عراقچی: همه موضوعات قابل حل‌شدن هستند

تعداد دور‌های مذاکرات را نمی‌شماریم بلکه منافع خود را می‌شماریم

رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران در وین گفت که ما هنوز به اندازه کافی وقت داریم تا به نقطه‌ای برسیم که ایران بتواند بار دیگر به اجرای کامل پروتکل الحاقی بازگردد.

شهروندآنلاین: سیدعباس عراقچی، مسئول هیأت مذاکره‌کننده ایران پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت‌وگو با خبرنگار پرس تی‌وی در وین به پرسش‌های این شبکه درباره دور ششم مذاکرات هسته‌ای ایران پاسخ داد.

مشروح این مصاحبه به شرح زیر است؛

خبرنگار: دور ششم مذاکرات در حالی شروع شد که در پایان دور قبلی مذاکرات، امیدواری‌های زیادی وجود داشت که دور ششم، آخرین دور مذاکرات باشد، اما اخباری وجود دارد که نشان می‌دهد شاید گفت‌وگو‌ها همچنان ادامه یابد. چشم‌انداز گفت‌وگو‌ها را از این مرحله به بعد چطور ارزیابی می‌کنید؟ مهم‌ترین موانع چه بودند؟ آیا این موانع قابل رفع‌شدن هستند؟

عراقچی: همان طور که شما گفتید ما امروز (شنبه) دور ششم گفت‌‌وگوهایمان را در وین آغاز کردیم. ما به صورت جدی درباره موضوعات باقیمانده مشغول مذاکره شدیم. ما باید یک «توافقنامه خوب» داشته باشیم، «توافقنامه خوب» زمانی به دست می‌آید که نگرانی‌های مهم ما رفع شوند و اهداف کلیدی ما به دست آیند. بدون تحقق این موارد، ما هیچ توافقی نخواهیم کرد.

او افزود: ما همچنان و تا جایی که لازم باشد مذاکره می‌کنیم بدون آنکه وقت خود را هدر دهیم یا بدون آنکه به دیگران اجازه دهیم وقت ما را هدر دهند. ما همچنان به مذاکرات ادامه می‌دهیم. ما عجله نداریم. ما برای خودمان هیچ ضرب‌الاجلی تعیین نکردیم. چیزی که اهمیت دارد، توافقنامه‌ای خوب است که الزامات کلیدی و مهم ما در آن وجود داشته باشد و در برگیرنده مواضعی باشد که ما تا کنون آنها را اعلام کردیم.

معاون وزیر امورخارجه ادامه داد: موضوعات فنی بسیار زیادی وجود دارند که باید حل شوند. ما امروز تصمیم گرفتیم -هم در سطح سیاسی و هم در سطح کارشناسی- به بحث‌ها و گفت‌وگو‌های فشرده ادامه دهیم. به نظر من همه موضوعات، قابل حل‌شدن هستند منوط به اینکه طرف مقابل بتواند تصمیم خود را به‌خصوص درباره مسائل دشوار و سخت بگیرد.

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران تا این لحظه تصمیمات دشوار خود را اتخاذ کرده است، (یعنی) پس از خروج غیر قانونی آمریکا از برجام، زمانی که ایران تصمیم گرفت در توافقنامه (برجام) باقی بماند (تصمیم دشوار خود را اتخاذ کرد). ما همان زمان تصمیم دشوار خود را گرفتیم، اما اکنون نوبت طرف مقابل است. اگر آنها می‌خواهند به برجام بازگردند و اگر می‌خواهند که جمهوری اسلامی ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی‌اش بازگردد، آنها هم باید تصمیمات دشوار خود را بگیرند. آنها باید به جمهوری اسلامی ایران اطمینان بدهند که آنچه در گذشته اتفاق افتاد در آینده تکرار نخواهد شد، این نکته خیلی اهمیت دارد. چنین چیزی مستلزم بحث‌های بسیار زیاد سیاسی، حقوقی و فنی است. ما همچنان به این بحث و گفت‌وگو‌ها -تا زمانی که ضرورت داشته باشد- ادامه می‌دهیم. فکر نمی‌کنم بتوانیم در این دور به نتیجه نهایی دست یابیم، حتی نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دور بعدی دور نهایی خواهد بود. ما تعداد دور‌های مذاکرات را نمی‌شماریم بلکه منافع خود را می‌شماریم.

خبرنگار: همچنین بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافقی وجود دارد که برای یک ماه دیگر تمدید شد. آیا ایران یا سایر شرکت‌کنندگان در این گفت‌وگو‌ها به این (توافق ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) به دید جدول زمانی برای حصول به توافقنامه (درباره برجام) نگاه می‌کنند؟ چون وقتی این (توافقنامه ایران با آژانس به پایان برسد) دیگر هیچ دسترسی وجود نخواهد داشت و اطلاعات حذف خواهند شد. ما از طرف مقابل شنیدیم که گفتند نمی‌خواهند به آن مرحله برسند.

عراقچی: هیچ کس نمی‌خواهد به چنین مرحله‌ای برسد؛ چون باعث می‌شود گفت‌وگو‌های ما حتی مشکل‌تر شود. البته که جدول زمانی بین ایران و آژانس در گفت‌وگو‌های ما تأثیرات خودش را دارد، ولی ما تلاش می‌کنیم تأثیرات این مسأله را به حداقل برسانیم. هنوز خیلی زود است که بخواهیم به آن نقطه برسیم. ما هنوز به اندازه کافی وقت داریم تا به نقطه‌ای برسیم که ایران بتواند بار دیگر به اجرای کامل پروتکل الحاقی بازگردد. بیایید از الان قضاوت نکنیم بلکه منتظر بمانیم و ببینیم اوضاع در روز‌های آینده چگونه شکل می‌گیرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.