شوک بزرگ به لیگ فوتبال؛ یک تیم کنار کشید!

ماشین‌سازی تبریز با انتشار بیانیه‌ای کناره‌گیری از مسابقات را اعلام کرد

ماشین‌سازی تبریز به دلیل مشکلات مالکیتی از لیگ برتر بیستم کنار کشید و حالا شاید لیگ برتر با 15 تیم ادامه یابد.

باشگاه ماشین‌سازی پنجشنبه‌شب با انتشار بیانیه‌ای بلندبالا و با اعلام مشکلات و عدم همکاری نهادهای مختلف اعلام کرد که دیگر قادر به پرداخت هزینه‌ها و انجام امور تیمداری نیست و عطای حضور در لیگ برتر را به لقایش بخشیده و کلیه فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درمی‌آورد. البته باشگاه ماشین‌سازی به جز فوتبال فعالیت خاص دیگری نداشت اما با وجود آنکه امسال تیمی کاملا اقتصادی و با پایین‌ترین هزینه ممکن بسته شده، مدیریت این باشگاه از ادامه کار در فوتبال انصراف داد و بنابر آنچه در رسانه رسمی خود اعلام کرده، قصد دارد این تیم را به هیأت فوتبال استان آذربایجان شرقی تقدیم کند!

باشگاه ماشین‌سازی در این بیانیه از عدم حمایت مسئولان استانی به‌خصوص شهردار شهر تبریز گلایه کرده و با شریک جرم‌کردن هیأت فوتبال به صورت رسمی اعلام کرده که مالکیت باشگاه دیگر تمایلی برای تیم داری ندارد.

این برای دومین‌بار است که باشگاه ماشین‌سازی چنین تصمیمی را عملی می‌کند. در مرتبه قبلی و پس از انصراف از ادامه حضور در لیگ برتر ایران در فروردین‌ماه پادرمیانی برخی مسئولان محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه را به صرافت ادامه کار در ماشین‌سازی انداخت اما با گذشت زمان دوباره تصمیم بر آن شده که اداره باشگاه به هیأت فوتبال محول شود که قبلا به صراحت اعلام کرده بود تمایلی به باشگاهداری در لیگ برتر ندارد. به این ترتیب و در شرایط فعلی مجموعه ماشین‌سازی یا باید راه انحلال را برود یا اینکه شخصی پیدا شود و با به عهده‌گرفتن بدهی‌ها این تیم رو به سقوط لیگ برتری را در دست بگیرد.

با توجه به شرایط سخت اقتصادی و اوضاعی که پرداخت هزینه‌های دو تیم در فوتبال بی‌درآمد ایران کار بسیار دشواری به نظر می‌رسد، زنوزی با اعلام انصراف از پرداخت هزینه‌های ماشین‌سازی همان راهی را رفته که قبلا اعلام کرده بود. او البته در آن مصاحبه اعلام کرده بود اگر مسئولان شهری به یاری‌اش بیایند و طلبی را که مربوط به دوره مدیریت شهرداری بود را پرداخت کنند، به کار خود ادامه خواهد داد اما ظاهرا کسی حاضر نیست برای ادامه کار ماشین‌سازی که سقوطش به لیگ پایین‌تر تقریبا قطعی شده، مبلغی سنگین هزینه کند و به این ترتیب این باشگاه روی دست صاحبانش مانده است.

در مرتبه قبلی فدراسیون فوتبال با این قضیه به‌شدت مخالفت کرد و درنهایت با نامه‌نگاری مسأله را به تعویق انداخت اما این‌بار موضوع جدی‌تر از گذشته به نظر می‌رسد. در شرایطی که لیگ برتر برای شروع مجدد برنامه‌ریزی‌شده مشخص نیست که چه اتفاقی در انتظار ادامه این رقابت‌هاست و سرنوشت ماشین چه خواهد شد؟

پیش از این در رقابت‌هاى لیگ برتر کناره‌گیری یک تیم در اواسط مسابقات هرگز سابقه نداشته و اگر این تصمیم عملیاتی شود، برای اولین‌بار فوتبال ایران با چنین مسأله‌ای مواجه خواهد شد. مسأله اینکه ضرورت گردش مالی در فوتبال ایران و همچنین توجه به مسائلی چون حق پخش تلویزیونی را بیش از گذشته یادآور می‌شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.