وزیر نیرو: از مردم عذرخواهی می‌کنم

گرمای زودهنگام و کاهش باران دلیل اصلی قطعی برق است

رضا اردکانیان در اولین واکنش نسبت به قطعی برق روز‌های اخیر گفت: «فارغ از همه ادله‌ای که برای مضیقه در تأمین برق کشور وجود دارد و در روز‌های گذشته توسط همکارانم توضیح داده شده، اما بر خود وظیفه می‌دانم از همه مردم عذرخواهی کنم.»

شهروندآنلاین: وزیر نیرو در مراسم افتتاح هفت طرح بزرگ صنعت آب در سه استان به خاطر قطع برق از همه مردم ایران عذرخواهی کرد.

رضا اردکانیان در اولین واکنش نسبت به قطعی برق روز‌های اخیر گفت: «فارغ از همه ادله‌ای که برای مضیقه در تأمین برق کشور وجود دارد و در روز‌های گذشته توسط همکارانم توضیح داده شده، اما بر خود وظیفه می‌دانم از همه مردم عذرخواهی کنم.»

وزیر نیرو افزود: «گرمای زودهنگام هوا و کاهش بارش‌ها دلیل اصلی قطع برق‌هاست.»

اردکانیان افزود: «اطلاعات دقیق و کارشناسانه را در اختیار تمام مردم قرار خواهیم داد. جنگ اقتصادی دشمن توأم با جنگ روانی هم هست و تلاش می‌کنیم در مسیر طراحی‌شده برای تأمین آب و برق مطمئن در کشور قدم برداریم.»

وزیر نیرو گفت: «ظرفیت نصب‌شده ما ۸۵هزار و ۳۱۳مگاوات است که از این مقدار ۱۲هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی است. با توجه به وضعیت نیروگاه‌های غیر آبی ما، عمر و راندمان آنها که بستگی و تابعی از دما و ارتفاع است، از این‌رو در تابستان از نیروگاه‌هایمان به جز آبی‌ها ۵۰هزار مگاوات ظرفیت عملی تولید برق داریم؛ لذا در بهترین شرایط مجموع تولید عملی کشور حدود ۶۰هزار مگاوات است که ما امسال برای تابستان با واحد‌های جدید و آمادگی واحد‌های قدیمی، روی عدد ۶۰هزار مگاوات می‌توانستیم در شرایط نرمال حساب کنیم، اما کاهش بارش‌ها که حدود ۵۵درصد کاهش داشتیم موجب شد در نیروگاه‌های آبی با ۳۵۰۰مگاوات کاهش ظرفیت عملی مواجه باشیم، با این وجود انتظار ما وجود ۵۶هزار و ۵۰۰ مگاوات ظرفیت عملی تولید بود.»

او گفت: «ما سال گذشته حدود یک میلیون مشترک جدید داشتیم و پیش‌بینی کردیم که باید ۲۰۰۰مگاوات افزایش ظرفیت داشته باشیم که در سال ۹۹ جمعا ۲۵۰۰مگاوات ظرفیت جدید را وارد مدار آوردیم. اما اینکه چرا دچار کمبود شدیم، یکی بحث گرمای زودرس است. در فروردین افزایش دمای ۵ درجه و در اردیبهشت افزایش دمای ۳ درجه داشتیم که هم روی توان خروجی نیروگاه‌ها تأثیر داشت و هم استفاده زودتر از وسایل سرمایشی را به دنبال داشت.»

اردکانیان افزود: «درخصوص استفاده از رمزارز‌ها دولت مصوباتی داد و ترتیباتی در این مصوبه ذکر شد. الان بالغ بر حدود ۳۲۱مگاوات مجوز تولید رمزارز داریم. در مجموع انرژی الکتریسیته‌ای که برای تولید رمزارز در جهان مصرف می‌شود، حدود ۱۰درصد آن در ایران است که این رقم در ایران ۲۰۰۰مگاوات است. گزارش‌ها نشان می‌دهد در اماکن مختلفی تولید غیرمجاز رمزارز در حال انجام است.»

وزیر نیرو اضافه کرد: «در دو ماه اول سال با افزایش مصرف برق مواجه شدیم، بالاترین اوج بار ما در فروردین و اردیبهشت در خانه ۴۰هزار مگاوات بوده است. امسال این اوج بار به حدود ۵۵هزار مگاوات رسید که همه آن رمزارز نبود. پیش‌بینی خشکسالی و رشد مصرف را داشتیم و بیش از ۳۰۰هزار موافقت‌نامه با مصرف‌کنندگان عمده داشتیم که واحد‌های تولیدی به عبور از اوج بار کمک کنند.»

او گفت: «۱۰۰۰مگاوات نیروگاه اتمی هم که وارد دوره تعمیرات بود، اوایل بامداد دیروز وارد مدار شد و طی روز‌های آتی به ظرفیت نهایی‌اش می‌رسد و واحد‌های بخار که دوره تعمیرات سالیانه‌شان را طی می‌کنند، یک به یک وارد مدار می‌شوند. تا ۱۵ خرداد اکثریت واحد‌هایی که به تعمیرات سالیانه رفتند، به مدار بازمی‌گردند.»

او افزود: «به جز یکی، دو روز اول که دچار اختلال در برنامه‌ها شدیم و عذرخواهی می‌کنیم، امیدواریم در روز‌های آینده رفع شود. قطعا ما می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم.»

اردکانیان با بیان اینکه می‌گویند در برنامه ششم باید ۲۵هزار مگاوات ظرفیت جدید می‌آوردیم، گفت: «با آنچه تاکنون به بهره‌برداری رسیده و امسال بهره‌بر‌داری می‌شود، ۵۷درصد این برنامه محقق می‌شود. اما سوال بعدی از روی انصاف این است که الزامات ۲۵هزار مگاوات چه بوده است؟ از مجموعه منابع مالی مدنظر برای اجرای این طرح‌ها ۱۵هزار و ۱۷۰ مگاوات را با ۹میلیارد یورو باید با فاینانس خارجی می‌ساختیم که تمام برنامه فاینانس ما به خاطر تحریم‌ها متوقف شد. سد‌های بزرگی که نیروگاه‌های برق آبی بزرگی داشتند، به خاطر نبود فاینانس خارجی اجرا نشد.»

او افزود: «هوا همراهی خوبی دارد، کمی از گرما کاسته شده و واحد‌های در تعمیرات به مدار می‌آیند و امیدواریم مثل همیشه مردم همراهی داشته باشند و همکاران ما هم با نظم بیشتری برنامه‌ها را پیاده‌سازی کنند تا در ایامی که مردم آماده حضور پرشور در عرصه انتخابات می‌شوند، شرایط بهتر شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.