شانس استقلال و پرسپولیس برای قهرمانی آسیا بالا رفت

میزبان فینالیست لیگ قهرمانان از غرب آسیا خواهد بود

تصمیم جدید از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر برگزاری فینال لیگ قهرمانان در غرب قاره می‌تواند تیم‌های ایرانی را برای قهرمانی در مسیر آسان‌تری قرار دهد.

بحث میزبانی نمایندگان فوتبال ایران در رقابت‌های باشگاهی و ملی در شرایط پاندمی کووید-۱۹طی این چند وقت اخیر حواشی زیادی به دنبال داشته است. گرفتن میزبانی تیم‌ملی ایران در بازی‌های باقی‌مانده مقدماتی جام‌جهانی 2022 اوج این حواشی بود که با وجود پیگیری و اعتراضات فدراسیون فوتبال ایران به نتیجه نرسید و شاگردان اسکوچیچ باید در بحرین چهار دیدار نهایی خود در دور گروهی را برگزار کنند؛ این در حالی است که پیش از این طبق عرف میزبان-میهمان، تیم‌ملی ایران باید حداقل سه دیدار خود را که در دور رفت به عنوان میهمان در خانه حریف بازی کرده بود، در تهران برگزار می‌کرد.

باشگاه‌های ایرانی هم طی این چند وقت اخیر از بحث میزبانی متضرر شده‌اند. ایران با وجود داشتن چهار نماینده در پنج گروه، هیچ میزبانی را در دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا 2021 نداشت. تیم‌های فولاد، تراکتور، استقلال و پرسپولیس در شرایطی نابرابر بازی‌های خود را در دیگر کشورها (عربستان، امارات و هندوستان) برگزار کردند.

چنین مشکلی را در فینال لیگ قهرمانان آسیا 2020 هم داشتیم؛ جایی که پرسپولیس به دیدار پایانی مسابقات راه یافت، اما برخلاف تصور اولیه، از میزبانی این دیدار حساس بازماند. در حالی که انتظار می‌رفت کشور ایران به واسطه صعود پرسپولیس به فینال، میزبان دیدار نهایی باشد، درنهایت کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که دوحه قطر میزبان این بازی است؛ بازی که پرسپولیس در آن شکست خورد و از کسب جام بازماند.

براساس تصمیم‌گیری‌های جدید اما تیم‌های ایرانی این شانس را دارند که در صورت صعود به دیدار پایانی لیگ قهرمانان آسیا در فصل جاری، از امتیاز میزبانی بهره ببرند؛ اتفاقی که بی‌شک می‌تواند به شدت به نفع این تیم‌ها باشد و به یک حسرت طولانی برای فوتبال ایران پایان دهد.

با توجه به شرایط پاندمی کووید-۱۹ سال گذشته که منجر به برگزاری مسابقات فینال لیگ قهرمانان آسیا در‌ سال ۲۰۲۰ به صورت تک‌‌بازی و در زمین بی‌طرف شد و‌ براساس آن تیم‌های فینالیست از حق میزبانی محروم شدند، لذا براساس تصمیمات جلسه ۲۹ آوریل ۲۰۲۱ کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا، بازی دوم فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۱ در منطقه غرب و‌ به میزبانی تیم فینالیست منطقه غرب آسیا برگزار خواهد شد.

براساس تصمیم‌گیری صورت‌گرفته، این چرخش میزبانی در منطقه شرق و غرب آسیا در سال‌های آتی ادامه خواهد یافت. به این ترتیب تیم‌های ایرانی می‌توانند در صورت صعود به دیدار پایانی لیگ قهرمانان آسیا، با داشتن فرصت میزبانی در یکی از دو دیدار این مرحله، شانس قهرمانی بیشتری نسبت به ادوار قبل داشته باشند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.