واکسن ایرانی کرونا از هفته آینده وارد چرخه واکسیناسیون می‌شود

وزیر بهداشت خبر داد

دکتر نمکی از آغاز واکسیناسیون علیه کرونا با واکسن ایرانی و در مرحله اول به صورت داوطلبانه (به دلیل رعایت برخی پروتکل‌ها)، از هفته آینده خبر داد.

وزیر بهداشت گفت: «خوشبختانه واکسیناسیون علیه کووید در کشور به خوبی پیش می‌رود و ان‌شاءالله تا پایان خرداد ماه گروه‌های هدف شامل جمعیت بالای ۶۰ سال و بیماران صعب‌العلاج و خاص را واکسینه می‌کنیم. ۸۵درصد مرگ‌های ما در این افراد است که با واکسینه‌شدن آنها حداقل از ۸۰درصد مرگ‌ها جلوگیری خواهیم کرد و سپس با ترکیب واکسن ایرانی و وارداتی وارد فاز واکسیناسیون سایر گروه‌ها می‌شویم.»

به گزارش ایسنا  دکتر سعید نمکی در ستاد کرونای استان گیلان درباره شروع شیوع ویروس کرونا در استان قم گفت: «در ۲۹ بهمن ماه تست کردند و گفتند که دو نفر مشکوک داریم که من در روز ۳۰ بهمن ماه در دولت اعلام کردم که دو مورد مشکوک پیدا شده که به نظر می‌رسد بالای ۹۰درصد مشکوک به کرونا بوده و شاید به عنوان اولین موارد کرونا در کشور تأیید شوند. از دولت بیرون آمدم که دکتر مختاری آزاد به من زنگ زدند و گفتند هر دو مورد تأیید شد. از دکتر بیگلری انستیتو پاستور هم خواستم مجددا چک کنند، زیرا برایمان بسیار سنگین بود که اعلام کنیم اولین موارد پیدا شده است. به هر حال تأیید شد و قم اولین کانون گرفتاری‌مان شد. معاون درمان به اتفاق دکتر گویا شبانه عازم قم شدند.»

 

او گفت: «در آن زمان همه می‌ترسیدند. عکس‌ها و فیلم‌هایی از ووهان نشان داده بودند که مردم کنار خیابان به یکباره می‌میرند و ذهنیت وحشتناکی ایجاد شده بود. معاون درمان و دکتر گویا رفتند قم، آمدند گزارش دادند و واهمه نکردند. هرچند که خیلی‌ها در پشت دیوارهای شیشه‌ای نشستند که من هر روز این موارد را یادداشت کردم و روزی منتشر خواهم کرد که چه کسانی مردانه به صحنه آمدند و چه کسانی از دور گفتند کاری ندارند و  چه کسانی لگد زدند، اما امروز روز وحدت، مهربانی، همدلی و مشارکت در انتخابات ملی است. امروز روز گلایه و شکایت و گسست نیست، بلکه روز پیوست و همدلی است، اما عده‌ای ما را لگد هم زدند.»

وزیر بهداشت گفت: «عده‌ای گفتند این ویروس از آذر و دی هم بود و اینها نمی‌گفتند. در حالی که ما تک‌تک اینها را رصد کرده بودیم. ما از ۲۳ بهمن به بعد در میان کیس‌های مبتلا به آنفلوآنزا دو یا سه مورد مشکوک به کووید داشتیم و قبل از آن مطلقا کیس مربوط به کووید نداشتیم.»

نمکی ادامه داد: «به هر ترتیب ما در دفترمان نشسته بودیم که ناگهان گفتند گیلان آتش گرفت. فرماندهان ما یکی‌یکی مریض شدند. همه آمدند و کار کردند و واقعا یکبار دیگر آن تجربه ارجمند دفاع مقدس زنده شد. حال سرباز کوچک شما در اتاق فرماندهی نشسته و سربازانش یکی‌یکی دارند بیمار می‌شوند. دکتر جان‌بابایی گرفتار شد، دکتر کولیوند گرفتار شد. یک روز به پزشک معالج دکتر کولیوند زنگ زدم که گفت متأسفانه نمی‌شود کاری کرد که تمام زندگی‌ام آتش گرفت. تنهایی، گرفتاری، مشکلات، بی‌پولی، بی‌ارزی آن هم در سخت‌ترین سال اقتصادی دولت، تحریم‌های به شدت ظالمانه و در آن شرایط یک آدم خودخواه و ظالم و عاری از حداقل انصاف، معرفت و انسانیت به ریاست جمهوری آمریکا رسید که به هر حال کشورها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد که به ما کمک نکنند و همه اینها درست مقارن شد با یک اپیدمی بسیار وحشتناک.»

نمکی در توضیح تفاوت پیک سوم و چهارم کرونا نیز گفت: در روزهای ابتدایی شیوع بیماری نه‌تنها ما بلکه دنیا هیچ چیزی از ویروس نمی‌دانست و امروز هم خیلی از ابعاد این ویروس نهفته است و اگر کسی بگوید آینده ویروس را پیش‌بینی کردم، بدانید که مجموعه‌اش از نادانی است. کما اینکه در روزهای اول شیوع کرونا عده‌ای گفتند با سارس و مرس هم‌خانواده است و با شروع گرما تمام می‌شود و من به همکارانم می گفتم این موارد را قبول ندارم. برخی‌ می‌گفتند ویروس به سمت خموشی می‌رود، اما من می‌گفتم می‌رود به سمت چموشی.»

به گفته وزیر بهداشت در مجموع پیک چهارم کرونا با ویروس انگلیسی بود که قدرت سرایت، بیماری‌زایی و کشندگی بیشتر داشت. انگلیس قوی‌ترین زیرساخت‌های سلامت کشورها را دارد. همین‌طور فرانسه و آمریکا را نگاه کنید؛ اتفاقاتی که در این کشورها افتاد همه را به زانو درآورد و مرگ‌های بالای دو هزار در اروپا و بالاتر از چهار یا پنج هزار در آمریکا نشانه از قدرت ویروس بود، اما خوشبختانه در این سرزمین با لطف خداوند علی‌رغم اینکه ۲۵۰ تا ۳۰۰هزار روزانه بیمار داشتیم، اما توانستیم با برنامه‌ها و اقداماتی که انجام شده، روزانه از بستری‌شدن ۱۵۰هزار بیمار جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت تأکید کرد: «ما ۱۴۰هزار تخت داشتیم و اگر قرار بود ۱۵۰هزارنفر مجدد بستری و به حدود ۴۷هزار بیمار قبلی اضافه شوند و بیماران دیگر هم وجود داشتند، شرایط سخت می‌شد. ما نمی‌توانستیم اگر بیمار مرگ مغزی داشتیم بگوییم جا نداریم و بیمار کرونا را در ICU بخوابانیم. بنابراین با برنامه‌ریزی که انجام شد و با لطف خداوند در پیک چهارم همیشه تخت خالی داشتیم؛ این درحالی است که دیدید در اروپا مردم در چه شرایطی روی چمن‌ها آواره شدند و چنین لحظه‌ای را در جمهوری اسلامی ایران ندیدید. گرچه یک مرگ هم زیاد است، ولی در این پیک میزان مرگ‌ومیر ما که باید حداقل سه یا چهار برابر پیک سوم می‌بود، به نصف پیک سوم به نسبت جمعیت مبتلا و مثبت رسید. این دستاورد بسیار مثبتی است که به عنوان رکورد جمهوری اسلامی ایران به سازمان جهانی بهداشت گزارش می‌شود. همه انتظار داشتند این کرونا تیر خلاص ما باشد، اما با سرافرازی بیرون آمدیم.»

او افزود: «اتفاق دیگری که در این ایام در اوج تنگدستی و مدیریت سخت کرونا افتاد، توسعه زیرساخت‌ها بود. من هر چه برمی‌گردم به جز مرحمت الهی در این ایام طلیعه‌ای را اینقدر قدرتمند نمی‌بینم که بتوانیم در اوج گرفتاری این کارها را هم کرده باشیم. طرحی را طراحی کردیم که ۱۴۰۰ پروژه با ۱۴هزار تخت در طول ۱۴ ماه به نیت ۱۴ معصوم تا مرداد سال ۱۴۰۰ تمام کنیم و اینقدر این کار زیبا شکل گرفت که می‌بینید در استان گیلان در سال گذشته و امسال توانستیم ۹ دستگاه سی‌تی‌اسکن بیاوریم و این در تاریخ این مملکت اتفاق نیفتاده بود. با لطف خداوند در طول یک‌سال میزان تخت‌های آی‌سی‌یو دو برابر شد. در یک سال ۵۲۰۰ ونتیلاتور توزیع کردیم که ۲۲۰ مورد آن به استان گیلان آمد. ۱۳۸ دستگاه سی‌تی‌اسکن در طول یک‌سال نصب کردیم. در استان گیلان فقط توانستیم ۶۰۰ تخت عادی و ۸۰ تخت آی‌سی‌یو در این مدت کوتاه اضافه کنیم.»

نمکی گفت: «آنژیوگرافی قلب و … باز از ویژگی‌هایی بود که همراه شد با مدتی که ما این بحث را مدیریت کردیم. ما داریم ۵۳هزار نیرو به نیروهای درمانی استخدامی اضافه می‌کنیم و وضعیت شرکتی‌ها را هم با یک مکانیزمی حل می‌کنیم که تفاوت‌شان به حداقل ممکن برسد. آزمایشگاه‌های تشخیصی مملکت از دو آزمایشگاه در پاستور و دانشکده بهداشت، الان به بیش از ۳۵۰ تا ۳۶۰ آزمایشگاه در طول یک سال رسیده است. اینها کارهایی نیست که راحت انجام شود. توسعه اینها فقط پول نمی‌خواهد و توسعه نیروی انسانی کارآزموده هم می‌خواهد. همه کمک کردند و حماسه‌ای را که خلق شد، با هیچ دوربینی نمی‌توان به تصویر کشید و با هیچ زبانی نمی‌توان تعریف کرد و با هیچ قلمی نمی‌شود نگاشت.»

او افزود: «اتفاق بزرگ‌تر دیگری افتاد و  آن هم بحث واکسن بود. دیشب تا ۲.۵ شب آخرین گزارشات واکسن را مطالعه می‌کردم. ما کار روی واکسن را از روزهای نخست که روی واکسن کار می‌شود، آغاز کردیم و در بحث واکسن بیش از ۳۰۰۰ صفحه مکاتبه با دنیا دارم. خیلی از کشورها خواستند برخی فازهای مطالعاتی را برای تست‌کردن به ایران بیاورند که اجازه ندادم.»

نمکی گفت: «مردم ایران اگر فقیر هم باشند، حقیر نیستند، این ملت سرافرازتر از آن است که برای اینکه پول واکسن ندهد، تست آزمایشگاهی رویش انجام شود. این ملت در هشت سال دفاع مقدس که کل دنیا پشت هم ایستادند، یک میلی‌متر از خاکش را از دست نداد. ما ملت امام حسین هستیم و ملت ضعف نیستیم. بنابراین گفتیم اگر می‌خواهید با هم واکسن بسازیم، بسم‌الله؛ اما اگر قرار است در کشور ما تست انسانی کنید، مطلقا چنین خبری نیست.»

وزیر بهداشت ادامه داد: «همکارانم را صدا کردم و گفتم این مملکت بزرگ است، ما از سال ۱۲۹۹ انستیتو پاستور را داشتیم و از سال ۱۳۰۳ انستیتو رازی را داشتیم، برای چه نباید خودمان واکسن کووید-۱۹ بسازیم؟ هر ایرانی که در خارج از کشور هم زندگی می‌کند، آنتی‌بادی واکسن موسسه انستیتو رازی و پاستور در بدنش می‌چرخد. من ۳۰ سال پیش مسئول بهداشت بودم و افتخارم این بود که ما واکسن‌ساز هستیم. خدا رحمت کند، شهید فخری‌زاده را صدا کردم، انستیتو پاستور و مجموعه برکت و … را صدا کردم و کار را شروع کردیم. رمدسیویری را که باید از بیرون با التماس وارد می‌کردیم، خودمان با قیمت یک‌بیستم ساختیم و این هم یک افتخار است.»

نمکی در آیین پویش ره سلامت در استان گیلان درباره واکسن کرونا تولید داخل گفت: «خوشبختانه مطالعات فاز دوم واکسن کرونا در مجموعه انستیتو پاستور کشور به عنوان اولین پایگاه و همچنین مجموعه برکت کاملا تأیید شد و فاز سوم دارد به خوبی پیش می‌رود.»

او افزود: «قرارمان این بود اگر فاز یک و دو انسانی را به خوبی پاس کنند، فاز سه را شروع کنند و مقداری پیش رویم، مانند همان کاری که چینی‌ها، روس‌ها، آمریکا و انگلیس و هند انجام دادند و فاز سه را برای مطالعات بالینی بردند در کشورهایی مثل امارات و غیره، چرا ما این کار را برای واکسن خودمان در کشور خودمان انجام ندهیم.»

او گفت: «بنابراین همان‌طور که قول داده بودم که در خردادماه و پایان بهار واکسن ایرانی روی میز است و برای تزریق در مردم آماده است، ان‌شاءالله این کار را تا هفته دیگر آغاز خواهیم کرد. اما برای رعایت برخی پروتکل‌ها این کار را داوطلبانه خواهیم کرد و خودم و همکارانم داوطلب این اقدام هستیم.»

وزیر بهداشت گفت: «امروز سالم‌ترین و بی‌ضررترین واکسن بومی را در اختیار داریم؛ چه واکسن پاستور که با انتقال دانش فنی است و چه واکسن برکت و… . بنابراین توانستیم در کمتر از یک سال بپیوندیم به مجموعه‌های باعظمت واکسن‌ساز دنیا و راه بیست ساله را یک‌ساله طی کنیم. همان‌طور که رمدسیویر را ۶۰ روزه بچه‌های ما ساختند.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.