كاربردهاي تجاري نسل پنجم اينترنت در اختيار صنعت فولاد

پروژه کاربردی «تحول دیجیتال» فولاد مبارکه اصفهان با ایرانسل کلید خورد

ایرانسل با امضای دو تفاهم‌نامه اجرای طرح تحول دیجیتال در فولاد مبارکه اصفهان در راستای طرح «فولاد مبارکه هوشمند» را آغاز کرد. به این ترتیب، برای نخستین‌بار در ایران، ایرانسل کاربردهای تجاری نسل پنجم ارتباطات همراه (5G) در صنعت را در اختیار شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در خاورمیانه و شمال آفریقا قرار می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، مراسم امضای این تفاهم‌نامه‌ها بین ایرانسل، شرکت فولاد مبارکه اصفهان و نیز شرکت بین‌المللی مهندسی سیستم‌ها و اتوماسیون ایریسا، صبح شنبه، هشتم خرداد ۱۴۰۰، در سالن همایش‌های مرکز تحقیقات شرکت فولاد مبارکه برگزار شد و دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل، مهندس حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، دکتر رسول سرائیان مدیرعامل شرکت ایریسا و مهندس سید مهدی نقوی معاون تکنولوژی فولاد مبارکه اصفهان در آن حضور داشتند.

بر اساس این تفاهم‌نامه، ایرانسل با همکاری دیگر طرف‌ها تحول دیجیتال را در فولاد مبارکه اصفهان با تمرکز بر دو حوزه لجستیک هوشمند و پوشش شبکه ارتباطی نسل پنجم پیاده‌سازی می‌کند.

ایرانسل با اجرای راهکارهای نوین دیجیتال در فرایندهای شرکت فولاد مبارکه شامل سالن‌های تولید، خطوط تولید، تجهیزات، سنسورها، وسایل نقلیه و… زیرساخت‌های مورد نیاز برای ایجاد و توسعه «کارخانه متصل» را فراهم می‌کند

در این راستا، ایرانسل با اجرای راهکارهای نوین دیجیتال در فرایندهای شرکت فولاد مبارکه شامل سالن‌های تولید، خطوط تولید، تجهیزات، سنسورها، وسایل نقلیه و… زیرساخت‌های مورد نیاز برای ایجاد و توسعه «کارخانه متصل» را فراهم می‌کند.

همچنین طراحی و راه‌اندازی خدمات دیجیتال و شبکه‌های ارتباطی مورد نیاز نظیر NB-IoT ،5G، کلان‌داده، خدمات مراکز داده، زیرساخت‌ها و خدمات ابری ازجمله دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

با انعقاد این تفاهم‌نامه، هر سه طرف از ظرفیت‌ها و فرصت‌های خود برای تقویت و توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور که در زمینه موضوع تفاهم‌نامه فعالیت می‌کنند، به منظور تکمیل زنجیره ارزش مورد نیاز با تکیه بر دانش و توان بومی استفاده می‌کنند.

 برای نخستین‌بار در ایران، ایرانسل کاربردهای تجاری نسل پنجم ارتباطات همراه (5G) در صنعت را در اختیار شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در خاورمیانه و شمال آفریقا قرار می‌دهد

مدیرعامل ایرانسل در این مراسم با ابراز خرسندی از حضور در جمع مدیران و کارکنان مجتمع بزرگ فولاد مبارکه، این شرکت را یک مجموعه ارزشمند و موفق در سطح کشور دانست و گفت: «خوشحالم که فولاد مبارکه تحول دیجیتال را به‌ عنوان نیاز جدی توسعه آتی صنعت شناسایی و برای آن برنامه‌ریزی کرده است.»

او با اشاره به دستاوردهای مهم ایرانسل در حوزه ایجاد و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی با وجود جوان‌بودن ایرانسل در مقایسه با بسیاری دیگر از شرکت‌ها ازجمله ارایه نخستین خدمات اینترنت همراه در ایران، روی نسل ۲.۷۵ و نیز پیشتازی در توسعه نسل سوم و راه‌اندازی نسل چهارم و پنجم تلفن‌ همراه در کشور با راه‌اندازی نخستین سایت 5G ایران در مرداد ۱۳۹۹ و در مجموع راه‌اندازی هفت سایت نسل پنج در چهار شهر ایران در سال گذشته تأکید کرد: «بیشتر از دوونیم سال است که در ایرانسل روی زیرساخت‌های نسل پنج کار می‌کنیم و شبکه ما در کل کشور در صورت تأمین تجهیزات سایت، صدور مجوزهای لازم و همکاری سایر دستگاه‌ها آماده ارایه خدمات 5G است.»

عباسی‌آرند فناوری نسل پنج ارتباطات را برخلاف نسل‌های قبل، نه فقط برای استفاده کاربر عادی بلکه زیرساخت تحول دیجیتال در صنعت دانست و ابراز امیدواری کرد که تحول دیجیتال در صنعت فولاد با کمک این فناوری سرعت بیشتری بگیرد و زمینه همکاری و هم‌افزایی دو شرکت بیش از پیش فراهم شود.

در ادامه این مراسم، مهندس محسن یوسف‌پور مدیرکل راهکارهای سازمانی ایرانسل، به تشریح مزایای اجرای طرح تحول دیجیتال در صنعت فولاد و نسل پنجم فناوری ارتباطات پرداخت و افزایش بهره‌وری، کاهش مصرف انرژی و… را ازجمله نتایج آن عنوان کرد.

او به چهار حوزه کاربردی جرثقیل هوشمند، نظارت تصویری،  بینایی ماشین و پایش خودکار اشاره و با اشاره به تجربه همکاری ایرانسل با شریک خارجی خود، شرکت MTN، ابراز امیدواری کرد اجرای این تفاهم‌نامه موجب انتقال تجربه‌های روز دنیا در این زمینه به کشور و اجرای آن شود.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از اینکه این پروژه فتح بابی برای اجرای پروژه‌های بیست‌ودوگانه طرح تحول دیجیتال فولاد مبارکه است، آن را یک اقدام کاملا ضروری برای طرح‌های کلان آینده این شرکت برشمرد.

عظیمیان امضای این تفاهم‌نامه را نشان‌دهنده اراده جدی طرفین و حاوی پیامی برای شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان برای حضور و مشارکت در این‌گونه طرح‌ها دانست.

او افزود: «از همکارانم خواستم که از ظرفیت ایرانسل بیشتر و بهتر استفاده کنند؛ زیرا این شرکت برخلاف برخی شرکت‌های دیگر به دنبال اهداف مادی صرف نیست و ارتقای سطح تکنولوژی در کشور و افزایش بازدهی همه بخش‌ها در صنعت کشور را دنبال می‌کند.»

مدیرعامل شرکت ایریسا نیز در این مراسم با اشاره به برخی مزایای شبکه 5G و تفاوت‌های آن نسبت به نسل‌های قبل، دو حوزه لجستیک هوشمند و پوشش شبکه ارتباطی نسل پنجم را دو حوزه استراتژیک و کلیدی در هوشمندسازی و دیجیتالی‌شدن صنعت کشور برشمرد و بر ایجاد شبکه ارتباطی یکپارچه و غیرجزیره‌ای به عنوان یکی از کاربردهای این فناوری تأکید کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.