خانه‌های هلال ابتکاری برای جلب مشارکت محلی است

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: خانه‌های هلال یک ابتکار نوین برای جلب مشارکت محلی از طریق شبکه‌سازی در مقیاس کوچک است، به شکلی که مشارکت و فعالیت افراد در سطح یک روستا یا یک محله، بدون نیاز به مراجعه به مراکزی محدود و مشخص، در همان سطح محلات افراد قابل انجام است.

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: تغییرات سبک زندگی ناشی از جهانی شدن و تکنولوژی، موجب کاهش مشارکت اجتماعی در جوامع به خصوص کشورهای در حال توسعه شده است. به همین دلیل لزوم به کارگیری شیوه هایی جدید در جذب مشارکت­ های اجتماعی ضرورتی است که باید سازمان های مردم نهاد و به خصوص جمعیت هلال احمر به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد کشور توجه و اهتمام ویژه ای به آن داشته باشند.

محمدحسن قوسیان مقدم ادامه داد: نمونه های متعدد و موفق این مشارکت را می‌توان در حضور خانواده ها در فعالیت های خانه های هلال جستجو کرد، حضوری که شاید در شرایط معمول هم به دلیل مشغله روزمره افراد و هم به دلیل نوع نگاه افراد در مناطق مختلف کشور، به فعالیت و حضور در اجتماع، به ویژه در مورد بانوان، در نوع خود کم نظیر است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر در خصوص کارکردهای خانه های هلال و اثرات فرهنگی نیز توضیح داد: تفاوت های فرهنگی و اعتقادی در بسیاری موارد منشا مرزبندی بین افراد و اقوام است، این تفاوت ها موجب می‌شود که امکان بکارگیری یک رویکرد واحد برای برنامه ریزی ها و اجرای فعالیت ها امکانپذیر نباشد، با در نظر داشتن اینکه این تنوع فرهنگی و قومیتی یک فرصت بی‌بدیل برای رشد و آبادانی همه جانبه کشور است، می‌توان با بهره گیری از ظرفیت محلی و منطقه ای پیش­بینی شده در طرح خانه های هلال، ضمن حفظ تفاوت دیدگاهها یک وجه مشترک و اتحادی یکپارچه از اقوام و قومیت ها با گویش، فرهنگ و حتی ادیان و مذاهب گوناگون را، در مسیر اهداف بشردوستانه سازماندهی کرد.

قوسیان مقدم اضافه کرد: به این شکل با پذیرش اهدافی که قابل بسط تا عالی ترین سطوح انسانی هستند، اعضای پر تعداد خانه های هلال با ادیان، مذاهب، قومیت ها و فرهنگ های مختلف می‌توانند شبکه ای یکپارچه از داوطلبان را تشکیل دهند که از مسیرهایی متفاوت به سمت هدفی یکسان ومقدس در حرکتند.

وی در خصوص کارکردهای خانه های هلال و اثرات اقتصادی نیز افزود: چالش ها و مشکلات اقتصادی در سالهای اخیر که ناشی از تحریم های ظالمانه و تبعات این تحریم هاست، فشار مضاعفی بر اقشار مختلف به ویژه جمعیت حاشیه نشینان، روستانشین و طبقه محروم جامعه وارد کرده است. تلاش برای بهبود کیفیت زندگی اقشار آسیب پذیر، در صورتی که با برنامه ریزی برای پایدارسازی درآمد خانوارها باشد، می‌تواند هم امید آفرین باشد و هم در میان مدت، اثری مشخص بر کیفیت زندگی افراد برجای گذارد.

خانه های هلال در روستاها ضمن ایفای نقش پایگاه اجتماعی، می‌توانند در ساماندهی و حمایت از کسب و کارهای خرد با تکیه بر توان محلی موثر واقع شود.

به گفته وی، خانه های هلال در روستاها ضمن ایفای نقش پایگاه اجتماعی، می‌تواند در ساماندهی و حمایت از کسب و کارهای خرد با تکیه بر توان محلی موثر واقع شود. مشارکت در آموزش کسب و کارهای خانگی، ایجاد حلقه اتصال بین کارآفرینان و کارگران، حمایت از طرح های کارآفرینانه در سطح روستا و نظایر آن از اقداماتی است که می‌تواند اثری عمیق و ماندگار در کیفیت زندگی خانواده ها و نیز تقویت اعتماد و سرمایه اجتماعی جمعیت هلال داشته باشد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر افزود: اکنون نیز برخی خانه­ های هلال در مواردی مثل صنایع ­دستی، دامداری، پرورش محصولات زراعی و نظایر آن اقداماتی را در دست اجرا دارند که در محدوده جغرافیایی خود با استقبال خوبی مواجه شده است، این طرح ها با در نظر داشتن توانمندی بالقوه هر منطقه قابل بسط و گسترش بوده و حتی می‌تواند در جلب حمایت­ ها و سرمایه­ گذاری­ های فرامنطقه ­ای موثر باشد.

وی در خصوص کارکردهای خانه های هلال و مشارک در امر آموزش و پرورش نیز گفت: در سال تحصیلی گذشته، شیوع ویروس کرونا موجب اخلال در آموزش دانش آموزان شد که این اخلال در مناطق روستایی به دلیل دسترسی ضعیف به زیرساخت­ ها و تجهیزات ارتباطی، اثرات بیشتری نسبت به مناطق شهری بر جای گذاشت.

قوسیان مقدم افزود: خانه های هلال فضاهایی هستند که با همت و مشارکت اهالی و خیرین تجهیز و راه اندازی شده اند، در صورت ادامه سیاست های آموزش از راه دور خانه های هلال می‌توانند در نقش پایگاههای آموزشی در کنار مدارس و وزارت آموزش و پرورش، نقش حمایت گرانه خود را ایفا کنند که این کار می‌تواند در ایجاد عدالت آموزشی و ‌دسترسی دانش آموزان به خدمات مدارس در دوران شیوع بیماری، کمک کننده و اثربخش باشد.

طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است فردا (پنجشنبه) با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری ۱۴۰۰ خانه هلال در سطح کشور افتتاح شود که همزمان با آیین افتتاح رسمی این خانه‌های هلال احمر، طرح توسعه و تقویت شبکه امداد و نجات کشور و طرح ساخت، تجهیز و راه‌اندازی مراکز بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر نیز به صورت رسمی افتتاح و عملیاتی خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.