دو‌ کارگروه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها وارد نگارش خواهند شد

عراقچی: ممکن است این دوره از مذاکرات یک مقدار بیشتر طول بکشد

«گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو درخصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی‌شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

شهروندآنلاین: سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیأت ایرانی شرکت‌کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت‌وگویی بعد ار نشست دیروز وین گفت: «هنوز چالش‌های سخت بزرگ‌تری داریم که به راه‌‌حل‌هایی برای آنها نرسیدیم. همه هیأت‌ها تلاش می‌کنند که برای این چالش‌ها راه‌حل  پیدا کنند و ممکن است برسیم یا نرسیم، ولی چالش‌های بزرگ وجود دارد و در کنارش جزئیات بسیار سختی وجود دارد که لازم است کلمه به کلمه و عبارت به عبارت بتوانیم درباره آنها توافق کنیم.»

 او افزود: «روند در مسیر درستی قرار دارد، هم چالش‌های سخت داریم و هم جزئیات سخت در کنار آن.»

معاون وزیر خارجه  که با خبرگزاری صداوسیما گفت‌وگو می‌کرد، اضافه کرد: «کارگروه‌ها از امروز کار خودشان را آغاز خواهند کرد، هرگاه نیاز باشد که ما در یک جمع بزرگ‌تری روند کار این کارگروه‌ها را بررسی کنیم و اگر لازم است گره‌ای باز کنیم یا تسهیلاتی قائل شویم، جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل خواهیم داد.»

او افزود: «الان قرار مشخصی نداریم. الان قرار  و تمرکز ما روی کارگروه‌های سه‌گانه است. دو‌کارگروه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها وارد نگارش خواهند شد و کارگروه سوم هنوز باید درخصوص کلان بحث‌ها و چگونگی انجام بحث‌های مربوط به راستی‌آزمایی بحث داشته باشند تا بتوانیم در سطح کلان به راه‌حل دست یابیم.»

عراقچی همچنین درباره اظهارات سفیر روسیه درباره طولانی‌ترشدن مذاکرات این دوره، خاطرنشان کرد: «هر چه بیشتر وارد جزئیات شویم و به خصوص جزئیات مربوط به متن، بحث‌های یک مقدار طولانی‌تر و کش‌دارتر شود و زمان بیشتری نیاز است.»

معاون وزیر خارجه تصریح کرد: «ما یک اصل داریم، هم تعجیل نمی‌کنیم و شتاب‌زدگی نداریم‌ و هم اجازه نمی‌دهیم بحث‌ها فرسایشی شود. با دقت جلو می‌رویم.»

او گفت: «بعضی وقت‌ها باید روی کلمات بحث شود و بعضی وقت‌ها سر مفاهیم مشکل داریم و باید در مورد مفاهیم چاره‌جویی کنیم.»

رئیس هیأت ایرانی شرکت‌کننده در مذاکرات وین یادآور شد: «در مرحله‌ای هستیم که ممکن است بحث‌ها یک مقدار بیشتر طول بکشد. هنوز نمی‌توانم بگویم چه روزی این دوره از مذاکرات را خاتمه خواهیم داد. امیدواریم به نقطه مشخص‌تری برسیم و بعد مذاکرات تعطیل شود و هیأت‌ها به پایتخت‌ها بازگردند و بررسی‌ها انجام شود.‌»

دور اول نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر دیروز با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا در گرندهتل شهر وین برگزار شد.

در این جلسه حاضران تصمیم به تسریع روند گفت‌وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با عنوان «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو درخصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی‌شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.