تزریق واکسن کرونای ایران و کوبا به ۸ هزار نفر در ۸ شهر

۲۴ هزار نفر در این فاز واکسن دریافت می‌کنند

در ۶ شهر ساری، بابل، همدان، اصفهان، کرمان و بندرعباس افراد در یک رژیم دو دوزی به فاصله ۲۸ روز واکسن دریافت خواهند کرد و در دو شهر یزد و زنجان نیز افراد رژیم ۳ دوزه واکسن را دریافت می‌کنند که علاوه بر ۲ دوز واکسن، یک واکسن یادآورهم در روز ۵۶ دریافت می‌کنند.

شهروندآنلاین: مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا با بیان اینکه در این فاز تا کنون ۸ هزار نفر واکسن را دریافت کرده‌اند، گفت: «پس از تزریق دوز آخر واکسن، آنالیز مطالعه انجام می‌شود و نتایج به سازمان غذا و دارو و کمیته ملی اخلاق ارایه خواهد شد و با تأیید این دو مرجع ذی‌صلاح نهایتا اجازه واکسیناسیون عمومی صادر خواهد شد.

دکتر احسان مصطفوی درباره اجرای فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا تولید مشترک ایران و کوبا گفت: «مطالعه در ۸ شهر انجام می‌شود. در ۶ شهر ساری، بابل، همدان، اصفهان، کرمان و بندرعباس افراد در یک رژیم دو دوزی به فاصله ۲۸ روز واکسن دریافت خواهند کرد و در دو شهر یزد و زنجان نیز افراد رژیم ۳ دوزه واکسن را دریافت می‌کنند که علاوه بر ۲ دوز واکسن، یک واکسن یادآورهم در روز ۵۶ دریافت می‌کنند.»

او درباره علت انتخاب این شهرها اظهار کرد: «مطالعه دنبال این بوده است که تنوع جغرافیایی وجود داشته باشد و از مناطق مختلف کشور نمونه‌گیری شود. در عین حال اعلام آمادگی و میزان آمادگی دانشگاه‌ها برای انجام این پروژه بزرگ ملی نیز در انتخاب شهرها مد نظر بوده است. اما وقتی نتایج مطالعه مشخص شود واکسن در تمام شهرهای کشور استفاده خواهد شد.»

این اپیدمیولوژیست تأکید کرد: «تا کنون حدود ۸ هزار نفر در این مطالعه واکسن دریافت کرده‌اند و هدفگذاری این است که ان‌شاءالله ۲۴ هزار نفر در این فاز واکسن دریافت کنند.»

او در پاسخ به این سوال که آیا در فاز سوم همه افراد واکسن دریافت می‌کنند یا ممکن است برخی شبه واکسن دریافت کنند؟ افزود: «۲۰درصد افرادی که وارد مطالعه می‌شوند واکسن‌نما یا شبه‌واکسن را دریافت می‌کنند و ۸۰درصد هم واکسن دریافت می‌کنند. به آن ۲۰درصدی که شبه‌واکسن دریافت می‌کنند نیز در انتهای مطالعه واکسن تزریق خواهد شد.»

مصطفوی با تأکید بر اینکه تا کنون عوارض جدی از تزریق واکسن در فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن مشاهده نشده است، تصریح کرد: «این واکسن از پلتفرمی پیروی می‌کند که قسمتی از پروتیین ویروس کرونا روی توکسوئید کزاز کنژوگه شده و عوارض خفیفی دارد و در تعدادی از افراد هم که عوارض گزارش شده است نیازی به درمان دارویی خاصی نبوده است. هدفگذاری اصلی مطالعه در حال حاضر بررسی میزان اثربخشی واکسن است.»

او افزود: «این مطالعه از ششم اردیبهشت‌ در شهر اصفهان آغاز شده است و در هفته جاری روز شنبه ( هجدهم اردیبهشت) افتتاح سایت کرمان به عنوان پنجمین شهر را انجام دادیم و روز دوشنبه (بیستم اردیبهشت) افتتاح مرکز یزد را خواهیم داشت و روز سه‌شنبه (بیست‌ویکم اردیبهشت) سایت بابل و روز چهارشنبه (بیست‌ودوم اردیبهشت) سایت ساری افتتاح می‌شود و بنابراین هشت شهری که ابتدا به آن اشاره کردم در این هفته وارد مطالعه خواهند شد. پیش‌بینی زمانی این است که هر شهری که وارد مطالعه می‌شود بتواند ظرف ۱۰ روز تا ۲ هفته نمونه‌گیری را انجام دهد.»

مصطفوی در ادامه اظهار کرد: «پس از تزریق دوز آخر واکسن به افراد و گذشت زمان هدف‌گذاری شده، آنالیز مطالعه انجام می‌شود و نتایج به سازمان غذا و دارو و کمیته ملی اخلاق ارایه خواهد شد و با تأیید این دو مرجع ذی‌صلاح، نهایتا اجازه واکسیناسیون عمومی صادر خواهد شد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.