پیشرفت در گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم با ایران

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید: متعهدیم که بر مبنای «تعهد در برابر تعهد» به برجام بازگردیم

«کریستیان امانپور» مجری شبکه سی‌ان‌ان در مصاحبه اختصاصی با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید از او درباره رایزنی‌های اخیر در وین برای بازگشت آمریکا به برجام و همچنین برنامه جو بایدن برای خارج‌کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان سوال کرد.

شهروند آنلاین: «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد، آمریکا در گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم با ایران، پیشرفت‌هایی به دست آمده و واشینگتن متعهد به بازگشت به برجام بر مبنای «تعهد در برابر تعهد» است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» درباره وضعیت پیرامون رایزنی‌های اخیر در وین میان ایران و گروه ۱+۴ و گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم با هیأت آمریکایی اظهاراتی مطرح کرد.

«کریستیان امانپور» مجری شبکه سی‌ان‌ان در مصاحبه اختصاصی با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید از او درباره رایزنی‌های اخیر در وین برای بازگشت آمریکا به برجام و همچنین برنامه جو بایدن برای خارج‌کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان سوال کرد.

امانپور سوال کرد: «در موضوع ایران، در محافل عمومی و علنی این حرف مطرح شده است که چه طرفی ابتدا (به پایبندی دوباره و کامل به برجام) برمی‌گردد؟».

این مجری سرشناس آمریکایی در سوال خود تأکید کرد که در سراسر جهان این اعتقاد را دارد این ایالات متحده است که از برجام خارج شده و اول باید به این توافق برگردد.

امانپور گفت: «ما شنیده‌ایم که پیشرفت‌هایی برای برگرداندن این توافق به مسیر قبلی ایجاد شده است. شما (سالیوان) جزو اولین افرادی بودید که در اتاقی بودید که برای تحقق اولین توافق (برجام) حضور داشتید. خوب به ما بگویید که در حال حاضر چه اتفاقی دارد می‌افتد؟»

این مجری شبکه سی‌ان‌ان در پرسش خود از سالیوان به تجربه حضور او در مذاکرات در دولت اوباما در مسقط پایتخت عمان اشاره کرد.

جیک سالیوان در پاسخ به این سوال گفت: «مذاکره‌کنندگان (همین اخیرا) تازه‌ترین دور از گفت‌و‌گوها را به پایان رساندند این گفت‌و‌گوها به صورت غیرمستقیم انجام می‌شوند این یعنی که ایالات متحده و ایران در حال حاضر در مقابل هم روی میز نمی‌نشینند و شرکای ما، قدرت‌های جهانی (گروه 1+4) با ایرانی‌ها روی میز می‌نشینند و با آنها درباره هر دو موضوع اعمال محدودیت‌های هسته‌ای که باید بپذیرند و همچنین رفع تحریم‌هایی که متعاقب آن انجام خواهد شد، صحبت می‌کنند و سپس به اتاق دیگر می‌روند و با مذاکره‌کنندگان آمریکایی حرف می‌زنند و این رفت و برگشت‌ها ادامه دارد».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: «ما به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم اما اختلافات وجود دارند که باید برطرف شوند اما در نهایت ایالات متحده متعهد است که به برجام، توافق هسته‌ای ایران بر مبنای تعهد در برابر تعهد برگردد، چیزی که ما از ابتدای این دولت (جو بایدن) آن را اعلام کرده‌ایم».

امانپور از این مقام ارشد دولت بایدن سوال کرد: «خوب منظور شما از تعهد در برابر تعهد چیست؟ برای ما تصویر روشن‌تری از این موضوع ارایه دهید؟ آیا این دو موضوع در یک لحظه و به صورت همزمان انجام خواهد شد یا اینکه شما اول از آنها (ایران) خواهید خواست که کاری در ابتدا انجام دهند؟ آیا آنها از شما می‌خواهند که اول کاری انجام دهید؟ منظور شما (از تعهد در برابر تعهد) چیست؟»

جیک سالیوان در جواب به این سوال گفت: «کریستیان! اینجا واقعا دو موضوع وجود دارد: و موضوع اول، این موضوع کلی و اساسی است که یعنی اینکه چه تحریم‌هایی برداشته خواهند شد و در ازای آن چه محدودیت‌های هسته‌ای را ایران خواهد پذیرفت با توجه به این موضوع که آنها از پایبندی (به برجام) بسیار جدا شده‌‌اند. و موضوع دوم، ترتیب و توالی این اقدامات است. ما در حال حاضر روی دو موضوع کلی و اساسی تمرکز کرده‌ایم و ما (بعدا) به سمت توالی و ترتیب این اقدامات خواهیم رفت اما من در تلویزیون درباره آن مذاکره نخواهم کرد اما فقط این را می‌گویم که ایالات متحده هیچ اقداماتی در این موضوع نخواهیم کرد مگر آنکه ما از سوی ایران مطمئن شویم که برای بازگرداندن برنامه هسته‌ای خود به محدودیت‌های زمان توافق هسته‌ای ایران آمادگی داشته باشد».

به گزارش فارس این مقام ارشد دولت جو بایدن در حالی از ایران خواسته که به محدودیت‌های برجامی برگردد که دولت سابق دونالد ترامپ در اقدامی غیرقانونی از آن خارج شد و به اقداماتی از قبیل اعمال تحریم‌های شدید و «کارزار فشار حداکثری» دست زد و این کارزار در دولت بایدن هم همچنان ادامه دارد.

جیک سالیوان در بخش دیگری از این مصاحبه به سوالی درباره تصمیم بایدن برای خارج‌کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان و تعویق کنفرانس صلح افغانستان پاسخ داد. در خبرها آمده بود که این کنفرانس که قرار بود ۲۴ آوریل (پنج اردیبهشت) در استانبول برگزار شود تا بعد از ماه رمضان به تعویق افتاد.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که در نظر دارد بعد از حدود ۲۰سال حضور نظامی در افغانستان، در تاریخ ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) نظامیان آمریکا را افغانستان خارج کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.