ارسال پیامک واکسن کرونا برای سالمندان

وزارت بهداشت برای تزریق واکسن کرونا به سالمندان پیامک می‌فرستد

واکسیناسیون علیه کروناچندماهی است که در کشور کلید خورده است و بر اساس اولویت‌ها این واکسیناسیون انجام می‌شود. وزارت بهداشت اعلام کرده است که برای دریافت و تزریق واکسن کرونا نیازی نیست به مراکز بهداشتی مراجعه کنید و در صف بایستید و طبق اعلام مسئولان فقط منتظر اعلام و پیامک وزارت بهداشت باشید.

شهروند آنلاین: چندی پیش بود که وزارت بهداشتی‌ها اعلام کردند فاز دوم واکسیناسیون علیه کرونا برای افراد سالمند در کشور آغاز می‌شود. موضوعی که منجر به سردرگمی مردم برای ثبت‌نام واکسن کرونا شد و بسیاری از افراد برای ثبت‌نام و دریافت واکسن کرونا برای سالمندان‌شان راهی خانه‌ها و مراکز بهداشتی شدند. هرچند که وزارت بهداشت اعلام کرد چیزی به اسم ثبت‌نام برای واکسن کرونا وجود ندارد و خود وزارت بهداشت بر اساس اولویت‌بندی برای تزریق واکسن کرونا به مردم اطلاع‌رسانی می‌کند، اما باز هم شاهد ازدحام و ایجاد صف‌های متعددی در مقابل مراکز بهداشتی بودیم.

در عین حال فاز دوم واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ رسما از سه‌شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با اولویت افراد ۸۰سال به بالا کلید خورد. به گفته وزارت بهداشتی‌ها افراد بالای ۸۰سال جمعیتی بالغ بر یک‌میلیون و ۱۴۵ هزار نفر را در کشور شامل می‌شوند که پیش‌بینی شده واکسیناسیون آنها تا پایان هفته آینده تمام شود.

چگونگی اطلاع‌رسانی به افراد در اولویت واکسیناسیون

حالا با آغاز فاز دوم واکسیناسیون علیه کووید-۱۹، ممکن است بسیاری از مردم نگران نحوه دریافت واکسن بوده یا بیم جاماندن از واکسیناسیون را داشته باشند، اما وزارت بهداشت اعلام کرده که برنامه دقیقی را برای تزریق واکسن کرونا برای تمام افراد در اولویت و برای تمام فازهای واکسیناسیون در کشور طراحی کرده است.

در این‌باره وزیر بهداشت هم چند روز پیش در مراسم آغاز واکسیناسیون فاز دوم علیه کرونا، اعلام کرد که مردم نباید سرگردان و ناآگاه از شیوه واکسیناسیون باشند. همکارانم باید با مهارت و تکیه بر زیرساخت نظام شبکه به موقع به مردم خبر دهند که کسی در لحظه‌ای دچار ابهام نشود که مستحق دریافت واکسن است یا خیر یا باید به کجا مراجعه کند. ما نباید ازدحامی از مردم در محل‌های تزریق واکسن را شاهد باشیم.

وزیر بهداشت  گفت: «برخی از این عزیزان سالمند قابلیت آمدن به مراکز تزریق واکسن نداشته باشند و همکاران من باید سازوکار مناسبی برای تکریم این عزیزان داشته باشند. نگذارید پیرزن و پیرمردی تنها که جز خداوند کسی را ندارد، آهی بکشد که ای کاش کسی به او واکسن بزند. از همکارانم و عزیزان بهداشت می‌خواهم هیچ پیرزن و پیرمردی مبادا به دلیل نداشتن خانواده از واکسیناسیون دور بماند.»

برای دریافت و تزریق واکسن کرونا نیازی نیست به مراکز بهداشتی مراجعه کنید و در صف بایستید و طبق اعلام مسئولان فقط منتظر اعلام و پیامک وزارت بهداشت باشید

ارسال پیامک های دقیق برای اطلاع‌رسانی به افراد در اولویت تزریق واکسن

بر این اساس دکتر علیرضا رئیسی- معاون بهداشت وزات بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در این‌باره به ایسنا، اعلام کرد که هیچ نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت‌نام واکسن وجود ندارد و ما موعد تزریق واکسن افراد در اولویت را به صورت دقیق از طریق ارسال پیامک اطلاع‌رسانی می‌کنیم. در موارد استثنائی هم اگر پیامکی برای فردی که در اولویت است ارسال نشده، این فرد می‌تواند در زمانی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند وارد سامانه Salamat.gov.ir  شده و نام و کد ملی خود را ثبت کند و بعد از این اقدام ما وضعیت واکسیناسیون فرد را پیگیری می‌کنیم.

او با بیان اینکه احتمالا از حدود بیستم اردیبهشت ثبت‌نام و فراخوان افراد ۷۰ تا ۷۵سال را نیز برای واکسیناسیون به آنها اطلاع می‌دهیم، تأکید کرد که پیامک‌های ما بسیار دقیق هستند، به‌طوری که در پیامک به فرد اعلام می‌شود که شما در فاز دوم واکسیناسیون قرار گرفتید و به زودی موارد به شما اطلاع‌رسانی می‌شود. سپس یک هفته قبل از موعد واکسیناسیون فرد، یک پیامک دیگر برایش ارسال می‌شود که شما فلان روز در فلان مرکز و با کارت ملی برای تزریق واکسن ‌مراجعه کنید. در عین حال یک روز قبل از موعد تزریق واکسن دوباره یک پیامک ارسال و از فرد پرسیده می‌شود که آیا فردا می‌توانید برای دریافت واکسن کرونا مراجعه کنید یا خیر که فرد پاسخ می‌دهد و ما بر این اساس برنامه‌ریزی‌هایمان را انجام می‌دهیم. بنابراین مردم منتظر پیامک باشند، آن هم زمانی که ما به آنها اعلام می‌کنیم.

برای تزریق واکسن کرونا به خانه ها و مراکز بهداشت مراجعه نکنید

بر این اساس وزارت بهداشتی‌ها به صراحت تاکید کردند که اصلا نیاز نیست مردم به خانه‌های بهداشت یا مراکز جامع سلامت مراجعه کنند، بلکه خود وزارت بهداشت موعد واکسیناسیون هر فرد را طبق اولویت‌بندی هر فاز از واکسیناسیون، به صورت پیامکی به آن فرد اطلاع می‌دهد.

جزئیات فازبندی واکسیناسیون کرونا در کشور

باید توجه کرد که پیش از این هم وزارت بهداشت جزئیات فازبندی واکسیناسیون علیه کرونا را به‌طور مفصل اعلام کرده بود، به‌طوری که واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ با اولویت کادر بهداشت و درمانی که در بخش‌های آی‌سی‌یو مشغول به کار بودند، از روز سه‌شنبه بیست‌ویکم بهمن‌ماه در کشور آغاز شد. همچنین بر اساس اعلام وزارت بهداشت در فاز اول سایر کادر بهداشت و درمان، کسانی که در خانه‌های سالمندان کار می‌کنند، جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای ۵۰درصد، کارکنان مربوط به تغسیل اموات، افراد کم‌توان ذهنی و جسمی و بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند که این فاز تقریبا یک‌میلیون و ۳۰۰هزار نفر را در بر گرفته بود.

در عین حال بنا بود که واکسیناسیون کرونا به تدریج برای تمام گروه‌های اولویت‌دار و در معرض خطر شروع شود تا بعد از آن به واکسیناسیون عمومی برسیم. بر همین اساس هم چندی پیش اعلام شد که از سه‌شنبه هفتم ادیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ فاز دوم تلقیح واکسن به گروه‌های اولویت‌دار آغاز می‌شود.

نیاز کشور به ۱۲۰میلیون دوز واکسن کرونا

باید توجه کرد که بر اساس اعلام وزارت بهداشتی‌ها، برای دستیابی به اهداف نهایی واکسیناسیون، باید نسبت به مصون‌کردن حداقل ۷۰درصد جامعه اقدام کرد و بر این اساس باید نزدیک به ۶۰میلیون نفر واکسینه شوند. در عین حال اگر مبنا دریافت حداقل دو نوبت واکسن به ازای هر فرد باشد، نیازمند ۱۲۰میلیون دوز واکسن برای کشور خواهیم بود.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.