ماجرای فیلتر سایت «پیوندها» چه بود؟

وزیر ارتباطات با حضور در «کلاب‌هاوس» به پشت‌پرده ماجرای فیلترینگ در کشور پرداخت

وزارت اطلاعات در اسفندماه طی نامه‌ای به شورای‌عالی فضای مجازی در مورد کلاب‌هاوس و تهدیدهایی که بر آن مترتب است، هشدار داده بود. اما بحث فیلترینگ در میان نیست و اساسا مملکت قانون دارد و باید مطابق با آن عمل کرد.

شهروندآنلاین: محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات با حضور در «کلاب‌هاوس» به پشت‌پرده ماجرای فیلترینگ در کشور پرداخت.

متن اظهارات آذری‌جهرمی در زیر می‌آید:

کمیته تعیین مصادیق روالی دارد که موضوعات مربوط به فیلترینگ انجام و تصمیم‌گیری می‌شود. دادستانی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سازمان تبلیغات و وزارت ارشاد در آنجا عضوند. در دولت دهم، در آنجا مکانیزمی برای رأی‌گیری آنلاین گذاشتند. در کارگروه، پنج عضو حضور دارند، سه عضو غیردولتی و دو عضو دولتی. قرار بود مواردی که خلاف عفت است، در آنجا بارگذاری شود. ما از اول گفتیم این روال غیرقانونی است. این فرآیند روالی شد که سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را تحت عنوان منافی عفت بارگذاری می‌کردند و با رأی‌گیری آنلاین فیلتر می‌شدند. در دولت یازدهم اما جمع‌بندی این شد که برای اپلیکیشن‌هایی که جمعیت کاربری زیادی دارند، جلسات تصمیم‌گیری آنلاین نباشد.

یک‌بار برای نشان دادن مشکلات این مکانیزم و نحوه برگزاری جلسات، درخواست فیلتر سایت پیوندها را ارسال کردم و پس از رأی مثبت پنج عضو، موضوع به کارگروه اطلاع داده شد. چهار دستگاه رأی مثبت به فیلتر دادند، یک دستگاه در توضیحات نوشت این سایت قبلا فیلتر شده است. من هم مکتوب کردم و به مراجع مربوطه نوشتم آقایان می‌گوید نظام رأی‌گیری آنلاین خوب است. شرایط این است.

اقدام اپراتورها برای فیلتر کلاب‌هاوس خلاف قانون است. راه‌حلش اقدام قانونی است. اپراتورها خلاف مقررات یک‌بار قیمت را دو برابر کردند. مجبورشان کردیم پول‌های مردم را برگردانند. الان خلاف کردند با دستوراتی که از جاهای دیگر دادند. کسانی که چنین اعتقادی دارند که ظرفیت قانونی دارند، خودشان قانونی وارد شوند.

ما با فیلترینگ تلگرام هم مخالف بودیم. ما باید از ابزار قانونی استفاده کنیم. من می‌توانم خلاف قانون، مکانیزم‌هایی بگذارم که پدر اپراتور را دربیاورم. اما نمی‌شود که؛ این اپراتور دارد به مردم خدمت می‌دهد. حتما اگر رسیدگی نشود، یکشنبه جلسه‌ای تشکیل می‌دهیم و طبق ظرفیت قانونی خودمان مدت پروانه آنها را کاهش می‌دهیم.

مملکت قانون دارد، قانون جنگل که حاکم نیست که هر کس هر کاری خواست بکند. آنچه در مورد اختلال کلاب‌هاوس اتفاق افتاده، خلاف قانون است. در دولت یازدهم در کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه جمع‌بندی بر این شد که رأی‌گیری برای فیلتر سایت‌هایی که کاربران و بازدید بالا دارند، به صورت آنلاین نباشد. به همین دلیل کلاب‌هاوس نیز جز مصادیقی نیست که رأی‌گیری در موردش به صورت آنلاین اتفاق بیفتد.

وزارت اطلاعات در اسفندماه طی نامه‌ای به شورای‌عالی فضای مجازی در مورد کلاب‌هاوس و تهدیدهایی که بر آن مترتب است، هشدار داده بود. اما بحث فیلترینگ در میان نیست و اساسا مملکت قانون دارد و باید مطابق با آن عمل کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.