آتش‌افروزی هنرمندان ایرانی در نیویورک!

تاریخ و فرهنگ خاورمیانه در دنیایی رو به نابودی

گالری امپتی اسپیس در نیویورک تا چهل روز دیگر از نمایشگاهی از مجموعه آثار دو هنرمند ایرانی میزبانی می‌کند.

شهروندآنلاین: از روز گذشته گالری امپتی اسپیس در نیویورک میزبان نمایشگاهی از مجموعه آثار دو هنرمند ایرانی است.

در این نمایشگاه که تا ۱۶ خرداد/ششم ژوئن ادامه دارد، مجموعه‌ای شامل ویدیوآرت، فوتو استوری و پرچم‌های سوزندوزی شده از شهرام انتخابی و غزاله سیدآبادی به نمایش درمی‌آید.

این نمایشگاه نگاهی به تاریخ و فرهنگ غرب آسیا (خاورمیانه) دارد و مدیوم‌های مختلفی در آن استفاده شده که در کنار هم تصویر واضح‌تری از مجموعه به‌ دست می‌دهند. بخشی از این نمایشگاه به ویدیوی «آتش‌افروز» اختصاص دارد که روایت یک «گذرنده» است که دوره‌های تاریخی را پشت‌سر می‌گذارد. او که نه اعتقادی به آرمانشهرهای تعریف‌شده دارد و نه در رویای بازگشت به گذشته است، با پشت‌سرگذاشتن چارچوب‌های سنتی و جهان‌بینی‌های منطقه‌ای به سوی «فرا آرمانشهر» می‌رود. قهرمان پس از پشت‌سرگذاشتن مشکلات و غلبه بر آنها ما را با جهانی روبه‌رو می‌کند که روبه نابودی است.

در بخش دیگری از نمایشگاه فوتو استوری با نام «افسانه‌ شکوفه‌ سرخ» به نمایش درمی‌آید که شاملو ۱۸ تابلو است و افسانه‌ای را روایت می‌کند که در آن اسطوره و مشکلات امروز در هم آمخیته است، افسانه‌ درختی که آخرین گلش را برای حفظ زمین نگه داشته است و منتظر نجات‌دهنده‌ای است که با سفینه‌ای دنبالش می‌آید.

نمایشگاه تابلوهای سوزندوزی شده‌ بخش دیگری از این نمایشگاه است که با مشارکت مردم محلی روستای سیدآباد خراسان در قالب «گروه گوین» تولید شده‌اند. هدف از این همکاری، گسترده‌ترکردن میدان هنر معاصر و استفاده از امکاناتی‌ است که رو به نابودی می‌روند و در عرصه‌ هنری توجهی به آنها نمی‌شود.

این نمایشگاه پس از افتتاح در نیویورک، با افزودن بخش‌هایی در تهران و سپس در چند کشور اروپایی مثل آلمان و نروژ برگزار خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.