلیون تومانی و با قیمت ٢٥٦‌میلیون تومان، پژو i ٢٠٧‌ اتوماتیک با افزایش ٣٨‌میلیون تومانی و با قیمت ٣٧٥‌میلیون تومان، دنا با افزایش ٩‌میلیون تومانی و با قیمت ٢٤٧‌میلیون تومان و دناپلاس با افزایش ١٣‌میلیون تومانی و با قیمت ٢٨٤‌میلیون تومان فروخته شد.
بهای قیمت ارزان‌ترین خودروهای بازار هم با رشد سرسام‌آوری همراه بود، به‌طوری که پراید ١١١ با افزایش ٤‌میلیون تومانی و با قیمت ١٠٤‌میلیون تومان، پراید ١٣١ با افزایش ٩‌میلیون تومانی و با قیمت ٩٥‌میلیون تومان، پراید ١٣٢ با افزایش ٨‌میلیون تومانی و با قیمت ٩٦‌میلیون تومان، تیبا٢ با افزایش ١١‌میلیون تومانی و با قیمت ١٢٤‌میلیون تومان، تیبا صندوقدار با افزایش ١٢‌میلیون تومانی و با قیمت ١١٣‌میلیون تومان و ساینا با افزایش ١١میلیون تومانی و با قیمت ١٢٥‌میلیون تومان به فروش می‌رسد.

ریزش بورس علت افزایش قیمت خودرو!

جهش قیمت خودرو که این روزها بسیاری از خانواده‌های ایرانی را از داشتن خودرو ناامید کرده است، دلایل متعددی دارد. فعالان بازار خودرو درباره رشد سرسام‌آور قیمت‌ها در چند روز اخیر معتقدند که ریزش قابل توجه شاخص کل بورس در ماه مرداد و تداوم روزهای مأیوس‌کننده بورس باعث شده است، نقدینگی به سمت بازار خودرو حرکت کند و بخشی از مردم برای حفظ ارزش پول خود به خرید خودرو روی بیاورند. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو هم در این‌باره به ایلنا گفته است: «همکاران ما درحال حاضر با خودرو‌های ایرانی بیگانه شدند، زیرا فردی اگر خودروی ایرانی از ما بخواهد، معلوم نیست فروشنده‌ای داشته باشد یا خیر! قیمتی که ارایه می‌دهد معقول است یا خیر، بنابراین خودروی ایرانی فقط در فضای مجازی خریدوفروش می‌شود!»

فعالان بازار خودرو: ریزش قابل توجه شاخص کل بورس در ماه مرداد و تداوم روزهای مأیوس‌کننده بورس باعث شده است، نقدینگی به سمت بازار خودرو حرکت کند

او توضیح داد که بازار خودرو درحال حاضر در شرایط رکود به سر می‌برد و تقاضا برای خرید وجود ندارد و افرادی که خودرو تحویل می‌گیرند، قیمت‌های بالا اعلام می‌کنند یا نمی‌فروشند، به همین جهت در بازار خریدار وجود ندارد. به گفته او، عرضه خودروسازان به بازار به حداقل رسیده است و در شرایط فعلی نیاز بازار را افرادی تأمین می‌کنند که در شرکت‌های خودروسازی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این افراد نسبت به شرایط روز و با توجه به تغییر نرخ ارز فروش دارند و با بالارفتن قیمت ارز، قیمت‌های بالا اعلام می‌کنند.

وضعیت خودروسازان وخیم است

البته نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که تولید خودرو به‌شدت کاهش داشته است. در ‌سال ٩٦ و پیش از تحریم‌ها تولید سالانه خودرو به ١,٥‌میلیون دستگاه در ‌سال می‌رسید. به عبارت دیگر، در آن دوره خودروسازان ماهانه نزدیک به ١٥٠‌هزار دستگاه خودرو تولید می‌کردند. این درحالی است که در پنج‌‌ماه ابتدای امسال ماهانه حدود ٧٢‌هزار خودرو تولید شده است که حاکی از کاهش بیشتر از ١.٥ برابری تولید خودرو است. با این حساب، تولید خودرو در سال‌های پس از تحریم تقریبا نصف شده است.بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت که از ابتدای امسال تا سی‌ام مردادماه، کل تولید تجمعی دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا، ۳۶۰‌هزار و ۵۹۹ دستگاه بوده است.
محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن قطعه‌سازان خودرو حال و روز تولید خودرو در ایران را وخیم توصیف می‌کند و به «شهروند» می‌گوید زیان انباشته خودروسازان ده‌ها برابر شده و تا پایان ‌سال ٩٨ دو خودروساز حدود ٥٠‌هزار‌میلیارد تومان زیان انباشته به بار آورده‌اند که مهم‌ترین علت آن قیمت‌گذاری دستوری خودرو است. او توضیح می‌دهد که دولت قیمت خودرویی را که ٧٠‌میلیون تومان تمام می‌شود، ٥٠‌میلیون تومان تعیین می‌کند و همین مسأله باعث انباشت زیان در سال‌های گذشته بوده است و در این میان بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان ٨ماه و ٩ماه به تعویق می‌افتد و خودروساز قادر نیست بدهی خود را بپردازد.رئیس انجمن قطعه‌سازان خودرو همچنین تأکید می‌کند که تحریم باعث شده تولید بسیاری از خودروهای مونتاژی در ایران متوقف شود و نیاز خریداران این دسته از خودروها که بین ١٠ تا ١٥‌درصد بازار ایران را تشکیل می‌دهند، به سمت خودروهای پرتیراژ داخلی معطوف شود.

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن قطعه‌سازان خودرو: زیان انباشته خودروسازان ده‌ها برابر شده و تا پایان ‌سال ٩٨ دو خودروساز حدود ٥٠‌هزار‌میلیارد تومان زیان انباشته به بار آورده‌اند که مهم‌ترین علت آن قیمت‌گذاری دستوری خودرو است

از آن سمت شرکای خارجی خودروسازان مانند پژو و رنو بازار ایران را ترک کرده‌اند و خودروهای جدیدی مانند پژو ٢٠٠٨ یا داستر که قرار بود در ایران تولید شود، متوقف شده است و بخش دیگری از خودروهایی که بیشتر قطعات‌شان هنوز داخلی‌سازی نشده است، مانند ساندرو تقریبا دیگر تولید نمی‌شوند.
به همین دلیل فشار تقاضا برای خودروهای پرتیراژ افزایش داشته و قیمت آنها را بالا برده است. به جز این به گفته نجفی‌منش، بخش زیادی از خودروهای داخلی به دلیل دپوی قطعات در گمرک ناقص مانده‌اند و بانک مرکزی هنوز مبنای محاسبه قیمت دلار این قطعات را تعیین نکرده و با وجود نامه‌نگاری‌های مکرر خودروسازان ماه‌هاست که این مشکل لاینحل باقی مانده است. در این شرایط معلوم نیست که بازار خودرو در ماه‌های آینده چه رکوردهای جدیدی قیمت را ثبت کند و دست چه تعداد دیگر از خریداران را از این بازار کوتاه کند؟

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.