مذاکرات بر روی اقدام نهایی متمرکز شده است

عراقچی: پیش‌نویس‌های مختلفی از طرف همه هیأت‌ها ارایه شده است

تلاش ما این است که بتوانیم به سند واحدی برسیم که دقیقا وظایف آمریکا را مشخص کند و اقدامات ایران را که باید به تعهداتش برگردد، روشن و نحوه راستی‌آزمایی را مشخص کند و همچنین ترتیب و تأخر اقدامات طرفین که از نظر ما روشن است و آمریکاست که باید اقدام خودش را اول انجام دهد.

شهروندآنلاین: سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام دیروز بعد از نشست کمیسیون در گفت‌وگویی اعلام کرد: «این دور دوم مذاکراتی بود که در وین در دو هفته گذشته بود و ۶ روز به طول انجامید.»

او گفت: «مذاکرات بسیار فشرده‌ای بود و تلاش ما بر این است که به مجموعه اقداماتی که آمریکا باید در رفع همه تحریم‌ها انجام دهد، برسیم، راستی‌آزمایی شود و بعد هم ایران اقدامات خودش را انجام دهد. روی این مجموعه اقدامات کار می‌شود.»

عراقچی خاطرنشان کرد: «پیش‌نویس‌های مختلفی توسط تقریبا همه هیأت‌ها ارایه و تبادل‌شده و درباره آنها کار در حال انجام است. تلاش ما این است که بتوانیم به سند واحدی برسیم که دقیقا وظایف آمریکا را مشخص کند و اقدامات ایران را که باید به تعهداتش برگردد، روشن کرده و نحوه راستی‌آزمایی را مشخص کند و همچنین ترتیب و تقدم اقدامات طرفین که از نظر ما کاملا روشن است و آمریکاست که باید اقدام خودش را اول انجام دهد.»

 از مذاکرات فرسایشی و شتاب‌زده اجتناب می‌کنیم/ اجازه نمی‌دهیم کسی وقتی تلف کند
معاون وزیر خارجه بیان کرد: «مذاکرات سختی است، البته ما حتما از مذاکرات فرسایشی اجتناب می‌کنیم، همان‌طور که از مذاکرات شتاب‌زده هم اجتناب می‌کنیم.»

او تصریح کرد: «مذاکرات باید با دقت کامل صورت بگیرد. اجازه نمی‌دهیم کسی وقتی تلف کند و بیهوده مذاکرات را طولانی یا فرسایشی کند، در عین حال در مذاکرات تعجیل و شتاب‌زدگی هم نمی‌کنیم که نکند خدای نکرده از موضوعی غفلتی صورت بگیرد.»

عراقچی با ذکر این نکته که مذاکرات با دقت پیش می‌رود، یادآور شد: «البته راه آسانی نیست. مشکلات زیاد است. تعیین دقیق اقدامات احتیاج به کار جدی حقوقی و فنی دارد و در حال انجام است.»

 طبق دستورالعمل‌های تهران، ان‌شاءالله مذاکرات را ادامه خواهیم داد

این دیپلمات ارشد ایرانی اظهار داشت: «نتیجه مذاکرات به صورت مستمر به تهران گزارش می‌شود. در بازگشت من گزارش دقیق‌تر از آنچه گذشته، ارایه خواهد شد و تصمیمات در تهران گرفته می‌شود و ما هم طبق دستورالعمل‌های تهران، ان‌شاءالله مذاکرات را ادامه خواهیم داد و تا آنجایی که منافع کشور تأمین شود، در این مسیر گام برخواهیم داشت.»

 در مورد ما تصمیم را تهران می‌گیرد که آیا مذاکرات باید ادامه یابد یا نیابد

عراقچی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا هفته آینده هیأت‌ها به وین بازخواهند گشت؟ اظهار داشت: «به صورت کلی بنای ما این است، ولی بستگی به این دارد که وقتی نتیجه مذاکرات این چند روز به پایتخت‌ها برده می‌شود، بررسی در پایتخت‌ها صورت بگیرد و تصمیم را پایتخت‌ها می‌گیرند و در مورد ما تصمیم را تهران می‌گیرد که آیا مذاکرات باید ادامه یابد یا نیابد و به چه شکلی مذاکرات ادامه پیدا کند و با چه خط‌مشی‌هایی، وقتی اینها در تهران تدوین و آماده شد، ان‌شاءالله ما با دستورالعمل‌های جدید خودمان به مذاکرات برخواهیم گشت.»

 همه هیأت‌ها علاقه‌مند به حصول نتیجه هستند

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این پرسش که ارزیابی شما بعد از دو هفته و پنج جلسه کمیسیون مشترک چگونه است؟ گفت: «فضای مذاکرات به نظر من یک فضای جدی و کاملا کاری و حرفه‌ای است. همه هیأت‌ها علاقه‌مند به حصول نتیجه هستند و تلاش‌شان این است که ترتیباتی را تنظیم و تصمیم‌گیری کنیم که منجر به احیا و اجرای برجام به صورت کامل بشود.»

عراقچی ادامه داد: «برای موفقیت یک مذاکرات فقط جدی‌بودن کافی نیست و عوامل دیگری هم وجود دارد. طرفین باید مواضع را درک کنند و تلاش شود مواضع به هم نزدیک شود.»

 ما حتما مخالف روند گام‌به‌گام هستیم

او با بیان اینکه برای ما اصولی وجود دارد که تغییرپذیر نیست، عنوان کرد: «ما حتما مخالف روند گام‌به‌گام هستیم. البته روند گام‌به‌گام مدت‌هاست که کنار گذاشته شده و مذاکرات ما به صورت یکپارچه روی گام آخر و یک اقدام نهایی که طرفین باید صورت دهند، متمرکز شده است. داریم آن را طراحی می‌کنیم. وقتی طراحی آن آماده شد که چه کارهایی باید دقیقا در آن یک مرحله توسط دو طرف انجام شود، طبیعتا به مرحله اجرا هم خواهد رسید.»

عراقچی اضافه کرد: «بعد باید معین کنیم که راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا چگونه باید باشد. وقتی راستی‌آزمایی‌ها مشخص شد، در چه تاریخی و چگونه آمریکا به تعهداتش برگردد و چگونه ایران هم متعاقبا این کار را انجام دهد.»

فضای سازنده، کاری و حرفه‌ای است

معاون وزیر خارجه بیان کرد: «جزئیات فنی و حقوقی و بعضا سیاسی وجود دارد و باید روی آن بحث شود. این کار در حال انجام است. جدیت در مذاکرات وجود دارد. فضای مذاکرات نمی‌توانم بگویم مثبت یا منفی است، ولی فضای سازنده، کاری و حرفه‌ای است. امیدواریم این مسیر در ادامه خودش به جاهای مثبتی برسد و منجر به رفع تحریم‌های غیرعادلانه آمریکا علیه ملت ایران شود.»

او گفت: «هنوز زود است که نتایج را قضاوت کنیم، هنوز زود است که بگوییم خوشبین هستیم یا بدبین، ولی فکر می‌کنیم مسیری که می‌رویم، مسیر درستی است.»

 سفر مقامات آژانس به تهران/ امیدواریم اختلافات در یک فضای سازنده و غیرسیاسی حل شود

رئیس هیأت ایرانی شرکت‌کننده در مذاکرات وین درباره نشست فنی روز گذشته بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اظهار داشت: «همکاری‌های ما با آژانس طبیعتا ادامه دارد. همکاری‌های گسترده‌ای است و حوزه‌های مختلفی را دربرمی‌گیرد. این همکاری‌ها جریان طبیعی خودش را طی می‌کند. بعضی از موضوعاتی وجود دارد که بین ما و آژانس اختلاف است و برای حل این اختلافات، گفت‌وگوهایی بین ما و آژانس وجود داشته و وجود هم دارد و ان‌شاءالله تحرک جدیدی هم با سفر مقامات آژانس به تهران و گفت‌وگوهای بیشتر ایجاد خواهد شد.»

معاون وزیر خارجه یادآور شد: «ما با آژانس یک مسیر طبیعی و معمولی را طی می‌کنیم و امیدواریم اختلافاتی که الان وجود دارد، در یک فضای سازنده و غیرسیاسی ان‌شاءالله حل شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.