بر مبنای تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری عمل می‌کنیم

واکنش وزیر کشور به مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان

رحمانی با اشاره به برخی نگرانی‌ها و تفسیرهای حقوقی از اقدام شورای نگهبان در فضای عمومی سیاسی کشور اظهار کرد: «ما ضمن احترام به همه این تفاسیر، تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری را مبنای عمل قرار می‌دهیم که البته این تفسیر هنوز به ما نرسیده است.»

شهروندآنلاین: عبدالرضا رحمانی فضلی پس از جلسه ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری جلسه ستاد امنیت انتخابات و همچنین جلسه ستاد انتخابات کشور اظهار کرد: «سه ماه است ستاد انتخابات جلسات خود را به صورت هفتگی برگزار می‌کند و متناظر با این ستادها در استان‌ها و شهرستان‌ها برگزار شده و تمام مسائل از سطح شهرستان‌ها به استان و سپس سطح ملی منتقل و مطرح می‌شود. تلاش ما این است که با رعایت مر قانون و تأمین شرایط امنیتی مناسب انتخابات را در سلامت کامل برگزار کنیم.»

رحمانی فضلی در پاسخ به پرسشی در خصوص موضع وزارت کشور درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان در خصوص شرایط داوطلبان در هنگام ثبت نام گفت: «شورای نگهبان پیرو ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات موظف شده که رجل سیاسی را تعریف کند و در واقع این مسئولیت بر عهده شورای نگهبان است و این کار را انجام داده و به وزارت کشور ابلاغ کرده است البته قانون می‌گوید هر گونه ابلاغیه قانونی توسط رئیس‌جمهوری ابلاغ شود. ما روز بعد از آنکه ابلاغیه شورای نگهبان به دست‌مان رسید موارد را به استحضار رئیس‌جمهوری رساندیم و خواستیم تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری را به ما بدهند.»

او با بیان اینکه شورای نگهبان با این کار یک گام به جلو رفته است، تصریح کرد: «قبلا شورای نگهبان طبق نظارت استصوابی عمل نظارتی را انجام می‌داد اما این بار همان اقدام قبلی را براساس شاخص‌ها و شرایطی توضیح و آن را تبیین کرده که وزارت کشور مسئول است سن، مدرک تحصیلی و سوءسابقه داوطلبان در عین ثبت نام را بررسی کند. ما منتظر بررسی و تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری هستیم و هر نوع برداشت حقوقی که انجام شود آن را انجام می‌دهیم. ما حتما دنبال اجرای قانون هستیم و این به معنای عدم همکاری یا نادیده‌گرفتن همکاری وزارت کشور و شورای نگهبان نیست. به هر حال ما مجری قانون هستیم. قانون موجود در حال حاضر ماده 55 قانون انتخابات است و به آن عمل می‌کنیم ولی امیدواریم نتایج این اقدامات به شفافیت بیشتر و احقاق حقوق داوطلبین منجر شود.»

رحمانی فضلی با اشاره به برخی نگرانی‌ها و تفسیرهای حقوقی از اقدام شورای نگهبان در فضای عمومی سیاسی کشور اظهار کرد: «ما ضمن احترام به همه این تفاسیر، تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری را مبنای عمل قرار می‌دهیم که البته این تفسیر هنوز به ما نرسیده است.»

او در پاسخ به پرسشی در مورد نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی در زمان ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «هر داوطلب باید فقط یک همراه در حین ثبت نام داشته باشد و اگر تعداد بیشتری همراه داشته باشد وزارت کشور از پذیرش آنها معذرو است. فضای جدید و مستقلی هم برای مصاحبه داوطلبان با رسانه ها تهیه شده است و داوطلبان به این مسائل حتما توجه کنند. برای روز رأی‌گیری هم، رأی گیری را یک ساعت زودتر آغاز کرده و یک ساعت هم در پایان بیشتر ادامه خواهیم داد. 8 تا 9 هزار شعبه جدید داریم و آنها را اضافه می‌کنیم که در هر صندوق بیش از هزار رأی داشته باشند. تجمع‌ها را در فضای مناسب برگزار می‌کنیم، البته این پیشنهادات ما باید به تصویب ستاد ملی کرونا برسد. ما این پیشنهادات را با هماهنگی شورای نگهبان تهیه کردیم.»

او تأکید کرد: «اولویت ما این است که تجمعات در فضای باز برگزار شود. در فضاهای بسته هم پروتکل‌های مناسب ابلاغ می‌شود. تلاش ما این است که شور و شوق انتخابات کم نشود اما توقع ما این است که بار اضافی زمین مانده در حوزه تبلیغات را که به خاطر شرایط کرونا به وجود آمده رسانه‌ها بر عهده بگیرند. از صداوسیما انتظار می‌رود متناسب با شرایط کرونا ساختار تبلیغاتی خود را متنوع‌تر کند و برنامه داشته باشد تا تضارب آرا و افکار چه در سطح ملی و چه استانی منتشر شود.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.