شهرها مسئول تولید ۷۰درصد دی‌اکسید‌کربن

معاون اداره کل محیط زیست شهرداری تهران اعلام کرد

معاون اداره کل محیط زیست شهرداری تهران با اشاره به سهم شهرها در تولید دی‌اکسید کربن و گازهای گلخانه‌ای بر بازیابی زمین و لزوم استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر تأکید کرد.

شهروندآنلاین – سعید احمری گفت: «هدف از بهبود وضعیت اقلیمی رساندن میزان Co2 موجود در جو به اندازه استاندارد است. هم اکنون غلظت این گاز در اتمسفر حدود PPM 415 اندازه‌گیری شده و هدف از بهبود وضعیت اقلیمی رساندن این میزان به 300PPM تا سال ۲۰۵۰ است.

به گفته احمری دستیابی به این هدف عمده طی برنامه‌ریزی بلندمدت و با در نظر گرفتن مسائل محیط زیست در کلیه فعالیت‌های انسانی ممکن خواهد بود. این موضوع مهم به عنوان یکی از محورهای گفت‌وگو در روز جهانی زمین در روز بیست‌‌ودوم آوریل ۲۰۲۱ شده است.

 

او با بیان اینکه شهرها مسئول تولید ۷۰ تا ۷۵ درصد آلودگی CO2 و ۴۰ تا ۴۵ درصد از گازهای گلخانه‌ای (GHG) هستند. تصریح کرد: «از آنجا که روند توسعه شهرها و افزایش شهرنشینی با سرعت به پیش می‌رود، جوامع مختلف در پی آن هستند تا ثابت کنند که تأمین کامل انرژی مورد نیازشان از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر کاملا عملی و ممکن است.»

 

به گفته معاون پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران از پتانسیل قابل‌توجهی جهت بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر (به خصوص انرژی خورشیدی) برخوردار است و بکارگیری این نوع انرژی‌ها راهکار مناسبی برای غلبه بر معضلات محیط زیستی است.

 

احمری اظهار داشت: «شهرداری تهران به عنوان متولی اصلی در مدیریت شهر تهران زیرساخت‌های مناسبی برای بسترسازی و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر دارد. همچنین با عنایت به در اختیار داشتن بیشترین فضاهای عمومی و نیمه عمومی شهر، منابع مختلف شهری، سیستم حمل‌ونقل عمومی و سیستم نظارت بر ساخت‌وساز در پهنه‌های مختلف شهر می‌تواند در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در شهر تهران مهم‌ترین نقش را ایفا کند.»

 

او در ادامه به اقدامات مدیریت شهری در این حوزه و ایجاد نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس خورشیدی اشاره کرد و گفت: «نیروگاه‌های نصب‌شده در شهرداری تهران با ظرفیت حدود ۶۰۰ کیلووات قابلیت تولید ۹۰۰ مگاوات ساعت برق در سال دارند که این مقدار تولید از انتشار حدودا ۷۰۰ تن CO2 جلوگیری می‌کند که معادل کاشت ۳۵۰۰ اصله درخت در شهر تهران است.»

 

احمری ادامه داد: «همچنین حدود ۹۳۵ دستگاه آب‌گرمکن خورشیدی در اماکن عمومی شهرداری مناطق بیست‌ودوگانه شهرداری تهران نصب شده که این مقدار از انتشار تقریبا ۳۲۰ تن گاز CO2 سالانه جلوگیری خواهد کرد. نصب ۷۷۶۰ پایه چراغ خورشیدی، تأمین روشنایی ۱۰۵۷ ایستگاه اتوبوس از طریق مدول‌های خورشیدی، تجهیز ۴۲۰۰ چراغ ترافیک به سولار، تجهیز ۲۴ غرفه بازیافت و ۵ پل عابر پیاده به انرژی خورشیدی از دیگر اقدامات شهرداری تهران در راستای کاهش انتشار CO2 و گازهای گلخانه‌ای است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.