قتل عام دختران دانش‌آموز در کابل

اکثر کشته‌شدگان و زخمی‌های این انفجار دختران و زنان هستند

رویترز می‌گوید از زمانی که آمریکا اعلام کرد نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند، کابل در وضعیت آماده‌باش به سر می‌برد و نیروهای گروه طالبان نیز عملیات خود را علیه نیروهای دولتی تشدید کرده‌اند.

شهروندآنلاین: مقام‌های دولتی افغانستان می‌گویند در جریان انفجاری «یک خودروی بمبگذاری‌شده» در نزدیکی مدرسه دخترانه «سیدالشهدا» در کابل حداقل ۵۵ نفر کشته و بیش از ۱۵۵ نفر نیز زخمی شدند.

به گزارش رویترز، اکثر کشته‌شدگان و زخمی‌های این انفجار دختران و زنان هستند. اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، هم گروه طالبان را عامل این حمله مرگبار معرفی کرده است.

یک مقام امنیتی افغانستان که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفته است اکثر تلفات این انفجار دانش‌آموزان مدرسه دخترانه مدرسه دخترانه «سیدالشهدا» بودند.

پیش‌تر مقام‌های افغانستانی گفته بودند در این حمله مرگبار در نزدیکی مدرسه دخترانه در کابل حداقل ۳۰ تن کشته و ۵۲ تن زخمی شدند.

تلویزیون طلوع از رسانه‌های محلی افغانستان، تصاویری از صحنه آشفته پس از انفجار را پخش کرد که نشان می‌داد کتاب‌ها و وسایل مدرسه دانش‌آموزان در جاده‌ای خون‌آلود پراکنده شده و مردم می‌کوشیدند زخمی‌ها را به بیمارستان برسانند.

یک شاهد عینی به رویترز گفت: «یک خودروی بمبگذاری‌شده جلوی ورودی مدرسه منفجر شد.»

این شاهد عینی اضافه کرد که به جز هفت یا هشت تن از قربانیان، مابقی همه دختران مدرسه‌ای بودند که پس از پایان مدرسه به خانه می‌رفتند.

ناجیبا آرین، سخنگوی وزارت معارف، به رویترز گفت که در دبیرستان سیدالشهدا، دختران و پسران در سه شیفت تحصیل می‌کنند که شیفت دوم متعلق به دانش‌آموزان دختر است.

ناجیبا آرین هم تأیید کرده است که بیشتر مجروحان دختران دانش‌آموز بودند.

رویترز می‌گوید از زمانی که آمریکا اعلام کرد نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند، کابل در وضعیت آماده‌باش به سر می‌برد و نیروهای گروه طالبان نیز عملیات خود را علیه نیروهای دولتی تشدید کرده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله مرگبار به مدرسه دخترانه در کابل را به عهده نگرفته است. با این حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، هر گونه دخالت این گروه را در این انفجار رد کرده است.

این در حالی است که رئیس‌جمهوری افغانستان گروه طالبان را عامل این حمله به مدرسه دخترانه در محله شیعیان کابل اعلام کرده است.

اشرف غنی گفت که طالبان با تشدید خشونت و جنگ نامشروع خود بار دیگر نشان داد که آنها نه‌ تنها به دنبال حل صلح‌آمیز و اساسی بحران کنونی نیستند بلکه درصددند که شرایط را پیچیده‌تر کنند.

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی این حمله را محکوم کرده است.

راس ویلسون، کاردار سفارت آمریکا در افغانستان هم در توییتی نوشت که این حمله نابخشودنی به کودکان حمله به آینده افغانستان است.

در توافق صلحی که فوریه ۲۰۲۰ بین دولت آمریکا و گروه طالبان امضا شد، روز اول می امسال به‌ عنوان مهلت نهایی برای خروج نیروهای آمریکایی و ناتو تعیین شده بود، اما دولت جو بایدن اعلام کرده است که نیروها اول سپتامبر از افغانستان خارج خواهند شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.