جمهوریت نظام با مشارکت حداکثری پاسداری می‌شود

علی ربیعی از هجمه‌های زیاد علیه دولت انتقاد کرد

سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با رسانه‌ها با اشاره به اینکه به انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شویم و هجمه‌ها به عملکرد دولت به دور از انصاف مطرح می‌شود، عنوان کرد: «به رغم تلاشِ عظیمی که دولت در کنار مردم صورت داد به طور عجیبی خیلی‌ها این روزها دچار فراموشی به شکل حیرت‌آوری شده‌اند و برخی افراد رنج وارده به تلاش مردم و مقاومت مردم در برابر آن مسائل را به هیچ گرفتند.من می‌خواهم یک صفت دیگری به دولت اضافه کنم، دولتی که سختی‌ها و ناملایمات و دشواری‌های سال‌های آینده ایران را نیز پیشخور کرده؛ یعنی دولت پیشخور مصائب بوده است!»

شهروندآنلاین- علی ربیعی، سخنگوی دولت، صبح سه‌شنبه، هجدهم خرداد، در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره آخرین وضعیت تزریق واکسن کرونا گفت: «مثل هفته‌های گذشته واکسیناسیون در جریان است و البته تا رسیدن به نقطه هدف؛ یعنی ایمنی جمعی ناشی از واکسن این روند ادامه خواهد یافت. برنامه دولت واکسیناسیون ۱۳ تا ۱۵ میلیون نفر از طریق واردات بوده که با این وصف میزان فوت‌های ناشی از کرونا به‌شدت کاهش خواهد یافت.»

ربیعی تأکید کرد: «با تمهیدات اندیشیده‌شده و اتخاذ استراتژی به‌موقع و به‌هنگام و آینده‌نگر مبنی بر توجه به تولید داخلی همراه با واردات، مطمئنیم که تولید واکسن داخلی با تأیید سازمان‌های مرتبط به چرخه واکسیناسیون وارد خواهد شد و ایران جزو کشورهای با واکسیناسیون بالا قرار خواهد گرفت و به امید خدا دو واکسن پاستور و برکت در آستانه ورود به نظام سلامت هستند.»

تأخیر در ورود محموله 3 میلیون دوزی واکسن

سخنگوی دولت با بیان اینکه بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار بود محموله‌ای شامل ۳ میلیون دوز واکسن وارد کشور شود اما ورود این محموله با تأخیر مواجه شد، ادامه داد: «تصمیم گرفته شد به جای آغاز واکسیناسیون گروه سنی جدید، واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال تکمیل شود تا این گروه سنی دوز اول و دوم واکسن را دریافت کنند. در حال حاضر تأمین و توزیع واکسن و روند واکسیناسیون در روزهای اخیر و هفته‌های آتی معطوف به انجام دوز دوم واکسیناسیون افراد است و فعلا واکسیناسیون سایر گروه‌های سنی به محض ورود واکسن مطابق برنامه انجام خواهد شد.»

ربیعی تأکید کرد: «با توجه به تحقق پروژه‌های افتخارآمیز تولید واکسن ایرانی و ورود تدریجی این واکسن‌ها به چرخه تولید انبوه،‌ از این فراز و فرودها کاسته شده و گام به گام ثبات بیشتری خواهد یافت که وزارت بهداشت اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام خواهد داد.»

او با بیان اینکه درخواست می‌شود افرادی که اولین واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده‌اند تا قبل از دریافت پیامک یا اطلاعیه وزارت بهداشت از مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی خودداری کنند، تصریح کرد: «تأخیر چند روزه تا چند هفته و برای برخی از واکسن‌ها حتی بیشتر تأثیری در اثربخشی و ایمنی‌زایی واکسن نخواهد داشت. البته در همین دوران وزارت خارجه ما تبدیل به دیپلماسی سلامت شد و رئیس‌جمهوری شخصا با روسای جمهوری کشورهای دارای واکسن مذاکره داشت و این بار نیز شاهد هستیم واردات واکسن برای دوز دوم با پیگیری‌های صورت‌گرفته انجام خواهد شد.»

فشار روانی بر دولت با دوگانه‌سازی واکسن ایرانی و خارجی

سخنگوی دولت گفت: «این سوال فرصتی را فراهم ساخت تا به یاد بیاوریم در همین ماه‌های گذشته چقدر فشار روانی بر دولت با دوگانه‌سازی واکسن داخلی و وارداتی درست کردند و برخی تا چه اندازه به واردات واکسن تاختند و از سوی مقابل برخی تولید داخلی را به سخره می‌گرفتند. دولت در دوران تحریم حتی نتوانست پول واکسن سبد کوواکس را به موقع پرداخت کند و حتی بهترین شرکت‌های خارجی کشورهای دوستان ایران از نگرانی تحریم حاضر به دادن واکسن به ما نبودند؛ حتی ما برای انتقال پول خودمان از کشور عراق برای خرید واکسن با فشار تحریم روبه‌رو بودیم.»

علی ربیعی با اشاره به در پیش رو بودن انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «در آستانه یکی از رویدادهای مهم سیاسی در کشورمان هستیم. فضای رقابت‌های انتخاباتی با نزدیک‌شدن به روز مهم تصمیم‌گیری مردم برای انتخاب رئیس‌جمهوری آینده، گرم شده است.»

او افزود: «فارغ از اینکه نتیجه آرا چه کسی خواهد بود، صندوق و مشارکت میراث گرانبهایی است از زحمات، ‌تلاش‌ها، زندان‌ها، تبعیدها و خون‌هایی که خاک وطن را لاله‌گون کردند و جمهوریت را برای فرزندان ایران بر جای گذاشتند.»

تلاش جمعی برای پاسداشت جمهوریت نظام

ربیعی تأکید کرد: «امام‌خمینی(ره) دو کلمه «جمهوری» و «اسلامی» یعنی «حاکمیت اسلام» و «حاکمیت مردم» را گره‌گشای همه مشکلات می‌دانستند. به تعبیر صریح بنیانگذار انقلاب اسلامی، جمهوری یعنی مقدرات ملت دستِ ملت است. ما همه در کنار یکدیگر باید تلاش کنیم تا جمهوریت، این ثمره چند نسل از پیشینیان‌مان، را ثمره دو انقلاب معاصر ایران یعنی مشروطه و انقلاب اسلامی را همچون گوهری گرانبها پاس بداریم و فارغ از هر فراز و نشیب‌ و گلایه‌ها این میراث گرانبها را آنچنان قدر بدانیم که هیچ تزلزلی به پیکره آن وارد نشود.»

سخنگوی دولت با بیان اینکه جمهوریت فقط در یک حالت به مخاطره می‌افتد و آن وقتی است که جمهورِ مردم، خودباوری خود را برای تغییر سرنوشت و تعیین صحنه از دست بدهد، تصریح کرد: «در آن صورت عواقب آن برای نسل‌ها باقی خواهد ماند. بنابراین به رغم دیدگاه‌های مختلف و برخی گلایه‌ها که امروز مطرح می‌شود، باید در یک درک عمومی بدانیم که حفظ باشکوه صندوق‌ها با مشارکت حداکثری، ضرورت عبور موفق از بحران‌های امروز در جهان پرتلاطم ظالمانه در دوره پساتحریم است و متضمن آینده همراه با امید و تحول پیش برنده خواهد بود.»

ربیعی یادآور شد: «معتقدیم در شرایط پیچیده نظام جهانی و احقاق حقوق ایران از اقتصاد جهانی و کسب جایگاه ایران در منطقه و جهان از یک سو و از سوی دیگر در دوران پساتحریم آسیب‌دیدگی‌های اقتصادی و روانی ناشی از جنگ تحمیلی اقتصادی بر مردم و احیای زندگی پساتحریم و کرونا نیازمند دولتی با سرمایه اجتماعی بالا و اعتماد روزافزون‌‌شده بین جامعه، مردم و دولت هستیم.»

برای امروز و فردای ایران ‌مشارکت حیاتی است

ربیعی گفت: «در صورت مشارکت غیرحداکثری، دولتی که پشتوانه اعتماد اکثریت جامعه را نداشته باشد برای حل مسائل در هم تنیده داخلی و خارجی دچار مشکل خواهد شد. بنابراین برای امروز ایران و برای فردای ایران ‌مشارکت امری حیاتی است.»

سخنگوی دولت در دفاع از عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم یادآور شد: «آنچه در این روزها در گفت‌وگوهای سیاسی به چشم نمی‌خورد و به طور عجیب آگاهانه و عامدانه به وسیله برخی دچار فراموشی شده، جنگ بزرگ اقتصادی و توأم‌شدن آن با پاندمی کروناست. پیش از این نیروهای مخالف جمهوری اسلامی و برانداز در یک برنامه حساب‌شده با این تئوری که انباشت پدیده‌های منفی ناشی از تحریم و کرونا منجر به عصیان توده‌های در مرز استیصال می‌شود به طور آگاهانه تحریم را به محاق برده و دستاوردهای دولت و ملت را زیر سوال می‌بردند.»

ربیعی با بیان اینکه در این سال‌ها به طور عجیبی برخی جریان‌های داخلی چشم و زبان خود را در دیدن و بیان مصائب جنگ تروریستی بسته‌اند، اظهار کرد: «اما به نام حقیقت باید از مخوف‌ترین جنگ اقتصادی در قرن معاصر علیه زندگی، معیشت و رفاه یک ملت و دولت در حال توسعه به درستی سخن گفته شود. این تحریف فقط ندیدن تلاش‌های یک دولت نیست بلکه نادیده انگاشتن یک مقاومت عظیم مردمی است.»

مخربان دولت باید کارنامه هشت ساله را بررسی کنند

«امروز برخی برای اثبات خود ظاهرا چیزی جز نفی‌انگاری و تخریب دولت نیافته‌اند. برای روشن‌شدن موضوع و تبیین درست باید کارنامه هشت ساله دولت را در دو فصل مرور کرد. ارزیابی هشت ساله دولت بدون توجه به آثار جنگ اقتصادی مثل آن است که اداره و مدیریت کشور در دهه ۶۰ را بدون آثار جنگ تحمیلی ارزیابی کنیم.»

سخنگوی دولت با اشاره به وضعیت آغاز به کار دولت در سال ۹۲ و چهار سال بعد آن یادآور شد: «آغاز به کار دولت با رکود تورمی بی‌سابقه و انزوای مطلق در عرصه بین‌المللی همراه بود؛ به طوری که رشد اقتصادی در سال ۹۱ و ۹۲ به ترتیب منفی ۷.۷  و منفی ۰.۳درصد و نرخ تورم به ترتیب به ۳۰.۶ و ۳۴.۷ درصد رسیده بود. تدابیر دولت یازدهم در همان شش ماه اول باعث شد تا سال ۱۳۹۳ ، سال خروج از رکود همراه با افت شدید نرخ تورم باشد؛ به طوری که در آن سال نرخ تورم به ۱۵.۶درصد و نرخ رشد اقتصادی به ۳.۲ رسید. این در حالی بود که مذاکرات هسته‌ای در جریان بود و هنوز توافق هسته‌ای به سامان نهایی نرسیده بود.»

ربیعی ادامه داد: «در حالی که کشور پس از چند سال طوفانی، با تدابیر دولت در مسیر ثبات و رونق قرار داشت، یکباره از نیمه دوم سال ۹۳، جهان با افت شدید و به نوعی بی‌سابقه قیمت جهانی نفت روبه‌رو شد. قیمت نفت که برای قریب به یک دهه، در محدوده ۸۰ تا ۱۰۰ دلار در نوسان بود، به یک باره و در عرض چند ماه به ۳۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد. بسیاری از کشورهای نفتی نتوانستند در برابر این شوک مقاومت کنند و بسیاری دچار رکود اقتصادی و برخی دچار تورم شدید شدند.»

او با بیان اینکه سال ۹۴ برای دولت که در کوران مذاکرات هسته‌ای قرار داشت، سال بسیار سختی بود، تأکید کرد: «با این حال با تدابیری که اتخاذ شد، موفق شدیم با کمترین آثار رکودی و تورمی از این بحران جدید نیز عبور کنیم و عملا این فشار سنگین در سال ۹۴ را فقط دولت احساس کرد.»

این یعنی افزایش تولید واقعی؛ چرا تحریف می کنید؟

سخنگوی دولت یادآور شد: «درمجموع علیرغم همه تنگناها و محدودیت‌ها دولت تدبیر و امید موفق شد طی سال‌های ۹۳ تا ۹۶، یکی از دوران طلایی اقتصاد ایران در نیم‌قرن اخیر را رقم بزند. متوسط تورم در بازه سال‌های ۹۳ تا ۹۶، 11.5درصد بود و نزدیک به دو سال از این دوره تورم تک‌رقمی در کشور تجربه شد.»

او با اشاره به متوسط صادرات نفتی به قیمت ثابت سال 1396 در دولت دهم گفت: «این میزان 85.570 میلیون دلار، دولت یازدهم 52.6، دولت دوازدهم 36.019 میلیون دلار بوده است. چرا نمی‌گویند ما به درآمدهای ارزی افسانه ای دسترسی نداشتیم؟ متوسط صادرات غیرنفتی به قیمت ثابت سال 1396 در دولت دهم 26.678 میلیون دلار، در دولت یازدهم 31.317 و دولت دوازدهم 30.18 میلیون دلار بوده است. آیا این یک کارآمدی نیست که صادرات غیرنفتی ما متوسط 4 سال بیش از هر زمان بی‌هیچ مسأله و محدودیتی است؛ این یعنی افزایش تولید واقعی؛ چرا تحریف می‌کنید؟»

ربیعی با طرح این پرسش که چرا نمی گویند چرا از آن عدد به این عدد رسیدیم، تصریح کرد: «چرا بی‌انصاف‌ها نمی‌گویند که کرونا حدود سه میلیون شغل را تهدید کرده و نزدیک به دو میلیون شغل هم مثل همه دنیا آسیب دید. من درباره نقش تحریم بر گسترش فقر و کاهش رفاه تحقیق کرده‌ام. شما بر رنج مردم سوار شده‌اید و در تشریح علت آدرس غلط می‌دهید و حتی بعضی‌ خود علت ماجرا هستند.»

سخنگوی دولت ادامه داد: «سوال من این است اگر تحریم‌ها نبود متوسط رشد رو به بالای ما در دولت دوازدهم به همین سیاق پیش می‌رفت؟ آیا وضع چنین می‌شد؟ با آن متوسط نرخ رشد اشتغال که با دولت‌های نهم و دهم اساسا قابل قیاس نبود آیا امروز وضعیت اشتغال ما بدون تحریم این چنین بود؟ نگاه کنید به صادرات نفتی در حالی که همین مقدار بسیار کمتر از دولت‌های نهم و دهم نفت فروخته‌ایم در حالی که انتقال پول امکان‌پذیر نبوده است.»

او تأکید کرد: «با ندیدن این عامل آیا قضاوت در مورد تورم کالا و نقدینگی قضاوت منصفانه‌ای است. اتفاقا آنانی که دم از کمبود تولید و عدم نگاه به داخل داشتند این آمار گواهی می‌دهند که ما چگونه در دولت دهم 14.432 میلیون دلار صادرات غیرنفتی  داشته‌ایم و در دولت یازدهم 31.317 میلیون دلار و در دولت دوازدهم با وجود تحریم بیش از 30.018 میلیون دلار. آیا این شاخصی بر افزایش تولید داخلی نیست؟»

ربیعی یادآور شد: «از سال 97 با شروع دولت ترامپ و خروج از برجام فروش نفت را به پایین‌ترین سطح رسانده و از میلیاردها دلار خبری نبود. متأسفانه پیروی غیرقابل باورانه همه همسایه‌ها تا کشورهایی از آسیا تا آفریقا، کشورهای قدرتمند اروپایی و حتی دوستان قدرتمند ما باعث فشار بی‌اندازه‌ای بر اقتصاد ایران شد.»

مقابله با پاندمی به مقابله با تحریم‌های آمریکا اضافه شد

سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز همگان به یاد بیاورند که مقامات آمریکایی گفتند که جمهوری اسلامی ایران چهل‌ سالگی خود را نخواهد دید و 3 ماه دیگر در ایران رژیم تغییر خواهد کرد و برای آینده تصمیم خواهند گرفت، اظهار کرد: «اما همان‌ها در سال 99 گفتند که شکست خوردیم. این پیروزی ایران به نحوی بود که در مبارزه انتخاباتی آمریکا کاندیدایی به نام بازگشت به برجام به کارزار انتخاباتی رفت و پیروز شد. در حالی خسارت‌های ناشی از پاندمی کرونا باعث توقف رشد اقتصادی در کشورهای صنعتی جهان شد، ایران ناگزیر بود مقابله با پاندمی خسارت‌بار را توأم با مقابله تحریم‌های یکجانبه و فراگیر آمریکا ادامه دهد.»

او گفت: «به رغم این تلاشِ عظیمی که دولت در کنار مردم صورت داد به طور عجیبی این روزها خیلی‌ها دچار فراموشی به شکل حیرت‌آوری شده‌اند و برخی افراد رنج وارده به تلاش مردم و مقاومت مردم در برابر آن مسائل را به هیچ گرفتند.»

مردم باید بدانند جریان‌هایی که به دولت می‌تازند و می‌گویند ما بهتر اداره می کنیم، چگونه کشور را در شرایط تحریم و در دوره‌ای که ‌ترامپ قصد فروپاشی ایران را داشت، اداره می‌کردند؟ باید به مردم توضیح بدهند در موقعیت هم‌بسته و توأم‌شدن تحریم‌ها با پاندمی کرونا که اقتصاد جهان را دچار مشکل کرد، چگونه می‌توانستند کشورداری کنند و طرح‌شان چه بود؟

ربیعی یادآور شد: «در مرحله پساترامپی با اذعان به شکست دولت آمریکا این بار نیز با نظریه تعامل عزتمندانه با جهان با استفاده از ظرفیت‌ها و بی‌نظیرترین افرادی که دانش و فهم جهانی بالایی دارند، تحریم‌ها را تا امروز به اندازه بسیار خوبی به عقب رانده‌ایم.»

به چشم‌انداز لغو تحریم‌ها نزدیک شده‌ایم

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما به چشم‌انداز لغو همه تحریم‌های برجامی و فرابرجامی با نتایج عزتمندانه نزدیک شده‌ایم، ادامه داد: «در کنار این تلاش دولت با استفاده از فضای تحریم‌شکنی اولیه و سرمایه‌گذاری‌های صورت داده، زیرساخت‌های عظیمی در راه، تولیدات صنعتی از قبیل فولاد، پتروشیمی و خودکفایی بنزین و پروژه عظیم انتقال آب خلیج فارس و هزاران پروژه عظیم دیگر را سامان داده است. قطعا آثار این سرمایه‌گذاری‌ها در سال‌های آینده بر وضعیت اشتغال و بهبود اقتصاد ایران تأثیر خواهد گذاشت.»

او ادامه داد: «من می‌خواهم یک صفت دیگری به دولت اضافه کنم، دولتی که سختی‌ها و ناملایمات و دشواری‌های سال‌های آینده ایران را نیز پیشخور کرده؛ یعنی دولت پیشخور مصائب بوده است!»

منتظر فرصت برای پاسخ به اتهامات وارده به دولت در رسانه ملی هستیم

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا فرصتی به دولت برای پاسخ به اتهام‌زنی‌ها در جریان مناظرات روز شنبه داده شده، تصریح کرد: «بله. براساس قانون علاوه بر سازمان صداوسیما و کمیسیون نظارت بر تبلیغات تلویزیونی انتخابات موظف هستند فرصت مقتضی برای هر شخصی ازجمله دولت تمهید کنند. اینجانب هفته گذشته از سازمان صداوسیما درخواست کردم و پس از مناظرات نیز این نامه را تکرار کردم. دیروز هم طی نامه‌ای به صداوسیما و وزارت کشور موارد اتهامی را ارسال کردم. امیدواریم شاهد رفتاری منصفانه بر مبنای قوانین از سازمان صدا و سیما باشیم. چنانچه فرصتی برای پاسخ دولت تعیین نشود سنجش بسیاری از گفتار و ادعاها برای مردم روشن نخواهد شد.» ربیعی افزود: «این درخواست ما از صدا و سیما از این جهت است که اگر این موارد پخش نشود هم اتهامات بی‌پایه و اساس در تاریخ خواهد ماند و هم مخاطبان ما از شرایط کشور مطلع نخواهند شد.»

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره  پرداخته‌نشدن به موضوع کرونا و تحریم به عنوان دو عامل تأثیرگذار در اقتصاد کشور در مناظرات تأکید کرد: «اگر خلاصه بخواهم جواب سوال شما را بدهم، باید بگویم اگر برخی افراد، امروز درباره تحریم و فشار حداکثری صحبت کنند، دچار پارادوکس با کارنامه خودشان می‌شوند. از ماه‌ها قبل احساس می‌شد که عده‌ای نمی‌خواهند موضوع تحریم، چه از منظر حل مسأله تحریم و چه از منظر نحوه مواجهه با آن، در منظر افکار عمومی مطرح شود.»

ربیعی یادآور شد: «این عده در چند سال گذشته، در تحلیل و تبیین مسائل روز، همیشه نسبت به موضوع تحریم و همچنین کرونا، موضع نادیده‌انگاری و انکار داشته‌اند و از طرح اثرات فشار حداکثری و جنگ اقتصادی بر معیشت و زندگی مردم، چشم پوشی کرده‌اند.»

صدا و سیما در مناظرات چه موضوعات مهمی را نادیده گرفت؟

او گفت: «اما صدا و سیما به عنوان تهیه‌کننده سوالات مناظره‌ها، شایسته بود مطرح کنند که چرا تأثیر فشار حداکثری، کرونا و جنگ اقتصادی را ندیده گرفته است؟ گویی تحریم و کرونا از منظر طراحان سوالات، ارزشی برای طرح‌شدن و قضاوت مردم ندارد. برای همین معتقدم این سوال شما، یک پرسش بزرگ برای همگان است.»

سخنگوی دولت اظهار کرد: «در سال‌های اخیر، مخالفان دولت یک دوگانه جعلی ساخته‌اند و فکر می‌کنند اگر تأثیر تحریم و کرونا، به عنوان مشکلات اقتصادی کشور، نادیده گرفته شود، به آنان این فرصت جعلی را می‌دهد که ناکارآمدی دولت را به زعم خود اثبات کنند.»

ربیعی تصریح کرد: «اما مردم باید بدانند جریان‌هایی که به دولت می‌تازند و می‌گویند ما بهتر اداره می‌کنیم، چگونه کشور را درشرایط تحریم و در دوره‌ای که ‌ترامپ قصد فروپاشی ایران را داشت، اداره می‌کردند؟ باید به مردم توضیح بدهند در موقعیت هم‌بسته و توأم‌شدن تحریم‌ها با پاندومی کرونا که اقتصاد جهان را دچار مشکل کرد، چگونه می‌توانستند کشورداری کنند و طرح‌شان چه بود؟»

او با بیان اینکه متأسفانه آنچه من تا کنون در طول این ۸ سال دیده‌ام، حمله و تخریب دولت و بالارفتن منتقدان دولت از دیوارهای فرورریخته تحریم‌ توسط دولت است، تصریح کرد: «بنابراین با این حرف‌های سلبی و تخریبی که بناست کسانی بر آن فراز بیابند، اگر نقش تحریم و کرونا بیان بشود، قطعا این گونه تاختن‌ها بی‌معنی خواهد بود؛ چرا که اگر تأثیر واقعی کرونا و تحریم بر اقتصاد کشور به خوبی ارزیابی و تشریح شود همه متوجه خواهند شد که طرح ناکارآمدی دولت، نه تنها قضاوتی نادرست و تبلیغای غیرواقعی است بلکه از قضا ‌تلاش های دولت را در مواجهه با کرونا و تحریم، نشان داده و ثابت می‌کند.»

تلاش ها و کارآمدی کل نظام را زیر سوال نبرید

ربیعی با بیان اینکه عدم وقت مقتضی توسط صدا و سیما  برای پاسخگویی هم با قوانین ناسازگار است و هم با ارزش‌های اخلاقی ما و هم با لزوم شفافیت به لحاظ تقویت در مشارکت حداکثری منافات دارد، اظهار کرد: «بنده نتایج این اقدامات و واکنش‌ها را متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهم کرد. متأسفانه در این مناظرات مطالبی بیان شد که کارآمدی کل نظام و تمام تلاش‌های حاکمیت و ملت را زیر سوال بردند.»

سخنگوی دولت تأکید کرد: «ازجمله واژگانی از این قبیل که همه جا را فساد گرفته است، هیچ کس منکر وجود فساد نیست اما این تعبیر تعبیری قطعا نادرست است. متأسفانه همه این تخریب‌ها و حمله‌ها را به نحوی بیان کردند که گویی در این کشور نه تحریمی بوده و نه کرونایی بوده و ظاهرا پدیده‌ای به نام ترامپ و فشار حداکثری و یک حادثه بزرگ به نام جنگ اقتصادی از تاریخ سیاسی ایران حذف شده است. انگار از ویرانه‌های خرمشهر و کشور دوران دفاع مقدس گفته شود ولی از صدام و جنگ تحمیلی سخنی به میان نیاید.»

ربیعی یادآور شد: «مثل اینکه صدای شکست‌خوردن فشار حداکثری به ایران هنوز نه به گوش طراحان سوال نرسیده بود و نه به گوش برخی دیگر. وقتی بایدن با شعار برگشت به برجام به میدان آمد و آمریکایی‌ها ادعا کردند فشار حداکثری شکست خورده گویی این امر در خلأ رخ داده و نه درد و رنج مردم و نه مقاومت ملی و نه دپیلماسی پرافتخار و مسلط و نه مدیریت عدم فروپاشی ایران همه اینها را به فراموشی سپردند.»

سخنگوی دولت یادآور شد: «در حالی که هنوز در تحریم به سر می‌بریم و هنوز تحریم گلوی ملت را دارد می‌فشارد ، وقایع تاریخی کشور توسط عده‌ای نادیده گرفته شده است. درست در همین نقطه است که مشاهده می‌کنیم تحریم و تحریف به نقطه تلاقی رسیده‌اند.»

او تأکید کرد: «فشار مادی ناشی از محدودیت‌های فیزیکی تحریم ازجمله محدودیت در واردات و صادرات و جابه‌جایی پول و  انکار وجود تحریم در ماشین تبلیغاتی ضد دولتی  موجب شد مردم به اندازه کافی نسبت به حقیقت و ماهیت تحریم و تلاش‌های دولت در مورد آثار تحریم مطلع نشوند و در نتیجه تحریم عبارت است از ایجاد ابهام و پمپاژ ناامیدی بین مردم.»

او ادامه داد: «مگر می‌شود مسائلی همچون علت افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی، عدم تعادل در بازار قیمت‌ها، کاهش سطح زندگی مردم و فساد را بدون تأثیر تحریم بررسی وتحلیل کرد. معلوم است با انکار اثر تحریم تحلیل نادرست به دست می‌آید.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.