70درصد مردم تا پاییز واکسینه می‌شوند

رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد:‌

رئیس سازمان غذا و دارو ضمن تشریح آخرین وضعیت ارایه مجوز برای تزریق عمومی دو واکسن ایرانی کرونا گفت: «در تابستان بیش از ۱۰میلیون دوز واکسن تولید داخلی را خواهیم داشت و از مهرماه نیز میزان تولید داخلی به بیش از ۱۰میلیون دوز در ماه خواهد رسید. به این ترتیب تا پاییز می‌توانیم تمام گروه‌هایی که در اولویت واکسیناسیون هستند توسط واکسن‌های تولید داخل و بخشی را نیز از طریق واردات واکسینه کنیم.»

به گزارش «شهروندآنلاین» دکتر محمدرضا شانه‌ساز با اشاره به اینکه تأمین واکسن چالش اساسی برای همه کشورهاست، گفت: «ما هم طبق سند ملی، واکسیناسیون را انجام خواهیم داد و در این موضوع تعللی صورت نخواهد گرفت. تولید داخل به مراحل نهایی نزدیک شده است و به زودی در خردادماه قطعا واکسیناسیون با واکسن‌های ایرانی را آغاز خواهیم کرد. با ورود واکسن‌های ایرانی تا حد زیادی نگرانی‌های ما برطرف خواهد شد.»

واکسیناسیون ۷۰درصد جمعیت کشور تا پاییز حتمی است

او با اشاره به اینکه کف حداقل میزان تولید ۱۹۷میلیون دوز در سال خواهد بود، اظهار کرد: «علی‌رغم همه تحریم‌ها زیرساخت‌های لازم در کشور به سرعت ایجاد می‌شود و بخش مهمی از این زیرساخت ایجاد شده است. ما در تابستان بیش از ۱۰میلیون دوز واکسن تولید داخلی را خواهیم داشت و از مهرماه نیز میزان تولید ما به بیش از ۱۰میلیون دوز در ماه خواهد رسید؛ یعنی تا پاییز می‌توانیم تمام گروه‌هایی که در اولویت واکسیناسیون هستند، عمدتا توسط واکسن‌های تولید داخل و بخشی را از طریق واردات واکسینه کنیم تا نگرانی کلی که در کشور وجود دارد، برطرف کنیم. حتما در پاییز به ۷۰درصد خواهیم رسید.»

رفتار ویروس؛ همچنان غیرقابل پیش‌بینی

او افزود: «رفتار ویروس روزبه‌روز غیرقابل پیش‌بینی است، اینکه بتوانیم با خیال راحت ماسک را برداریم یا فواصل اجتماعی را کم کنیم، وجود ندارد. حتی در کشورهایی که واکسیناسیون در حد بالایی انجام شده است، با چالش‌ها و افت‌وخیزهای جدیدی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و برای پیش‌بینی این موضوع باید بیشتر اطلاعات‌مان را تجمیع کنیم.»

مانعی برای دریافت دوز دوم از واکسن‌های ایرانی نیست

شانه‌ساز با اشاره به اینکه تمام پلتفرم‌هایی که برای ساخت واکسن در دنیا مطرح است، در ایران وجود دارد و جزو معدود کشورهایی هستیم که همه پلتفرم‌های تولید واکسن را داریم، بیان کرد: «اگر دوز اول واکسن را وارداتی دریافت کردیم، می‌توانیم دوز بعدی را از واکسن‌های تولید داخلی استفاده کنیم و هیچ مانع و اشکالی در این رابطه وجود ندارد. در دنیا و در کشورهایی که درصد بالایی از واکسیناسیون را انجام داده‌اند، از پلتفرم‌های مختلف استفاده کردند، به جز اسپوتنیک روسیه که نوع یک و دو آن تفاوت دارد. سازمان غذا و دارو کار علمی انجام می‌دهد.»

۲ واکسن ایرانی کرونا در مراحل نهایی

او گفت: «حداقل دو مورد از واکسن‌ها در داخل به مراحل نهایی رسیده‌اند و فاز ۳ را انجام می‌دهند که قابلیت تزریق عمومی را دارند، اما تا کمیسیون تخصصی به عنوان بالاترین مرجع قانونی و پیش‌بینی‌‌شده در قانون تأیید نکند، به صرف نظر رئیس سازمان غذا و دارو نمی‌توان به جایی رسید. ما به دنبال کار علمی و قانونی خود هستیم، در واردات هم بحث‌هایی مطرح بود، اما کار خودمان را انجام می‌دهیم، زیرا در قبال مردم تعهد داریم.»

او بیان کرد: «کار علمی خودمان را در پروسه زمانی حداقلی که باید انجام دهیم، متناسب و طبق رفرنس‌های بین‌المللی انجام می‌دهیم. مجوزهای مصرف اورژانسی در کشور ما و کشورهای دیگر وجود دارد، وقتی واکسنی در فهرست سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت، می‌توان از آن استفاده کرد.»

چرا کشورهای دیگر زودتر از ایران به ساخت واکسن کرونا رسیدند؟

شانه‌ساز با اشاره به پروسه تولید واکسن افزود: «در فروردین ۱۳۹۹ در تهیه ماسک و ضدعفونی‌کننده‌ها مشکل داشتیم، اما وزیر بهداشت جلسات تخصصی واکسن را تشکیل داد و با سرعت خوبی به جلو پیش رفتیم، اگر کشورهای دیگر زودتر از ما به واکسن دست پیدا کردند، این‌گونه تصور نشود که ما کُند عمل کردیم، کشورهای دیگر زیرساخت‌هایی را از سال‌های قبل داشتند و این موضوع سبب شد تا آنها به جلو بیفتند.»

ادامه روند واکسیناسیون در کشور طبق سند ملی

او با اشاره به اینکه طبق سند ملی، واکسیناسیون را از لحاظ طبقه‌بندی سنی و گروه‌های خاص انجام می‌دهیم، تأکید کرد: «واکسن گروه‌هایی که شغل آنها پرخطر است، به مرور و طبق برنامه‌ریزی انجام خواهیم داد، البته براساس موجودی واکسن، واکسیناسیون را انجام می‌دهیم. اگر فاصله ایجاد شد، طبیعی است که کُندتر خواهیم بود. پیش‌بینی می‌کنم که با ورود چند شرکت تولیدکننده واکسن ایرانی، به سرعت خیلی بالاتری دست پیدا کنیم. بیشتر کشورها فاز ۳ مطالعات‌شان وقتی شروع شد که واکسیناسیون عمومی را انجام داده بودند، این چیزی نیست که ما فقط انجام دهیم، تجربه‌ای بوده که در دنیا انجام شده و خیلی از کشورها انجام دادند. در فاز ۳ کشورهای سازنده اقدام به تزریق واکسن کردند، کشور ما پرجمعیت و ساختار ما متفاوت است و اجازه نداده‌ایم که مردم کشور ما بخواهند در عرصه امتحان واکسن‌های خارجی قرار بگیرند.»

مواد اولیه ۳۰ میلیون دوز واکسن در کشور موجود است

او با اشاره به اینکه کف میزان واکسنی که در داخل خواهیم داشت، ۱۰میلیون دوز است، بیان کرد: «بر این اساس بخش مهمی از گروه سنی واکسن را دریافت می‌کنند. شرکت‌های ما برای تأمین مواد اولیه و محیط کشت با زحمت فراوان وارد شدند، به طوری که برای نقل و انتقال پول مشکل داشتیم و کمپانی‌های خارجی در تحویل این اقلام به لحاظ تحریم هراس داشتند. خوشبختانه اکنون آنچه که بنده اطلاع دارم این است که مواد اولیه ۳۰میلیون دوز واکسن در ایران موجود است و اگر طبق برنامه پیش برویم، تعداد واکسنی که در داخل تولید خواهیم کرد، بیشتر از ماهانه ۱۰میلیون دوز هم خواهد بود، به همین لحاظ امیدوار هستیم که بتوانیم جمعیت دانشجویی خودمان را علاوه بر اعضای هیأت علمی واکسینه کنیم و این موضوع دور از دسترس نیست.»

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه به تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: «از هر اهرمی برای در مضیقه گذاشتن ما در تحریم‌های ظالمانه استفاده کردند، لذا ما همیشه با احتیاط صحبت می‌کنیم. اگر زیرساخت انجام شود، یقینا دانشجویان را هم می‌توانیم واکسینه کنیم و این موضوع یعنی اینکه کلاس درس قابلیت حضوری خواهد داشت و دانشجویان می‌توانند به صورت حضوری در کلاس‌های درس حاضر شوند.»

نیاز به ۱۲۰ میلیون دوز واکسن برای رسیدن به ایمنی جمعی

او افزود: «باید ۱۲۰میلیون دوز واکسن تهیه کنیم تا بتوانیم به ایمنی جمعی برسیم. ایمنی جمعی زمانی حاصل می‌شود که ۶۰ تا ۷۰درصد جمعیت واکسن را دریافت کرده باشند. امیدوارم زمستان آرام‌تری داشته باشیم و نگرانی‌ها تا حد زیادی برطرف خواهد شد. اگر با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده‌ایم و با خوش‌شانسی و عنایت خاصه الهی روبه‌رو شویم، شاید بتوانیم تا پایان پاییز همه جمعیت را واکسینه کنیم. امید ما در وزارت بهداشت و در سازمان غذا و دارو به تولید داخل بود، اما از واردات غافل نشدیم و به سازوکار کووکس فکر و ارز آن را تأمین کردیم، لذا همه جمعیت خودمان را می‌توانیم واکسینه کنیم و صادرات هم خواهیم داشت.» شانه‌ساز درباره انتخابات نیز گفت: «حداکثر دقت لازم برای برگزاری انتخابات در نظر گرفته شده است و نظارت‌ها صورت خواهد گرفت.»

تولید داخلی واکسن آنفلوآنزا؛ امسال و برای اولین بار

او در خاتمه گفت: «مجموعه رازی و پاستور هر کدام قریب به ۱۰۰ سال سابقه واکسن‌سازی دارند، اما بنا به دلایلی که بود، بیشتر واکسن‌های وارداتی را استفاده کردیم. همچنین واکسن آنفلوآنزا را برای اولین‌بار امسال تولید داخلی خواهیم داشت و تا قبل از پاییز واکسن آنفلوآنزای ایرانی را در بازار ارایه خواهیم کرد و حدود ۳ تا ۴ میلیون دوز واکسن داخلی آنفلوآنزا را خواهیم داشت. تزریق واکسن کرونا و آنفلوآنزا جدا از هم است و این دو خانواده ویروسی متفاوتی دارند و با زدن یکی نسبت به دیگری ایمن نمی‌شویم.»

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.