تردد بین استانی از چهارشنبه تا دوشنبه هفته آینده ممنوع می‌شود

روحانی: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی قابل قبول نیست

رئیس‌جمهوری: در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفر‌های بین استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود.

رئیس‌جمهوری میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور را حدود ۶۷درصد و قابل قبول ندانست و تأکید کرد: «در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفرهای بین‌ استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود.»

 حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «در شانزدهمین ماه شیوع ویروس کرونا هستیم. ما با چهار موج ویروس کرونا روبه‌رو شدیم و آنچه شاهد هستیم، روند کاهشی است؛ هم فوتی‌ها و هم ابتلاها. نسبت به هفته‌ گذشته، روند کاهشی بوده البته در مورد دو، سه استان جنوبی هشدارهایی داده شد، چراکه شرایط آنها مناسب نیست.»

نکات مهم سخنان او چنین است: 

امیدواریم هفته جاری از این شرایط عبور کنیم تا در زمان انتخابات در سراسر کشور جایی نقطه قرمز نداشته باشیم و مناطق نارنجی هم به حداقل کاهش یابد.

علت اینکه وارد پیک چهارم شدیم، به خاطر جهش و موتاسیون این ویروس بود. اگر این ویروس جهش نداشت و کرونای انگلیسی از عراق وارد کشور نمی‌شد، وارد پیک چهارم نمی‌شدیم. البته در حال خروج از این پیک هستیم.

رعایت پروتکل‌ها باید بالای ۸۰، ۹۰درصد باشد که از این بیماری عبور کنیم. کرونای انگلیسی وارد کشور شد و جهشی ایجاد کرد که بسیار بد بود و مشکلات زیادی هم ایجاد کرد.

از مردم خواهش می‌کنیم سفرهای بین‌ استانی را انجام ندهند و تحمل کنند تا به خوبی به پایان ماه خرداد و انتخابات برسیم. در جلسه امروز تصمیم گرفتیم از روز چهارشنبه سفرهای بین‌ استانی تا روز دوشنبه ممنوع شود.

مسأله دیگری که وجود دارد این است که قبلا خیلی نگران ایام تبلیغات نامزدهای انتخابات بودیم و بعد از اینکه افراد و لیست‌ها مشخص شد، یک‌ مقدار نگرانی‌ها کمتر شده است و ما شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود اما در عین حال همه باید به دستورالعمل‌هایی که قبلا تهیه شده، عمل کنند.

صداوسیما هم یاری کند که تبلیغات عمدتا تلویزیونی و مجازی باشد و مردم در سلامت بمانند و از برنامه‌های نامزدها مطلع شوند.

نکته دیگری که باید روی آن تأکید کنیم، مسأله حرکت بسیار خوب در موضوع واکسیناسیون جامعه است. کار بسیار خوب و دقیقی شروع و تلاش شد تا بتوانیم واکسن مورد نیاز را از کشورهای مختلف تهیه کنیم. این واکسن‌ها هم از طرق چند کشور تهیه شده و هم از طریق کواکس، بنابراین ما از هر دو طریق این واکسن‌ها را تهیه کرده‌ایم.

بیش از ۵ میلیون واکسن اکنون در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته که از این تعداد، بیش از سه‌میلیون تزریق انجام شده و بقیه درحال تزریق است. بنابراین کار خوبی شد در اینکه همه تلاشمان را انجام دادیم که واکسن را تهیه کنیم. البته تلاش ما این بود که بیش از این و سریع‌تر واکسن را تهیه کنیم.

عده‌ بسیاری به ما نامه می‌نوشتند که شما بخش خصوصی را آزاد نمی‌کنید، اگر بخش خصوصی را آزاد کنید، آنها خیلی سریع می‌توانند بروند واکسن تهیه کنند و بیاورند. خصوصا عده‌ای می‌خواستند واکسن را برای بخش خودشان تهیه کنند.

ما این اجازه را دادیم که بخش خصوصی هم در صورتی که صلاحیت داشته باشند و وزارت بهداشت و درمان به آنها اجازه دهد، بروند واکسن تهیه کنند. متأسفانه تاکنون خیلی موفق نبودند این نشان داد که آنقدرها هم که در کشورهای مختلف دنیا تبلیغ می‌شد، واکسن فراوان نیست که هر کسی بتواند از هر جایی واکسن تهیه کند.

این موضوع مهمی است که مردم نباید پولی برای واکسن پرداخت کنند. دولت‌ها در جهان به هر قیمتی واکسن را تهیه می‌کنند. در داخل هم از اواخر خرداد واکسن داخلی ما به بازار می‌آید و واکسیناسیون آغاز شود و آن‌وقت دست ما باز می‌شود شرایط بهتری را در تیرماه برای انجام واکسیناسیون داشته باشیم.

اگر ما از افراد پرخطر یعنی ۱۴- ۱۵ میلیون نفر عبور کرده‌ایم و واکسیناسیون عمومی شروع شد، واکسن هم در اختیار ما باشد، با توجه به قدرت ما برای تزریق واکسن که می‌تواند در ۲۴ساعت تا ۵۰۰هزار نفر را هم واکسینه کنیم.

رئیس‌جمهوری گفت: «ظرف ۳-۴ ماه می‌توان واکسیناسیون را تمام کرد. بنابراین ان‌شاء‌الله واکسن به اندازه کافی در داخل تولید شود و از خارج هم خریداری کنیم. می‌توانیم بگوییم که از این بخش پرخطر که تا اول مرداد به‌طور کامل تمام می‌شود و از مرداد می‌توانیم واکسیناسیون عمومی را شروع کنیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.