بیانیه وزارت خارجه در واکنش به اوج‌‌گیری تخریب‌ها علیه تیم هسته‌ای

جریانی که در هفته‌های گذشته و همزمان با گفت‌وگو‌ها در وین، هر شب نمایندگان این مرز و بوم را هدف حمله‌های بی‌امان و ناجوانمردانه قرار داده، با «گاندو» تیم مذاکره‌کننده را جمعی نفوذی و ساده‌لوح می‌خواند، با «فروشنده» آنان را انشاءبنویس اندیشکده‌ای خارجی به تصویر می‌کشد و در «قرارداد ۱۹۱۹» آنان را با دولتمردان خائن قاجار مقایسه می‌کند؛ همه با هزینه‌های میلیاردی از جیب ملت تحت فشار و نجیب ایران.

شهروندآنلاین: روابط عمومی وزارت‌خارجه در خصوص تشدید اقدامات تخریبی رسانه‌ای علیه وزارت امورخارجه و تیم مذاکراتی در وین بیانیه‌ای صادر کرد.

متن بیانیه بدین شرح است:

این روزها و در حالی که فرزندان این آب و خاک سخت در تلاشند تا از فرصتی که به یمن مقاومت همه‌جانبه ملت بزرگ ایران به دست آمده، برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران بهره گیرند، اقلیتی کوچک ولی پرهیاهو، غافل از اینکه در یک بزنگاه تاریخی علیه خواست و منافع ملت قدم برمی‌دارند، هر آنچه در توان دارند را برای هدف قراردادن نمایندگان ایران در رویارویی دیپلماتیک وین، به میدان آورده‌اند؛ از پخش مستندنماهای سریالی و نمایش نخ‌نمای رسانه‌ای «درز» اطلاعات تحریف‌شده و غلط گرفته تا توهین، تخریب و بهتان به اعضای تیمی که رهبر معظم و فرزانه انقلاب آنان را «صادق»، «امین» و «بچه‌های انقلاب» خوانده‌اند.

جریانی که در هفته‌های گذشته و همزمان با گفت‌وگوها در وین، هر شب نمایندگان این مرز و بوم را هدف حمله‌‌های بی‌امان و ناجوانمردانه قرار داده، با «گاندو» تیم مذاکره‌کننده را جمعی نفوذی و ساده‌لوح می‌خواند، با «فروشنده» آنان را انشاءبنویس اندیشکده‌ای خارجی به تصویر می‌کشد و در «قرارداد 1919» آنان را با دولتمردان خائن قاجار مقایسه می‌کند؛ همه با هزینه‌های میلیاردی از جیب ملت تحت فشار و نجیب ایران.

همزمان شبکه‌ انگلیسی‌زبان صداوسیما که ماهیتا می‌بایست سخنگو و صدای وحدت‌بخش جمهوری اسلامی ایران در فضای رسانه‌ای بین‌المللی باشد، بی‌توجه به همه همکاری‌ها و دسترسی‌هایی که به تیم مذاکره‌کننده داشته و دارد و همچنین نصایح، توصیه‌ها و نهایتا بیانیه‌های مکرر وزارت امور خارجه در رد استناد به «منابع مطلع» بی‌نام و نشان، نه تنها با اهداف کاملا سیاسی داخلی -که در پخش انبوه خبر به زبان فارسی از سوی مدیرکلش برای ارباب جراید داخلی و درخواست انتشار وسیع کاملا هویداست- با انتشار اخبار تحریف‌شده و مجعول در خصوص محتوای گفت‌‌وگوها به زبان انگلیسی مذاکره‌کنندگان را در برابر حریف تخریب کرده و به تلاش‌های دیپلماتیک لطمه می‌زند که در بدعتی حیرت‌انگیز به جدل با مذاکره‌کنند‌گان جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.

این جریان سیاسی برخلاف خط‌مشی مقام‌ معظم رهبری و توصیه‌های همیشگی ایشان، با رانت آشکار رسانه‌ای و ظاهرا به واسطه بغض و کینه‌ای نابجا، چنان از واقعیات دور شده است که هنگام وصف تاریخ پرافتخار چهاردهه‌ای جمهوری اسلامی در روابط خارجی به خودکم‌بینی ملی و تحقیرآمیزی دچار است که بواقع حیرت‌انگیز است و اما در مقابل، صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها را در قامت موجوداتی قدر قدرت با قدرت خارق‌العاده، زیرک و زبردست به تصویر می‌کشند که بارها و بارها از ابتدای انقلاب اسلامی، از اولین روزهای جنگ و قطعنامه 598 گرفته تا توافقات منطقه‌ای و بین‌المللی و علی‌الخصوص توافقات هسته‌ای، از توافق سعدآباد تا برجام، به جمهوری اسلامی ایران رودست زده‌اند. دردناک است که بر خلاف ادعاهای بیشمار، این جریان فراموش کرده است که تنها قدر قدرت عالم، ذات لایزال باریتعالی است و بس که به مدد همین قدرت بی‌انتها، جمهوری اسلامی ایران توفیقات بی‌نظیری را در مقابل استکبار جهانی داشته و از این‌ پس نیز خواهد داشت، ان‌شاءالله.

روایتگران این جریان، مذاکرات منتهی به برجام را چنان تصویر می‌کنند که گویی ماه‌ها مذاکره شبانه‌روزی،‌ به‌شدت چالشی و سخت ایران و گروه 1+5، صرفا صحنه‌سازی برای انشاءنویسی از روی متنی از پیش‌نوشته‌شده، بوده است و از بالاترین مذاکره‌کننده تا کوچک‌ترین فرد تصمیم‌گیر و موثر در این مذاکرات همه در حال نمایش و خیانت به ملت بوده‌اند. حیرت‌انگیزتر اینکه این جریان اقلیت ولی پر سروصدا، تغافل می‌کنند که همه مذاکرات قدم به قدم به اطلاع کلیه مراجع ذی‌ربط رسانده شده و زیر نظر مقام‌های عالی کشور جلو رفته است.

جالب‌تر اینکه این کشفیات خیالی را در حالی در بوق و کرنا می‌کنند که هیچ کدام از اعضای حاضر در برجام از چین و روسیه گرفته تا اروپایی و آمریکایی، در هیچ جایی از اظهارات بی‌شمار و اسناد منتشره خود، جز از مذاکرات فشرده، چالشی و پر از دعواهای دیپلماتیک همراه با سرسختی هیأت مذاکره‌کننده ایرانی، و ماه‌ها رفت و برگشت میان‌ پایتخت‌ها صحبتی نکرده‌اند. حتی در خاطرات آمریکایی‎‌‌ها -که همین جریان «مستندساز» با وسواس بیمارگونه‌ای نوشته‌های آنان را زیر و رو کرده به امید آنکه در آنها نکاتی برای دستاویز قراردادن و حمله به مذاکره‌ کنندگان جمهوری اسلامی ایران شکار کنند- نیز هیچ دیده نمی‌شود مگر شکایت از ماه‌ها جدال طولانی دیپلماتیک و پافشاری مذاکره‌کنندگان ایرانی بر منافع ملت ایران تا جایی که به روایت خود آنها چندین‌بار مذاکرات تا شکست کامل پیش رفته است.

هیهات از این همه بی‌تقوایی عزت‌سوز و در خوشبینانه‌ترین حالت، کم‌اطلاعی و ساده‌دلی بیش از حد این جریان که از پول بیت‌المال ارتزاق می‌کند و از رانت‌های وسیع رسانه‌ای برای انتشار دروغ‌های شاخدار خود در جهت رسیدن به گندم خیالی ری استفاده کرده و از آبرو و عزت ملت بزرگ ایران خرج می‌کند.

به یاری خدا به زودی و پس از انتشار بخشی از اسناد غیرمحرمانه مذاکراتی برجام عیان خواهد شد که آنچه اکنون با نام برجام شناخته می‌شود، نه نوشته یک گروه مطالعاتی و نه حتی نوشته هیأت‌های غربی بلکه تا حد قابل توجهی حاصل ابتکارات و متونی است که نمایندگان ایران در جلسات متعدد، از 13 اکتبر 2013/21 مهر 1392 –یعنی اولین دور مذاکرات و پیش از توافق موقت ژنو- گرفته تا 11 فوریه 2014/22 بهمن 92 و 3 مارس 2014/12 اسفند 92، یعنی ماه‌ها قبل از گزارش کذایی گروه بین‌المللی بحران -که این جریان تخریب برای تحقیر دستاوردهای مذاکراتی برجام به آن استناد می‌کند- روی میز گذاشته‌اند؛ متونی که تماما در سابقه سازمانی نهاهادی ذی‌ربط کشور نیز قابل دسترسی است و ان‌شاءالله به زودی همه مردم به آن دسترسی خواهند یافت. این اسناد نشان خواهد داد تا چه میزان برجام و چارچوب آن ماحصل ابتکار و قدرت تیم ایرانی است که البته باعث افتخار تاریخی ملت بزرگ ایران است که چنین فرزندان شجاع و کاردانی در دامن خود پرورانده است.

مضاف بر اینکه، مراجع ذی‌ربط و عالی کشور به خوبی در جریانند که مبنای فکری و منطق مسلط بر تدوین برجام حتی به سال‌ها پیش از دولت یازدهم برمی‌گردد. این مبنا در پاورپوینتی که دکتر ظریف در روز 3 فروردین 1384 (9 سال قبل از مذاکرات دولت یازدهم و قبل از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و تحمیل آن همه تحریم به ملت ایران) در پاریس -پس از تصویب در بالاترین سطوح کشور- ارایه داد به روشنی دیده می‌شود. آن سند نیز به زودی در اختیار مردم فهیم کشور قرار داده خواهد شد تا سیه روی شود آن که در او غش باشد.

این چنین است که حاصل تمام ابتکارات و مذاکرات تیم ایرانی، پس از ماه‌ها مذاکره عزتمند و تاریخ‌ساز، سندی شد که نتانیاهو و ترامپ آن را بدترین توافق تاریخ برای اسراییل و آمریکا خواندند و با وجود تلاش همه‌جانبه‌شان برای نابودی‌اش، بارها در شورای امنیت و مجامع بین‌المللی از آن شکست خوردند.

امروز نیز همزمان با نمایان‌شدن فرصت رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا و احیای این توافق، بار دیگر رژیم صهیونیستی، منافقین و ورشکستگان سیاسی چون پمپئوی جنایتکار در تلاش برای تخریب گفت‌وگوهای وین هم‌پیمان شده‌اند، تا از تکرار تجربه بهبود فضای اقتصادی و بین‌المللی ایران که تا پیش از خروج آمریکا از برجام در همه بخش‌های جامعه ایران مشهود بود، جلوگیری کنند. وا اسفا که برخی در داخل دانسته یا ندانسته با این تلاش‌ها همنوایی می‌کنند.

بدیهی است که در چنین فضایی، تلاش برای بی‌اعتبارکردن مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور، جز دامن‌زدن به ادعای بدخواهان ایران مبنی بر حاکمیت دوگانه و خدشه‌دار کردن حیثیت جمهوری اسلامی و در نتیجه دشوارترکردن مسیر رفع تحریم‌هایی که نه یک جریان و حزب که عموم جامعه را هدف قرار داده، ثمر دیگری نخواهد داشت.

به نظر می‌رسد در سناریویی خوش‌بینانه دو سوء برداشت عامل این حجم از مطالب علیه تیم مذاکره‌کننده باشد؛ اول اینکه برخی براین گمانند که موفقیت در احیای برجام و کاهش فشارهای تحریمی دارای اهداف انتخاباتی است، در حالی که بارها به این امر تأکید شده که رفع موانع تحریمی مردم بزرگ ایران وظیفه حیاتی هر شخصی است که مسئولیت دارد و بنا بر فرموده مقام معظم رهبری نباید حتی یک ساعت به تأخیر بیفتد. ضمن اینکه رفع تحریم‌های مردم، صاف‌کردن جاده برای دولتمردانی است که ان‌شاءالله در چند هفته آینده با رأی قاطع و با حضور گسترده ملت آگاه و تاریخ‌ساز انتخاب خواهند شد. دوم اینکه برخی دیگر تصور می‌کنند که احیای برجام به معنای دوستی ایران و ایالات متحده است و این روایت ساده‌لوحانه را ترویج می‌کنند که برجام محملی برای بازگشت آمریکا به ایران است؛ حال آنکه متن برجام همان طور که همواره تأکید شده چیزی بیش از توافق برای حل یک تنش پرهزینه در پرونده هسته‌ای و رفع تحریم‌ها نیست و در بهترین حالت مدیریت تخاصم در یک‌ موضوع خاص است و نه معاهده اخوت میان ایران و آمریکا. و اتفاقا همان طور که بعد از برجام اتفاق افتاد و تمامی آمارها نیز موید آن است، منفعت اصلی اقتصادی ناشی از رفع تحریم‌ها مستقیما نصیب مردم نجیب ایران و در مرحله بعد شرکای تجاری‌اش در منطقه، همسایگان و آسیا می‌شود.

سرانجام آنکه همه آنان‌ که دل در گرو عزت ایران و ایرانی دارند باید بدانند که برای بدخواهان ایران عزیز تفاوتی ندارد که چه کسی در مقابل‌شان قرار دارد. امروز که این بدخواهان تمامیت ایران را هدف قرار داده‌اند، خصومت و درگیری‌های داخلی جز بازی در زمین بیگانه نخواهد بود؛ که به فرموده امیرالمومنین‌(ع): «به خدا سوگند! غم و اندوه انسان را فرا می‌گیرد که آنها در مسیر باطل خود چنین متّحدند و شما، در طریق حقّ‌تان، این گونه پراکنده.»
در پایان این یادداشت که در ایام مقدس ماه رمضان نگاشته می‌شود، برادرانه به تمامی جریان‌ها و منتقدانی که شاید به گفت‌وگوهای وین نگاهی انتخاباتی و سیاسی داشته باشند، توصیه می‌کنیم، سیاست خارجی و امنیت ملی را دستمایه رقابت سیاسی قرار نداده و در تلاش برای تخریب تلاش وزارت امورخارجه اعتبار کشور را به بازی نگیرند.

وزارت امورخارجه در طی سال‌های گذشته همواره بر طریق صبر و سکوت حرکت و تلاش نموده در چارچوب مأموریت‌ها و اختیارات، فارغ از فشار جریانات و گرایش‌های سیاسی، اهداف والای مردم و کشور را در این دنیای به‌شدت متلاطم و متغیر محافظت کرده و تأمین‌ نماید. اما اکنون برای محافظت و تأمین همین منافع لازم‌ می‌داند به جریان تخریبی که با هیاهوی فراوان در پی تضعیف دستگاه دیپلماسی و فرزندان این‌ ملت است، هشدار دهد.

اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، همه فرزندان همین آب و خاک هستند که مظلومانه در حال تحقق منافع عالیه مردم‌ و کشور هستند، و نه برای نفع شخصی و یا این‌ جناح و آن‌ جناح، که صادقانه و صرفا به امید رفع بخشی از دشواری‌های ملت غیور ایران در میدان مذاکرات پای گذاشته‌اند و در این مسیر بهتان‌ها، تهمت‌ها و تخریب‌ها را به جان می‌خرند، اما از پیگیری منافع ملی ذره‌ای کوتاه نمی‌آیند تا به فرموده رهبر معظم انقلاب، ضمن دوری از مذاکرات فرسایشی و در جهت رفع تحریم‌ها، «با چشم باز و دل محکم و با توکل به خدا به پیش بروند و به توفیق الهی ملت را خرسند و خوشحال کنند.»

در پایان از همه مردم مومن و روزه‌دار ایران اسلامی درخواست می‌کنیم در این روزها و شب‌های مبارک ضیافت‌الله و بخصوص در شب‌های قدر پیش‌ رو، فرزندان و خادمین خود در دستگاه دیپلماسی را از دعای خیر فراموش نکنند.

حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.