لغوپخش مسابقات لیگ قهرمانان آسیا

ترکش‌های تحریم در جدیدترین نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا

هیچ خبر خوبی از فوتبال ایران به بیرون منتقل نمی‌شود. هر موضوع و اتفاقی با بحران‌هایی بزرگ روبه‌رو است که به پیکره فوتبال کشور ضرباتی مهلک می‌زند. تازه‌ترین جنجال هم به نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران ارتباط دارد که در آن به‌صراحت اعلام شده است که سیگنال پخش مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در اختیار ایران قرار نخواهد گرفت و مسابقات پرسپولیس، ‌استقلال،‌ شهرخودرو و سپاهان از صداوسیما برای مردم پخش نخواهد شد.
اتفاق بسیار مهم این است که AFC و آژانس تجاری تحت قرارداد آنها روز شنبه با ارسال نامه‌ای به فدراسیون و سازمان صداوسیما به‌صراحت اعلام کردند که به دلیل تحریم‌های بین‌المللی ضمن لغو یک‌طرفه قرارداد حقوق پخش تلویزیونی آژانس تجاری کنفدراسیون فوتبال آسیا با سازمان صداوسیما،‌ از در اختیار گذاشتن سیگنال پخش مرحله گروهی متمرکز لیگ قهرمانان آسیا معذور هستند.

این اتفاق یک‌بار دیگر نشان داد که AFC و فیفا که در اساسنامه خود تأکید دارند فوتبال از سیاست جداست و مسائل سیاسی به هیچ عنوان نباید در امور فوتبالی تأثیرگذار باشد،‌ خودشان به این قانون عمل نمی‌کنند و حالا به علت تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه ایران، حتی قرارداد پخش مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را هم با صداوسیما لغو کرده‌اند. این در حالی است که تحریم‌ اتفاق تازه‌ای برای کشور ما نیست و در سال‌های اخیر هم وجود داشته و مسابقات بین‌المللی در صداوسیما پخش شده اما حالا به دنبال افزایش فشارها، شرایط شکلی پیچیده‌تر به خود گرفته و کارشکنی‌ها هم بیشتر شده است.

این اتفاق یک‌بار دیگر نشان داد که AFC و فیفا که در اساسنامه خود تأکید دارند فوتبال از سیاست جداست و مسائل سیاسی به هیچ عنوان نباید در امور فوتبالی تأثیرگذار باشد،‌ خودشان به این قانون عمل نمی‌کنند

به دنبال این بحران بزرگ به وجود آمده که یک شوک بزرگ به فوتبال ایران وارد کرد،‌ فدراسیون فوتبال طی نامه‌ای به دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که فدراسیون ایران با تأکید بر رعایت همه قوانین و مقررات در تمامی رویدادهای بین‌المللی -حتی در شرایط شیوع ویروس کرونا- با اعزام نمایندگان خود به منظور حضور شایسته در لیگ قهرمانا آسیا اقدام کرده و بر این اساس انتظار دارد که AFC بستر لازم را برای پخش زنده مسابقات از طریق صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مثل قبل فراهم کند تا خللی در این‌باره رخ ندهد. در نامه فدراسیون به AFC اشاره شده که با این کار باید شرایط به نحوی باشد که میلیون‌ها هوادار و مخاطب علاقه‌مند به فوتبال در ایران بتوانند بدون استرس مسابقات را از طریق تلویزیون کشورشان و بدون نیاز به شبکه‌های جایگزین نظاره کنند. بدیهی است صدا‌وسیمای جمهوری اسلامی ایران هم آمادگی لازم را برای همکاری در چارچوب توافقات قانونی خود با آژانس تجاری کنفدراسیون در بحث پخش لیگ قهرمانان داشته و دارد.
اتفاق بسیار مهم دیگر این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا در شرایطی این تصمیم را اتخاذ کرده که مهدی تاج نایب‌رئیس نهاد حاکم بر فوتبال آسیا هم است و مثل همیشه نتوانسته از جایگاه خود برای جلوگیری از این اتفاقات و کارشکنی‌ها علیه کشور استفاده کند. البته مدیران فدراسیون در تماس با مهدی تاج خواسته‌اند تماس‌هایی با کنفدراسیون برقرار کند تا بلکه هر چه سریع‌تر این مشکل برطرف شود.
منتها شواهد و قرائن نشان می‌دهد که اگر بنا بود AFC از موضع خود کوتاه بیاید به هیچ عنوان چنین نامه‌ای به ایران ارسال نمی‌کرد و بدون هیچ تردیدی صداوسیما و فدراسیون کار بسیار سختی برای حل‌کردن این مشکل بزرگ به وجودآمده که مردم را هم عصبانی کرده است، خواهند داشت. به این ترتیب باید منتظر ماند و دید نتیجه مذاکرات و مکاتبات چه خواهد بود. اگر بنا باشد این کارشکنی و سیاسی‌کاری‌ها علیه فوتبال ایران به بهانه تحریم‌ها ادامه‌دار باشد،‌ آن وقت عمق فاجعه بیشتر می‌شود و باید دید مسئولان چه فکری برای برون‌رفت از این مشکل خواهند داشت. اگر همین حالا جلوی این اتفاق گرفته نشود قطعا در آینده شاهد تکرار این حوادث برای مسابقات تیم‌ملی در مقدماتی جام جهانی و… هم خواهیم بود.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.