رایزنی برای ورود ۶ میلیون دوز واکسن برای اتباع

مدیر کل امور اتباع وزارت کشور اعلام کرد

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور تأکید کرد: «اتباعی که فاقد سند هویتی هستند، از سال آینده و در مرحله هفدهم آمایش شرکت داده نمی‌شوند.»

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور تأکید کرد: «اتباعی که فاقد سند هویتی هستند از سال آینده و در مرحله هفدهم آمایش شرکت داده نمی شوند.»

شهروند آنلاین- مهدی محمودی در نشست خبری امروز یکشنبه که با حضور مدیر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد و امور پناهندگان برگزار شد، گفت: «ایران بیش از ۴۰سال است میزبان پناهندگان افغانستانی، عراقی، پاکستانی و اقلیتی از کشورهای دیگر بوده که در حوزه آموزش، معیشت، سلامت و بهداشت و حوادث غیرمترقبه با همکاری سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی اقدامات خوبی را انجام داده است.»

محمودی ادامه داد: «ما عنوان کرده‌ایم پس از ۴۰سال میزبانی باید شاهد بازگشت اتباع افغانستانی و سایر کشورها به صورت عزتمندانه به کشور خودشان باشیم. این کشورها باید تلاش کافی به عمل آورند که شرایط امنی برای اتباع کشورشان ایجاد شود تا شاهد بازگشت این اتباع باشیم.»

اتباع غیرمجاز باید از ایران طرد شوند

او در خصوص تعداد پناهندگانی که در کشورمان حضور دارند، گفت: «حدود دومیلیون نفر پناهنده در کشور شناسایی شده و این افراد دارای کارت‌های اقامت و سایر مدارک حضور در کشورمان هستند. همچنین اتباع غیرمجازی داریم که تکلیف آنها مشخص است و باید توسط پلیس دستگیر و از کشور طرد شوند.»

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در خصوص خدماتی که به این پناهندگان در کشورمان ارایه می‌شود نیز، گفت: «تعدادی از این اتباع در میهمان شهرها که حدود ۲۰ میهمان شهر در کشور وجود دارد، حضور دارند و اکثریتی از آنها نیز کنار شهروندان ایرانی زندگی می‌کنند. اعتبارات بینژ‌المللی برای این اتباع به‌ویژه در حوزه سلامت و آموزش بسیار ناچیز است.»

محمودی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص تعداد دانش‌آموزان و دانشجویان اتباع که در کشور ما مشغول به تحصیل هستند، گفت: «دانش‌آموزانی که در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ ثبت‌نام شدند و مشغول به تحصیل هستند، ۵۲۳هزار نفرند که از این تعداد ۳۲۰هزار نفر دارای مدارک معتبر هستند اما بر اساس فرمان مقام معظم رهبری ۱۸۳هزار نفر هم اتباع لازم‌التحصیلی هستند که مدارک اقامتی ندارند اما با توجه به فرمان معظم‌له ثبت‌نام شدند و مشغول به تحصیل هستند.»

او درباره اقدامات جمهوری اسلامی ایرانی پس از شیوع ویروس ‌کرونا برای پناهندگان حاضر در کشور گفت: «با توجه به شیوع ویروس کرونا، امسال با کمک دفتر نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان تعداد افراد مشمول بیمه سلامت برای دریافت دفترچه به صورت کاملا رایگان ۱۲۰هزار نفر برنامه‌ریزی شده که در سال گذشته نیز ۹۲هزار نفر از این طرح بهره‌مند شدند.»

هیچ واکسنی توسط سازمان ملل در حوزه پناهندگان وارد کشور نشده

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در خصوص واکسیناسیون اتباع در کشورمان نیز، گفت: «امروز در جلسه به مدیر منطقه‌ای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد و امور پناهندگان اعلام کردیم که مکاتبه‌ای شده تا بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا کشور با کمک سازمان‌های بین‌المللی و «NGO»های وابسته نسبت به واردکردن واکسن‌های مورد نیاز و مورد تأیید وزارت بهداشت اقدام شود. پیش‌فرض ما این است که ظرف یک‌ماه آینده بحث ورود واکسن‌ها اجرایی شود و سازمان‌های بین‌المللی نیز در حال برنامه‌ریزی برای تحقق این مهم هستند.»

او ادامه داد: «در ارتباط با واکسن درحال حاضر هیچ واکسنی توسط سازمان ملل در حوزه پناهندگان وارد کشور نشده، بی‌تردید ما باید مصوبه ستاد ملی کرونا کشور را در نظر بگیریم. لذا در این خصوص اعلام آمادگی کردیم و مقرر شده 6 میلیون دوز واکسن وارد کشور شود تا به اتباع خارجی تزریق شود.»

محمودی تأکید کرد: «در ابتدای بیماری کرونا تجهیزات و امکانات مضاعفی همچون کیت‌های آزمایش و بن‌های کمک معیشتی توسط سازمان‌های بین‌المللی داشته‌ایم و کمکی که برای اتباع می‌شود افزایش داشته اما تعداد اتباع در کشور ما زیاد است و وجهی که پرداخت می‌شود قابل ملاحظه نبوده است. در جلسه امروز مطرح کردیم که در برنامه‌های ۲۰۲۱ این موضوع مدنظر قرار گیرد تا مشکلات و نیازمندی‌های اولیه مهاجرین به‌ویژه در حوزه بهداشت و سلامت تأمین شود.»

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه آرزومندیم اتباع کشور افغانستان در اولین فرصت به کشور خود بازگردند، افزود: «بیش از ۴۰سال است که جمهوری اسلامی ایران نیز میزبانی سخاوتمند برای این اتباع بوده و تلاش کردیم تمام تدابیر ما و سازمان ملل در جهت فراهم‌شدن شرایط مناسب برای حضور این اتباع در کشور خودشان باشد؛ اما آمار بازگشت اتباع افغانستانی قابل ملاحظه نبوده و این موضوع به دولت افغانستان و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام شده تا طرح‌هایی برای بازگشت زودهنگام این اتباع تبیین شود. امیدواریم شرایط امنی در افغانستان به وجود بیاید تا این موضوع محقق شود.»

او ادامه داد: «اردوگاه‌های خود معرفی در کشور ما راه‌اندازی شده که در آنها کمک می‌کنیم افرادی که از طریق این اردوگاه‌ها اقدام کنند، نام‌شان به‌عنوان متجاوز مرزی برای یک‌بار ثبت نشود و به آنها فرصت می‌دهیم که از طریق قانونی و با مدارک وارد کشور شوند.»

محمودی در خصوص کودکان کار اتباع در کشور ما نیز، گفت: «متأسفانه کودکان کار افغانستانی در سطح شهرهای ما وجود دارند. طرح مشترکی با بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها اجرایی کردیم تا در سطح شهر این کودکان جمع‌آوری شوند. همه آنها دارای خانواده هستند که در جهت ساماندهی آنها را به خانواده‌ها تحویل می‌دهیم و از آنها تعهد می‌گیریم. البته در صورتی که مجاز باشند، از این پس مراقب کودکان خود باشند تحویل می‌دهیم؛ اما اگر غیرمجاز باشند، همراه خانواده از کشور طرد می‌شوند. از میان کل کودکان کار ۷۰درصد آنها از اتباع خارجی هستند و ساماندهی آنها درحال انجام است.»

او همچنین درباره ۲۰ میهمان شهری که برای اتباع در کشورمان وجود دارد، تصریح کرد: «این میهمان شهرها مثل شهرکی به صورت مسکونی و دارای امکانات آموزشی و بهداشتی هستند و خودگردان اداره می‌شوند. این میهمان شهرها در اکثر شهرها و در داخل خود شهرها هستند و پناهندگانی که شرایط تهیه مسکن داخل شهر را ندارند. در اینجا مستقر می‌شوند و حمایت سازمان‌های بین‌المللی نیز در این حوزه وجود دارد.»

مشکل تاریخ تولد مشترک در اسناد هویتی اتباع

محمودی در خصوص مرحله شانزدهم طرح آمایش گفت: «سالیانه طرح‌های آمایش با هدف به‌روزرسانی اطلاعات پناهندگان انجام می‌شود و امسال نیز در اردیبهشت‌ماه این موضوع به همه استان‌ها ابلاغ و نوبت‌دهی آغاز شده تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اتباع برای به‌روزرسانی مدارک خود مراجعه کنند.»

او افزود: «در این کارت‌ها یک کد اختصاصی داده می‌شود که تمام دستگاه‌ها همچون بانک‌ها، دفاتر پیشخوان و دفاتری که سیم‌کارت ارایه می‌کنند، موظف هستند برای اتباع دو کد را مدنظر قرار دهند. نخست کد اختصاصی برای پناهندگان و دیگری شماره روادید، در برخی از سازمان‌ها در تهیه این فرم‌ها اشتباهی رخ داده بود که تنها کدملی برای اتباع ایرانی در نظر گرفته شده بود و کد اختصاصی اتباع درج نشده بود که در این راستا مشکلاتی پیش آمد. ما این فرمت را برای اتباع ارایه کردیم تا با مدارک معتبری خدمات به آنها ارایه شود. در این راستا اگر دستگاهی کوتاهی می‌کند، باید این موضوع پیگیری شود.»

محمودی در خصوص اسناد هویتی اتباع نیز، گفت: «متأسفانه خیلی از افراد تاریخ تولد مشترک در اسناد هویتی دارند که ما موضوع را به دولت افغانستان و دفاتر نمایندگی این کشور اعلام کردیم تا سازوکار ثبت اسناد هویتی خودشان را برای ما مشخص کنند. بی‌تردید صدور کارت آمایش منوط به برگه ثبت سند هویتی است.»

او ادامه داد: «ما برای همکاری در صدور کارت آمایش مشخصاتی که از قبل اعلام شده بود را استفاده کردیم؛ اما باید تثبیت اسناد هویتی را داشته باشیم و این موضوع را جدی پیگیری می‌کنیم. در دوره شانزدهم صدور کارت آمایش نیز افرادی که موفق نشده بودند، این اسناد هویتی را دریافت کنند اما در سامانه مشخصات خود را ثبت کرده بودند را با هدف پذیرایی سخاوتمندانه از پناهندگان، کارت آمایش آنها را صادر کردیم؛ اما از سال آینده و در مرحله هفدهم آمایش فردی که دارای سند هویتی نیست، در طرح آمایش شرکت داده نخواهد شد. از دولت و سفیر افغانستان این مطالبه را داریم که سریع‌تر و به‌روزتر این تثبیت اسناد هویتی را انجام دهند.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.