چرا مصرف واکسن‌های تولید داخل مجوز سازمان بهداشت جهانی را نمی‌خواهد؟

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تأکید بر اینکه برای آغاز واکسیناسیون گسترده با واکسن‌های ایرانی، مجوز سازمان غذا و دارو کفایت می‌کند، گفت: «حتی در صورت داشتن مجوز مصرف اضطراری از سازمان جهانی بهداشت، باز هم کشورها برای تزریق واکسن بر اساس قوانین خودشان تصمیم می‌گیرند.»

دکتر سیدعلیرضا ناجی درباره روند صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن‌ها و اینکه آیا نیاز به تأییدیه سازمان بهداشت جهانی برای تزریق واکسن در کشور داریم یا خیر، گفت: «اینکه واکسن تأییدیه سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد، یک اصل نیست. واکسن مقوله‌ای است که هر کشور برای خود یک‌سری قوانین و مقررات مشخص دارد که اگر واکسن بر آن اساس پیش برود، می‌تواند مجوز مصرف بدهد. همان‌طور که سایر واکسن‌های خارجی هم که شاید جدیدا مجوز سازمان جهانی بهداشت را اخذ کردند، مجوزهای کشور خودشان را داشتند و مصرف کردند و کشورهای دیگر هم بر اساس آن مجوزها و اطلاعاتی که از کشور سازنده گرفتند، واکسن را مورد مصرف قرار دادند.»

فایزر و مدرنا هم اول خودشان مجوز صادر کردند، بعد سراغ WHO رفتند

به گزارش ایسنا، او افزود: «به‌طور مثال واکسن‌هایی مثل فایزر و مدرنا و آسترازنیکا که در کشور خودشان مجوز صادر کردند، بعدا از سازمان جهانی بهداشت مجوز گرفتند و خیلی از کشورهای اروپایی برای مصرف آنها جداگانه واکسن‌های ذکرشده را در قوانین خود آوردند و سپس مصرف کردند. بنابراین، داشتن مجوز سازمان بهداشت جهانی حتما به معنای این نیست که کشوری بپذیرد آن واکسن را تزریق کند.»

ناجی تأکید کرد: «مصرف واکسن‌های تولید کشورها منوط به اخذ مجوز سازمان بهداشت جهانی نیست؛ البته وجهه واکسن با صدور مجوز اضطراری از سوی سازمان جهانی بهداشت بالاتر می‌رود. از طرفی مگر همین واکسن آسترازنیکا که مجوز مصرف اضطراری از سازمان بهداشت جهانی را اخذ کرد، مباحثی در مورد لخته‌شدن خون پس از تزریق آن عنوان نشد؟ درست است که مجوز مصرف اضطراری گرفت ولی در طی مصرف هم در مواردی عوارضی داشت و طبیعتا کشورهای مختلف برای تزریق آن قوانینی مجزا داشتند؛ مثل اینکه تزریق آن در گروه سنی مشخصی توصیه شد.»

واکسن کووایران برکت مجوز مصرف اضطراری اخذ کرده

به گفته این پزشک، داشتن مجوز مصرف اضطراری از سازمان جهانی بهداشت به معنای آن نیست که سایر کشورها آن واکسن را چشم‌بسته قبول کنند. الان همین واکسن اسپوتنیک که در بسیاری از کشورها استفاده می‌شود هم، مجوز مصرف اضطراری سازمان بهداشت جهانی را ندارد و کشورها با قوانین و معیارهای علمی خودشان می‌پذیرند که آن را تزریق کنند یا نکنند.

او در ادامه تأکید کرد: «تا الان هر واکسنی که مصرف می‌شود، از خود کشور تولیدکننده یا سازمان بهداشت جهانی مجوز مصرف اضطراری گرفته و در ایران هم واکسن کووایران برکت مجوز مصرف اضطراری اخذ کرد و اگر کشور دیگری بخواهد از این واکسن استفاده کند، اطلاعات لازم را از تولیدکننده کووایران برکت می‌گیرد و تحقیقات خود را انجام می‌دهد که مجوز مصرف در آن کشور را بدهد یا خیر.»

استانداردهای جهانی دوز دومِ متفاوت را تأیید نمی کند

او درباره موضوعات مطرح‌شده درخصوص تغییر در تزریق دوز دوم واکسن‌های کرونا، اظهار کرد: «هیچ‌کدام از مقالات از CBC یا WHO بر این موضوع صحه نمی‌گذارند که واکسن چندگانه از برندهای مختلف تزریق شود. بر اساس اعلام معاون بهداشت وزارت بهداشت هم مشخص شد سیاست ما تزریق واکسن چندگانه نیست و تأخیر واکسیناسیون دوز دوم به زودی جبران خواهد شد. اینکه افرادی اظهارنظر کردند که چون پلتفرم تولید سینوفارم و کووایران برکت یکسان است، پس می‌توان آنها را جا‌به‌جا استفاده کرد، یک موضوع تئوری است و شواهد مشخصی برای آن وجود ندارد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.