بی‌عدالتی شامل حال کرونا هم شد

تقریبا 80درصد واکسن‌های تزریقی در 10 کشور پیشرفته است؛ در حالی که 18 کشور با درآمد پایین و متوسط هنوز واکسنی دریافت نکرده‌اند.

توزیع ناعادلانه واکسن‌های کووید-19 روی زشت دنیای ناعادلانه را نشان داد. به گفته سعید نمکی این اتفاق برای COVAX، WHO، GAVI، CEPI و همه سازمان‌های بین‌المللی یک ناکامی است.«ما باید با شفافیت، همکاری و همبستگی بر این بی‌عدالتی غلبه کنیم.»
بیش از 15 ماه است که جهان با کووید-19 در حال جنگیدن است. در این مدت حدود 135 میلیون نفر در جهان آلوده شده‌اند که از این تعداد حدود سه میلیون نفر جان باخته‌اند. واقعیت امر این است سلامتی هیچ مرز سیاسی و جغرافیایی نمی‌شناسد و درد و مشکلات گروهی از مردم در یک طرف جهان با مشکلات افراد در سایر نقاط در هم تنیده است.

شهروندآنلاین- پاندمی بیماری کووید-19 به‌سرعت جهان را فرا گرفت و درس‌های زیادی را در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی به ما آموخت که نشان‌دهنده آمادگی‌نداشتن جامعه جهانی برای مقابله با یک پاندمی بود. وزیر بهداشت معتقد است آمادگی جهانی و واکنش سریع باید در رأس دستور کار دولت‌ها و آژانس‌های بین‌المللی برای دهه‌های آینده باشد. رهبری، همبستگی، همکاری بین‌ بخشی، مداخلات مبتنی بر شواهد و هماهنگی بین کشورها ابزارهای لازم برای مدیریت بیماری همه‌گیر کووید-19 است.

همکاری همه ملت‌ها برای واکسیناسیون همه

به باور نمکی تا زمانی که کل جهان ایمن نشده و ویروس در جایی در حال گردش است، خطر جهش و تهدید سلامت کشورهای ایمن‌شده وجود دارد. بنابراین با توجه به درس‌‎هایی که تا کنون آموخته‌ایم، در این زمانِ به‌خصوص ما فقط یک راه‌حل داریم؛ همکاری همه ملت‌ها برای واکسیناسیون همه و حفظ اقدامات دقیق بهداشت عمومی برای شکست این همه‌گیری. «امروز من با خشنودی اعلام می‌دارم که با وجود همه محدودیت‌ها، تحریم‌های یک‌جانبه غیرقانونی علیه مردم من و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها ما موفق به تولید ملی همه نیازها برای مبارزه با کووید-19 ازجمله لوازم حفاظت شخصی، کیت‌های آزمایش، تجهیزات، دستگاه‌های پزشکی، داروها و از همه مهم‌تر 6 پلتفرم واکسن کاملا بومی، چهار قرارداد تولید و تولید مشترک شدیم و این محصولات بومی در واکسیناسیون انبوه در ماه‌‎های آینده استفاده خواهند شد.»

«امروز من با خشنودی اعلام می‌دارم که با وجود همه محدودیت‌ها، تحریم‌های یک‌جانبه غیرقانونی علیه مردم من و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها ما موفق به تولید ملی همه نیازها برای مبارزه با کووید-19 از جمله لوازم حفاظت شخصی، کیت‌های آزمایش، تجهیزات، دستگاه‌های پزشکی، داروها و از همه مهم‌تر 6 پلتفرم واکسن کاملا بومی، چهار قرارداد تولید و تولید مشترک شدیم و این محصولات بومی در واکسیناسیون انبوه در ماه‌‎های آینده استفاده خواهند شد.»

یک چالش جهانی با یک راه‌حل جهانی

نمکی پاندمی کووید-19 را یک چالش جهانی با یک راه‌حل جهانی می‌داند. به باور او راه‌حل‌های ملی فقط می‌توانند به طور موقت کمک کنند. به گفته وزیر بهداشت از طریق تقویت رهبری سازمان جهانی بهداشت، سرمایه‌گذاری بیشتر در تیم‌های واکنش سریع، به اشتراک‌گذاری داده‌ها، شفافیت و معتبرسازی داده‌ها در قالب‌های توافق‌شده برای غلبه بر موانع قانونی به نفع سلامت مردم و انتقال تکنولوژی به کشورهای با درآمد کم و متوسط می‌توان موفق به شکست این پاندمی شد. «امیدوارم این همکاری میان کشورهای منطقه منا، خلیج‌فارس، اروپا و سازمان جهانی بهداشت نتایج مثبتی داشته باشد.»

ویروس کرونا عامل بیماری کووید-19 از اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند 98 (فوریه2020) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن‌درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی ازجمله علایم بیماری کووید-19 است. بیش از 80درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ‌ومیر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.