گفت‌وگوها قفل شده؟ خیر!

خطیب‌زاده: تصمیم درباره تمدید توافق با آژانس امروز اعلام می‌شود

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه، درباره مذاکرات وین گفت: «اجازه نخواهیم داد کسی مذاکرات را فرسایشی کند. اینکه آیا گفت‌وگوها قفل شده؟ خیر و آیا پیشرفت قابل توجهی داشته است، بله. پرانتزها و براکت‌ها در بحث رفع تحریم تا حد بسیار زیادی پاک شده و چند موضوع باقی مانده که درباره آن گفت‌وگوها را ادامه خواهیم داد.

شهروندآنلاین: سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه گفت‌وگوها درباره تمدید توافق ایران و آژانس در شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود،‌ گفت: «تصمیم درباره این موضوع نهایتا امروز -دوشنبه- اعلام خواهد شد.»

سعید خطیب‌زاده پیش از ظهر امروز در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه که به شکل مجازی برگزار شد، درباره تمدید توافق ایران و آژانس خاطرنشان کرد: «درباره تمدید توافق ایران و آژانس باید دو نکته گفته شود. گفت‌وگو درباره این موضوع در شورای عالی امنیت ملی انجام شده و در پروسه نهایی‌شدن است. با نهایی‌شدن دبیرخانه یا سازمان انرژی اتمی خبر آن را اعلام می‌کنند.

یک تصمیم بین ایران و آژانس است که فیلمبرداری‌ها در چارچوب پروتکل الحاقی انجام شود ولی دسترسی به بازرسان آژانس داده نشود. بعد از این هم دسترسی فراپادمانی به بازرسان داده نمی‌شود

سخنگوی وزارت امورخارجه با تأکید بر اینکه این توافق دسترسی فراپادامانی به آژانس را نمی‌دهد، ابراز داشت: «یک تصمیم بین ایران و آژانس است که فیلمبرداری‌ها در چارچوب پروتکل الحاقی انجام شود ولی دسترسی به بازرسان آژانس داده نشود. بعد از این هم دسترسی فراپادمانی به بازرسان داده نمی‌شود. تصمیم دراین باره نهایتا اعلام می‌شود.»

خطیب‌زاده درباره احتمال توافق درباره احیای برجام و اظهارات دوگانه طرف‌های ایرانی و غربی در این خصوص ابراز داشت: «دوگانه‌ای وجود ندارد؛ کاملا روشن است که پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم و فکر می‌کنیم تفاهم در دسترس است. آنچه باقی مانده قابل توجه هستند. آنها باید مورد مداقه قرار گرفته و پیگیری شوند.»

او افزود: «اگر تصمیم سیاسی در واشنگتن گرفته و از ادبیات و رفتار و منش دولت قبلی فاصله گرفته شود و از کمپین فشار حداکثری دور شوند، آنچه باقی مانده می‌تواند به راحتی به نتیجه برسد. اگر این اتفاق رخ دهد، توافق با مداقه قابل تفاهم است ولی اگر آمریکا برای حفظ آن میراث شکست‌خورده به وین برگردد، آنچه باقی مانده می‌تواند طولانی شود.»

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه ملاک ما متن برجام است، عنوان کرد: «آنچه نوشته باید نعل به نعل اجرا و منافع ایران تأمین شود. بعد از رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی‌ها ایران آماده متوقف‌کردن اقدام جبرانی خود است.»

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: «کسی فراموش نکند برجام به خاطر صبر راهبردی و اقدامات باتدبیر ایران زنده است و نه اقدامات آنها. آمریکا با تمام توان سعی کرد برجام از بین ببرد و اروپا با بی‌عملی امکان انتفاع ایران از برجام را از بین برد. بنابراین طرف مقابل از این فرصت استفاده کند. این پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود.»

 دقت و مداقه در مذاکرات در اولویت است

او در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا درباره مذاکرات وین عنوان کرد: «درخصوص آنچه در وین اتفاق می‌افتد، با دقت و رعایت تمامی ابعاد اظهار نظر کردیم. تنها وقتی توافق خواهیم کرد که همه آنچه مد نظر ایران است و همه آنچه که باید توافق شود، درباره آنها توافق شود. ممکن است یک هفته، دو هفته و یک ماه طول بکشد. مداقه و دقت برای ما اولویت است.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تأکید بر اینکه اجازه فرسایشی‌شدن مذاکرات را هم نمی‌دهیم، گفت: «اینکه روزانه به مقامات عالی نظام گزارش داده می‌شود هم به خاطر این است تا از مسائل آگاه باشند و هم اگر نظری دارند، مطرح کنند. بنابراین پاسخ اینکه آیا گفت‌وگوها قفل شده، خیر است و پیشرفت قابل توجهی شده است.»

خطیب‌زاده اضافه کرد: «درباره تحریم‌های بخشی، اقتصادی و موضوعات اصلی توافق شده است. پرانتزها در متن رفع تحریم‌ها تا حد زیادی پاک شده و چند موضوع باقی مانده است.»

او با بیان اینکه درباره اقدامات هسته‌ای متن به توافقات خوبی رسیده است، اظهار داشت: «دوستان سازمان انرژی هسته‌ای گفت‌وگوها را پیش بردند و بقیه موضوعات حل شده است. درباره ترتیبات اجرایی ازجمله راستی‌آزمایی موضوعاتی باقی مانده ولی آنها هم پیشرفت خوبی داشته است.»

 توافق در وین نیازمند تصمیم سیاسی در واشنگتن است

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآورشد: «توافق در وین نیازمند تصمیم سیاسی در واشنگتن است. آمریکا به جای استفاده از وقت و انرژی وین برای دفاع از میراث شکست‌خورده ترامپ مسیر را عوض کرده و به مسیر تعهدات خود در ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ برگردد، در این صورت مسیر پیش رو طولانی نخواهد بود.»

این دیپلمات ارشد در پاسخ به این سوال که شنیده شده تحریم‌ها هر ۱۸۰ روز یک بار تمدید می‌شود، آیا این به معنای آن است که بعد از این ۱۸۰ روز، ایران برای تمدید نیازمند مذاکرات مجدد برای رفع تحریم‌ها است؟ بیان کرد: «برجام متنی است که باید مورد اجرا قرار بگیرد. آنچه در برجام در خصوص تعلیق تحریم‌ها در ۱۲۰ روز و ۱۸۰ روز گفته می‌شود، مربوط به کنگره است و در برجام هم آمده که بعد از هشت سال باید تمامی تحریم‌ها رفع شود.»

خطیب‌زاده با بیان اینکه آمریکا باید به طور موثر تحریم‌ها را رفع کند، یادآور شد: «ما گفت‌وگو نمی‌کنیم تا بعد از ۱۸۰ روز مذاکره کنیم. ما درباره لغو موثر تحریم‌ها و طی‌شدن نقاط زمانی در برجام مذاکره می‌کنیم. اجازه نمی‌دهیم اقتصاد ایران و مراودات عادی آن در حالت برزخی قرار بگیرد؛ کمااینکه هیچ گاه این اجازه را ندادیم. برجام سندی است که درباره آن صحبت می‌کنیم. من توصیه می‌کنم دوستان این سند را یک بار به صورت دقیق مطالعه کنند.»

خبرنگاری مدعی شد که سفرهای ظریف هزینه‌های هنگفتی برای کشور دارد و مدعی شد که وزیر خارجه نباید سفر خارجی داشته باشد که سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: «سوال شما تعجب‌آور است. وزیر کشور باید سفر داخلی برود و سفر خارجه باید به خارج سفر کند. این موضوعی بدیهی و این سوال سوگیرانه است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.