با بولدوزر دیوار تحریم را جمع می‌کنیم

روحانی: مگر صندلی ریاست‌‌جمهوری چقدر می‌ارزد که به خاطرش دروغ بگویید؟

روحانی: «تحریم ظلم است؛ در این هشت سال نفهمیدم حرف بعضی‌ها درمورد تحریم چیست؟ کک‌شان هم نمی‌گزد که ما در جنگ اقتصادی هستیم؛ مگر نمی‌بینید بمباران را؟ مگر یک صندلی ریاست‌جمهوری چقدر ارزش دارد که آدم به خاطر آن دروغ بگوید؟»

شهروندآنلاین: حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، در جلسه امروز  هیأت دولت اظهار کرد: «مگر یک انتخابات و بالا و پایین‌شدن قدرت، یک مقام و حقوق و جایگاه و میز چقدر می‌ارزد که آدم به خاطر آن دروغ بگوید، تهمت بزند و آبرو و حیثیت آدم‌ها را ببرد؟»

مهم‌ترین اظهارات روحانی به شرح زیر است:

روزه یک پرده و سپر در برابر آتش محسوب می‌شود و هر فردی که روزه‌دار است، آتش به بدن او اصابت نمی‌کند و مانند آن روایتی است که فردی به جبهه جنگ می‌رود و گردوغبار روی پوتین و لباس و سروصورتش می‌نشیند، اما آن فرد دیگر هیچ وقت گردوخاک جبهه با دود آتش جهنم قابل جمع نیست و هر کسی که در میدان جنگ حضور پیدا کند خداوند او را از عذاب نجات می‌دهد و چنین وضعیتی را ما در ماه رمضان داریم و هر کسی که در این ماه روزه گرفته نجات پیدا کرده و این ماه، ماه رحمت و غفران الهی برای همگان است.

اگر فردی خدای ناکرده حداکثر استفاده را از ماه رمضان نداشته است، از عطر این ماه هم استفاده خواهد کرد و اگر حتی از بازار ماه رمضان و از کنار عابدان و صالحان و آنهایی که استغفارکنندگان به درگاه الهی بوده‌اند هم عبور کرده باشیم، قطعا از رحمت آنها ما هم برخوردار خواهیم شد.

خدا لعنت کند کسانی را که تندروی را راه انداختند؛ تا روزی که تندرویی وجود دارد همین است. راهی جز اعتدال و میانه‌روی نداریم. اگر راست می‌گویید که امت پیامبر هستیم باید امت وسط باشیم. شما را با تهمت و حرف‌های ناروا خسته نکنند ما در پیش خداوند عذر نداریم که یک روز کار نکنیم بگوییم این همه به ما فحاشی و اذیت کردند.

وظیفه ما عمل است همه اینها روزی مشخص می‌شود. هیچ تردید ندارم که در تاریخ آینده روشن می‌شود که آدم‌های پاکی که در راه خدا جهاد و تلاش کردند، جهاد آنها گم نمی‌شود و در تاریخ ماندگار می‌ماند. این حرف‌های باطل روی آب است که می‌رود. واقعیت آن آب واقعی است که برای همیشه می‌ماند.

امروز با سه جبهه روبه‌رو هستیم، ما در یک جنگی هستیم که سه ضلع دارد و از هر طرف به ما هجمه می‌شود و ما باید حداقل با این سه ضلع بجنگیم. ما در مثلثی قرار گرفتیم که در سه ضلع آن ما باید مبارزه و مقاومت و ایستادگی کنیم. یک ضلع آن تحریم است. من نمی‌دانم آنها چه می‌گویند و حرف بعضی‌ها چیست و من نتوانستم در این هشت سال بفهمم که آنها چه می‌گویند ان‌شاءالله که می‌خواهند حرف درست بزنند و بلد نیستند.

تحریم یعنی حق مردم را خوردن، ظلم مستقیم به فقیرترین افراد جامعه، ظلم به آن بیماری که دارو ندارد یا ناچار است که گران بخرد، ظلم به قشر مستضعفی که به مغازه می‌رود و می‌خواهد غذاهای روزمره و نان شب خود را بخرد اما ناچار است با قیمت گران بخرد. تحریم یعنی به جنسی که می‌خواهیم از خارج بخریم و وارد کنیم  ۲۰درصد اضافه می‌دهیم. آنها باید پیش خدا و در تاریخ جواب بدهند.

وضعیتی که ما امروز در جامعه مشاهده می‌کنیم خدا را شکر می‌کنم. در این سه سال‌ونیم ملت ما با صبر، مقاومت، ایمان و ایثار ایستادگی کرد، رهبر معظم انقلاب هم ما را حمایت و هدایت کرد و ما امروز این صبر و مقاومت را در وین می‌بینیم.

وقتی من مذاکرات روزانه وین را می‌خوانم، مشاهده می‌کنم که این دیوار بلند تحریم هر روز یک تکه‌اش پایین می‌ریزد و خراب می‌شود و اگر همه دست به دست هم بدهیم در یک زمان کوتاهی برچیده می‌شود. حالا ما می‌خواهیم با بولدوزر این دیوار را جمع کنیم، برخی‌ها می‌گویند نه با فرغون و بیل این کار را انجام دهید، اشکالی ندارد ما این کار را با فرغون و بیل انجام می‌دهیم، کمی دیرتر به نتیجه می‌رسیم. بگذارید تمام شود، بگذارید این تحریم کنار برود.

افتخاری که دولت یازدهم و دوازدهم به دست آورده این بود که سال‌ها ایران‌هراسی را که در دل افکار مردم جهان جا انداخته بودند، این ایران‌هراسی را شکست. ما به دنیا گفتیم، ایران اهل منطق و مذاکره است و به عهد خود وفادار است. امروز دیگر هیچ‌کس ایران‌هراسی‌اش نمی‌گیرد، ایرانی که می‌آید پای مذاکره می‌نشیند با قدرت‌های جهان توافق می‌کند، ایرانی که به عهده خود عمل می‌کند و عهدش را زیر پا نمی‌گذارد و طرف مقابل است که این کار غلط را انجام می‌دهد و از عهد خود فرار می‌کند.

آنهایی که می‌دانند، متوجه می‌شوند من چه می‌گویم، کسی که تحت فصل هفت شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد یعنی در مرز جنگ و در مرز خطر است، ما کشور را از فصل هفت درآوردیم آیا این را هم شک دارید؟ قطعنامه‌هایی که با قطعنامه ۲۲۳۱ لغو شد، آیا این را هم نمی‌دانید؟

تحریم ظلم است؛ در این هشت سال نفهمیدم حرف بعضی‌ها درمورد تحریم چیست؟ کک‌شان هم نمی‌گزد که ما در جنگ اقتصادی هستیم؛ مگر نمی‌بینید بمباران را؟

ما از خداوند می‌خواهیم که رحمت بیشتری نصیب‌مان شود اما اگر ما نتوانستیم از این خوان نعمت استفاده کنیم، از ما بگذر و راضی شو؛ چرا که ما با دل خالصانه به پیشگاه تو آمدیم.

اگر بعد از ماه رمضان مشاهده کردیم که یک قفل خاصی روی زبان‌مان ایجاد شده است و بنای حرف‌زدن داریم باید حساب‌شده حرف بزنیم و دقیق اظهار نظر کنیم؛ وقتی احساس می‌کنیم حرف‌مان دروغ، تهمت و بدگمانی است باید آن را کنار گذاشت و اگر در دست، زبان، کار و تلاش‌مان مراعات رضای حق و حق‌الناس و حقوق مردم و خداوند را نداشتیم مشخص است که از ماه رمضان بهره نبرده‌ایم، هر چند که رحمت واسعه خداوند آن قدر بزرگ است که شاید خداوند در حق‌الله از ما بگذرد اما حق‌الناس بسیار سخت است.

در حق‌الناس گویی خداوند هم اراده‌اش آن است که دخالتی نکند که این موضوع طبق روایت‌هاست و فردی که صاحب حق است باید بگذرد.

برخی واقعیت‌ها را نمی‌بینند و سیاه‌نمایی می‌کنند، فکر می‌کنند با سیاه‌نمایی چهره دولت، نظام سفیدنمایی می‌شود.

مگر یک انتخابات چقدر ارزش دارد و مگر بالا و پایین‌شدن قدرت چقدر ارزش دارد و یک مقام، حقوق، جایگاه، میز و صندلی چقدر ارزش دارد که به خاطر آن دروغ بگوییم و تهمت بزنیم و حیثیت افراد برده شود؟

همه ما می‌دانیم از دید اخلاق اسلامی غیبت در برخی روایات از ۷۰ زنا گناهی بالاتر دارد و دروغ گناهی بزرگ است و حتی پیغمبر گرامی اسلامی می‌فرمایند آزمایش ما با نماز، حج و روزه نیست بلکه به صداقت گفتار و راستگویی در زبان است و اگر در کلام‌مان صداقت و امانتداری داشته باشیم، مسلمان واقعی محسوب می‌شویم.

در ایام انتخابات، سیاه‌نمایی و تهمت‌ها چند برابر می‌شود، دست از این کار برداریم و  واقعیت‌ها را ببینیم.

همه دست به دست هم دهیم و کاری کنیم مردم پای صندوق آرا بیایند، اولویت اول نظام و کشور انتخابات پرشور است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.