همکاری بسیج در واکسیناسیون کرونا

وزیر بهداشت خبر داد: شروع مرحله جدید طرح شهید سلیمانی برای مهار کرونا

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مرحله جدید طرح سردار سلیمانی با اضافه شدن خدماتی مانند نظارت بسیج، قرنطینه مبتلایان و همکاری بسیج در واکسیناسیون کرونا آغاز می شود.

شهروند آنلاین: وزیر بهداشت در اجلاس مشترک مجازی دانشگاههای علوم پزشکی و فرماندهان سپاه افزود: فاز جدیدی طرح سردار سلیمانی شروع می شود. در این مرحله چند حرکت جدید به مجموعه فعالیت های قبلی اضافه می شود. اول اینکه در بعد نظارت از بسیج کمک بیشتری می گیریم. دوم اینکه در قرنطینه مبتلایان مثبت از ظرفیت بسیج کمک می گیریم تا مبتلایان سرگردان نباشند و بقیه را مبتلا نکنند و از همه مهمتر به شکل گسترده از توان بسیج برای واکسیناسیون انبوه کرونا چه با واکسن وارداتی و چه تولید داخلی استفاده کنیم و همه گروه های هدف را واکسینه می کنیم.
وی ادامه داد: در این طرح برای بیماریابی خانه به خانه اقدام می شود و برای قرنطینه و مراقبت در منزل و واکسیناسیون، محل هایی مشخص می شود که تجمع کمتری داشته باشد و حتی برای افرادی که قادر به آمدن برای واکسن زدن نیستند نیز از ظرفیت مجاهدانه بسیج استفاده می کنیم تا مشکلی نداشته باشند. آرزوی من این است که با تجربه های قبلی همکاری بسیج در واکسیناسیون، مهار کووید۱۹ را با همکاری بسیج به سرانجام برسانیم.
نمکی گفت: مبادا کاهش موارد مرگ و میر باعث شود که نیروی بسیج از وزارت بهداشت فاصله بگیرد. این نیرو و این پیوند و ظرفیت را باید برای هر پدیده نو ظهور حفظ کنیم.
وزیر بهداشت افزود: از همراهی های بسیج در قالب طرح مزین به نام یکی از پر افتخارترین سرداران رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی تشکر می کنیم. در این طرح گام های بزرگی در کنار هم برداشتیم و توفیقات زیادی حاصل شد. قرار ما این بود که در قالب این طرح برای بیماریابی به دنبال موارد مبتلای جدید با ویروس انگلیسی بگردیم و این موارد را پیدا و خاموش کنیم.
نمکی ادامه داد: لازمه این کار سکون جمعیت بود، سیال بودن و در حرکت بودن جمعیت این امکان را از ما می گرفت به همین علت با سفرها مخالفت کردیم. بنای این را نداشتیم که جمعیت سیال یا مواج داشته باشیم.به هر تقدیر مورد موافقت قرار نگرفت و جمعیت های سیال و مسافرتها را داشتیم. به همین علت از بزرگواران خواستیم این طرح را معوق نگه داریم.
وزیر بهداشت گفت: برای ما کاملا مشخص بود که با این سفرها با موج جدیدی با ویروس جهش یافته مواجه می شویم. بنابراین خودمان را برای پذیرایی از بیماران آماده کردیم قرار گذاشتیم که در مرحله سکون و بازگشت جمعیت در کنار عزیزان بسیج دوباره کار را شروع کنیم. گرچه غرض ورزان تفاسیر زیادی داشتند و به دنبال فاصله ایجاد کردن بین نیروهای انقلاب بودند.
وی افزود: عده ای به علت اینکه در برابر واردات ناجور ایستاده ایم و در مقابل لگدمال شدن تولید داخل زیر سم ستوران واردات مقاومت کردیم نغمه های مخالف سر دادند اما پیوند ما با بسیجی ناگسستنی است و سابقه طولانی دارد. بسیج یک سرمایه ملی است و نابخردانه است که مدیری در نظام جمهوری اسلامی از آن استفاده نکند.

در سرازیری پیک چهارم کرونا قرار گرفتیم

نمکی گفت: امروز به رغم فشارهای ویروس جهش یافته در قله پیک چهارم و سرازیری هستیم ویروس انگلیسی در دو هفته اروپا را فلج کرد و بیماران آنها پشت درهای بیمارستان سرگردان شدند. ما قول دادیم نگذاریم بیماری پشت در بیمارستان سرگردان تخت شود یا دارویی در شهرستانی به دست مردم برای درمان نرسد. اولین گامی که برداشتیم این بود که عمل های الکتیو ( غیراورژانسی) را تعطیل کردیم تا مبادا باعث کمبود تخت شود. ۶۶ اکسیژن ساز به بیمارستانها رساندیم و درمان سرپایی را با داروهای سریایی گسترش دادیم.
وزیر بهداشت افزود: نیروهای مسلح در سپاه و ارتش هم برای بر پا کردن بیمارستانهای صحرایی در کنار ما بودنمد و پشتوانه ای بود. اکنون پیک چهارم را با سرافرازی پشت سر می گذاریم. میزان مرگ و میر در این موج با اینکه ویروس مهاجم تر بود و با اینکه میزان بستری ۲.۵ برابر پیک سوم بیمار بود اما مرگ و میز نصف پیک قبلی شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.