نقش پررنگ جمال عبدالناصر در زندگی عمر شریف

مستندی از فعالیت‌های سیاسی تا سینمایی بازیگر افسانه‌ای مصر

لطفی معتقد است عمر شریف مصر را ترک کرد زیرا در دوران حکومت ناصر احساس می‌کرد تحت فشار است. همین فشار موجب شد تا او نامش را که در خانواده‌ای کاتولیک با ریشه‌ای لبنانی متولد شده بود، تغییر دهد. او سال ۱۹۵۵ وقتی با فاتن حمامه بازیگر مصری ازدواج کرد، به دین اسلام گروید

شهروند آنلاین: مارک لطفی، فیلمساز مصری با همراهی اکسل پترسن کارگردان سوئدی مستندی درباره زندگی عمر شریف ساختند.

به گزارش ورایتی، مستند جدید «زندگی و دوران عمر شریف» تعمقی در زندگی بازیگر افسانه‌ای مصری و تأثیر رویدادهای سیاسی دهه ۱۹۵۰ بر شکل‌دادن به شخصیت پیچیده این شخصیت است.

لطفی و پترسن در این مستند نشان می‌دهند که چگونه سیاست‌های جمال عبدالناصر رئیس‌جمهوری وقت مصر و فضای سیاسی آن دوره، موجب شد تا او نامش را تغییر دهد و سپس به دین اسلام گروید و در نهایت فردی جهان‌وطن شد که همان‌ اندازه که در قاهره زندگی می‌کرد، لس‌آنجلس و پاریس را نیز خانه‌اش می‌دانست.

این پروژه که به صورت مشترک توسط یک شرکت سوئدی مستقر در استکهلم و شرکت لطفی مستقر در اسکندریه ساخته شده، از جمله پروژه‌هایی است که در جشنواره مستند دانمارک جای داشت.

پترسن درباره این پروژه گفته است که از ابتدا او و لطفی دو دیدگاه کاملا متفاوت درباره عمر شریف داشتند. او گفت: «من او را نماینده غرب می‌دیدم، به‌عنوان یک ستاره برجسته هالیوودی، مردی پرزرق‌وبرق و مشهور درحالی که از نظر لطفی او نماینده شرق و مصر بود و برداشتی کاملا متفاوت از او داشت. او، وی را یک یهودای مصری می‌دانست و ما نمی‌فهمیدیم چطور دیدگاه‌هایمان درباره یک‌نفر اینقدر متفاوت است.»

او تأکید می‌کند که زندگی شریف بیشتر در دل تحولات سیاسی می‌گذشت و گاهی او مستقیم در دل آنها جای داشت.

لطفی نیز معتقد است عمر شریف مصر را ترک کرد زیرا در دوران حکومت ناصر احساس می‌کرد تحت فشار است. همین فشار موجب شد تا او نامش را که در خانواده‌ای کاتولیک با ریشه‌ای لبنانی متولد شده بود، تغییر دهد. او سال ۱۹۵۵ وقتی با فاتن حمامه بازیگر مصری ازدواج کرد، به دین اسلام گروید.

در این مستند همچنین فعالیت‌های سینمایی عمر شریف مورد بررسی قرار گرفته و به یادماندنی‌ترین فیلم‌های او از «لارنس عربستان»، «دکتر ژیواگو»، «دختر بامزه» و «مسیو ابراهیم» بررسی می‌شوند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.