آمریکا: بررسی می‌کنیم رفع چه تحریم‌هایی درباره ایران مناسب است

وزیر خزانه‌داری: اگر ایران قبول کند که به تعهداتش برگردد، آمریکا نیز آماده انجام همین کار است

دیپلمات‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند در این دور کار برای حصول توافق را به پایان برسانند.

شهروندآنلاین: جَنِت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه گفت که آمریکا در صورت بازگشت ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، تحریم‌های خود علیه تهران را با دقت بررسی می‌کند.

او در جلسه یکی از کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «درباره ایران فکر می‌کنم می‌دانید که رئیس‌جمهوری نگاهش به مذاکراتی است که امکان دارد ایران را به اجرای تعهداتش در برجام برگرداند.» او افزود: «اگر ایران قبول کند که به تعهداتش برگردد، آمریکا نیز آماده انجام همین کار است.»

او تصریح کرد: «بنابراین ما به دقت بررسی خواهیم کرد که اگر ایران گام‌های مناسب را بردارد، رفع چه تحریم‌هایی مناسب [این اقدام] خواهد بود.»

دور پنجم مذاکرات بر سر احیای برجام در چارچوب نشست ۴+۱ از روزچهارشنبه در وین، پایتخت اتریش، از سر گرفته شده است. دیپلمات‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند در این دور کار برای حصول توافق را به پایان برسانند. آمریکا که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد به طور مستقیم در گفت‌وگوهای وین با ایران شرکت نمی‌کند. نمایندگان دیگر کشورهای امضا کننده برجام به عنوان واسطه بین ایران و آمریکا در این گفت‌وگوها حاضر هستند.

این دور از گفت‌وگوها در حالی آغاز شد که آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا، دو روز پیش عازم بیت‌المقدس شد و در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، وعده داد به مشورت با این کشور درباره بازگشت به برجام ادامه خواهد داد.

او در عین حال به تفاوت رویکرد دو کشور اشاره کرد و افزود: «ما [آمریکا و اسراییل] درباره ایران هدف مشترکی داریم که آن منع این کشور از دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما درباره این مسیر و تحقق آن اختلاف نظر وجود دارد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران: آمریکا و بریتانیا اهداف مذاکرات وین را تحریف می‌کنند

از سوی دیگر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه، در توییتی تأکید کرد که وزرای خارجه آمریکا و انگلیس اهداف مذاکرات وین را تحریف می‌کنند.

خطیب‌زاده در این توییت نوشت: «وزرای خارجه آمریکا و انگلیس در تلاش برای جلب رضایت دشمن قسم‌خورده برجام، اهداف مذاکرات وین را تحریف می‌کنند. مایه دلسردی است!»

او افزود: «رژیم خونخوار اسراییل که سعی بر جلب رضایتش دارید تمام تلاشش را کرده تا توافق را تخریب کند.»

خطیب‌زاده تصریح کرد: «به جای اعتبارزدایی از خودتان، بر احیای توافق اصلی -که تنها راه‌حل روی میز است – تمرکز کنید.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.