لیست تحریم‌هایی که برای لغو آماده شده، در اختیار ایران قرار گرفت

وال‌استریت ژورنال ازتصمیم آمریکا برای لغو تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه به خبرنگاران گفت: ایالات متحده به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای بازگشت کامل به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد، نمونه‌هایی از تحریم‌هایی را که می‌تواند لغو کند را به ایران ارایه کرده است.

شهروند آنلاین: به نوشته روزنامه وال‌استریت ژورنال تحریم‌ایی که آمریکا در نظر دارد لغو کند شامل تحریم‌های تروریستی علیه بانک مرکزی ایران، شرکت‌های ملی نفت و نفتکش‌ها و صنایع اقتصادی مانند فولاد، آلومینیوم و سایر موارد است.

به گزارش ایرنا از نشریه هیل، اگرچه مقامات آمریکا تاکنون حاضر نشده‌اند اعلام کنند که در راستای بازگشت کامل به توافق هسته‌ای چه تحریم‌هایی را قرار است لغو کنند اما روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به برخی از این موارد اشاره کرده است.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه به خبرنگاران گفت: ایالات متحده به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای بازگشت کامل به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد، نمونه‌هایی از تحریم‌هایی را که می‌تواند لغو کند را به ایران ارایه کرده است.

اگرچه این مقام آمریکایی حاضر به ارایه این نمونه‌ها نشد اما روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از دو منبع نزدیک به موضوع نوشت: تحریم‌هایی که ایالات متحده در نظر دارد لغو کند شامل تحریم‌های تروریستی علیه بانک مرکزی ایران، شرکت‌های ملی نفت و نفتکش‌ها و صنایع اقتصادی مانند فولاد، آلومینیوم و سایر موارد است.

وال‌استریت ژورنال در ادامه به نقل از یک مقام ارشد اروپایی گزارش داد که واشینگتن تمایل به کاهش احتمالی تحریم‌های مربوط به منسوجات، خودرو، حمل‌ونقل و بیمه و کلیه صنایعی که تحت توافقنامه ۲۰۱۵ بودند، دارد.

تاکنون مقامات وزارت امور خارجه آمریکا از ارایه نمونه تحریم‌هایی که قرار است در راستای گفت‌وگوهای وین لغو شوند، خودداری کرده‌اند.

دیپلمات‌های انگلیس، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در وین بیان کردند: ما از گفت‌وگوهای سازنده‌ای که صورت گرفته و از مشارکت مثبت تمام طرف‌ها استقبال می‌کنیم.

آنها با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در مذاکرات خاطرنشان کردند: تمام طرف‌ها را تشویق می‌کنیم تا از فرصت دیپلماتیک پیش‌رو استفاده کنند.

نمایندگان کشورهای عضو برجام طی دو هفته گذشته در چارچوب کمیسیون مشترک در وین گردهم آمده تا در خصوص فعال‌کردن این توافق و بازگشت احتمالی آمریکا به آن رایزنی کنند. دور پنجم از هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، روز سه‌شنبه در گراندهتل وین برگزار شد و روسای هیأت‌های مذاکره‌کننده به بحث و بررسی در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوهای فنی و پیش‌نویس‌های اولیه متون و نحوه تداوم گفت‌وگوها پرداختند.

آنها توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای) هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی‌شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شود.

براساس برنامه اعلام‌شده، هیأت‌ها پس از مشورت در پایتخت‌های متبوع خود، هفته آینده ضمن از سرگیری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت‌وگوهای فنی و کارشناسی را دنبال خواهند کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.