تا کی حسرت همسایه را بخوریم؟

گزارش خبرنگار «شهروند» در استانبول از زوایای پنهان برگزاری سوپرکاپ اروپا

سوپرکاپ اروپا بین چلسی و لیورپول درشرایطی چهارشنبه‌شب گذشته در ورزشگاه بشیکتاش شهر استانبول برگزار شد و به قهرمانی لیورپول منجر شد. مسابقه‌ای که برگزار‌کننده آن یوفا بود و چند نیروی جوان ترکیه‌ای هم به‌عنوان همیار با همکاری و قرارگرفتن در کنار مسئولان یوفا در بخش‌های مختلف، مورد آموزش اجرایی برگزاری مسابقات فوتبال قرار گرفتند. با این وجود، این تنها اتفاق ویژه این مسابقه نبود. برگزاری سوپرکاپ در استانبول زوایای پنهانی داشت که با بررسی بخشی از مهمترین آنها می‌خواهیم فاصله فوتبال خودمان با فوتبال روز دنیا را به شما نشان بدهیم. البته با ابراز امیدواری برای این‌که مدیران مختلف هم این گزارش را بخوانند و یاد بگیرند.

خبرنگاران بی‌نظم، میکسدزون شلوغ

میکسدزون ورزشگاه وودافون پارک بشیکتاش اما به محلی برای گرفتن عکس سلفی و یادگاری خبرنگاران کشورهای مختلف به‌ویژه ترکیه با ستاره‌های دوتیم تبدیل شده بود. خبرنگاران که با مجوز یوفا این فرصت را پیدا کرده بودند از نزدیک شاهد یکی از جذاب‌ترین مسابقات فوتبال باشگاهی جهان باشند، نمی‌خواستند شانس عکس‌گرفتن با چهره‌هایی چون لمپارد، کانته، یورگن کلوپ، فن دایک، مانه، فیرمینیو، صلاح و… را از دست بدهند. به همین ترتیب در دو راهرو آخر میکسدزون، کنترل نظم از دست مسئولان رسانه‌ای یوفا خارج شده بود. ضبط‌کردن آی‌دی کارت سه خبرنگار هم کمکی به حل این مشکل نکرد. با این حال نکته قابل توجه اینجاست که در میکسدزون شما فقط شاهد حضور خبرنگاران بودید. در ایران اما تماشاگران به سادگی خودشان را به میکسدزون می‌رسانند و بدون مشکل با بازیکنان عکس می‌گیرند. در استانبول تماشاگران اصلا امکان راه پیداکردن به این منطقه را نداشتند.

کارناوال شادی در کنار نیروهای پلیس

در کشورهای دیگر سعی می‌شود مقدماتی فراهم شود که مردم با فوتبال از زندگی بدون هیچ مشکلی لذت ببرند. وقتی فلسفه این است، فضای آن هم فراهم می‌شود. سوپرکاپ ساعت 10شب به وقت استانبول شروع شد. تماشاگران از حوالی ساعت 5 بعدازظهر خودشان را به منطقه بشیکتاش رسانده بودند. با توجه به این‌که تمام تردد خودرو در تمام خیابان‌های منتهی به ورزشگاه ممنوع بود، تماشاگران با قدم‌زدن در خیابان‌های زیبا و تماشای آثار تاریخی به ورزشگاه می‌رسیدند. در تمام خیابان‌ها و اطراف ورزشگاه‌ها مردم به شادی و پایکوبی و طرفداری از تیم خود مشغول بودند. این کارناوال شادی فوتبالی تا زمان شروع مسابقه ادامه داشت و پلیس هم نهایت همکاری را با مردم داشت و شادی طرفداران چلسی و لیورپول در کنار هم، نه‌تنها بحران و مشکلی درست نکرد، بلکه باعث نشد که خون از دماغ کسی پایین بیاید. مهم این بود که پلیس امنیت کامل را برقرار کرده بود تا مردم با فوتبال از زندگی لذت ببرند.

ورزشگاهی که نیم‌ساعت قبل از شروع پر شد

در ایران وقتی قرار است مسابقات بزرگی برگزار شود، همه می‌خواهند از صبح زود به ورزشگاه‌ بروند تا جای خوبی برای نشستن پیدا کنند. در واقع برای داشتن جای خوب، شما باید ساعت‌ها وقت عمرخود را هدر بدهید و منتظر بمانید. همه می‌دانیم که در فوتبال اروپا اما سال‌هاست که این بحران برطرف شده است. درهای استادیوم تحت هیچ شرایطی از صبح روز بازی به روی مردم باز نمی‌شود. چهارشنبه‌شب هم تقریبا از ساعت 19:30 دقیقه بود که پلیس درهای ورزشگاه را به روی مردم باز کرد. جالب اینجاست که بدانید تا نیم‌ساعت قبل از شروع مسابقه هنوز بسیاری از صندلی‌ها خالی بود. در واقع پرشدن گنجایش ورزشگاه از ساعت‌ها قبل از شروع مسابقه در فوتبال روز دنیا اتفاقی برای افتخارکردن نیست بلکه سوء‌مدیریت و فاجعه به حساب می‌آید. با اجرای بلیت‌فروشی اینترنتی و فرهنگ‌سازی و داشتن امکانات و سخت‌افزار پیشرفته، تمام این مشکلات حل می‌شود و مردم هم می‌دانند که فقط می‌توانند سرجای خود بنشینند و اگر یک‌نفر بلیت داشته باشد و به ورزشگاه نیاید هم، صندلی‌اش به کسی دیگری تعلق نمی‌گیرد. روی بلیت شماره گیت ورودی، شماره سکو و شماره صندلی ثبت شده بود و همه می‌دانستند که از کدام نقطه استادیوم باید وارد و خارج شوند. همچنین تماشاگر دقیقا به تعداد صندلی‌های نصب‌شده در استادیوم حضور دارد و هیچ خبری از ازدحام جمعیت و درگیری نیست. تماشاگران دو تیم چلسی و لیورپول در بسیاری از نقاط ورزشگاه بدون مشکل در کنار هم نشسته بودند و بازی را بدون دشمنی تماشا می‌کردند.

بدون ترافیک، راحت تا ورزشگاه

ترافیک سنگین در خیابان‌های منتهی به ورزشگاه؟! درست است که همیشه در زمان برگزاری بازی‌های بزرگ این مشکل در ایران وجود دارد اما در اروپا سالیان زیادی است که با گسترش حمل‌ونقل شهری این مشکل را برطرف کرده‌اند؛ مثلا شما اگر با تراموا به سمت ورزشگاه بشیکتاش حرکت می‌کردید، در آخرین ایستگاه یعنی کاباتاش پیاده می‌شدید و با 3 تا 5دقیقه قدم‌زدن در میان جمعیت تماشاگر فوتبال و البته حضور پرتعداد پلیس، به استادیوم می‌رسیدید. حالا شما ایستگاه متروی ورزشگاه آزادی را با این مثال مقایسه کنید. مسیری که علاوه بر امنیت نداشتن، طولانی هم هست. به این ترتیب زیاد مورد استقبال مردم قرار نمی‌گیرد.

تبلیغات گسترده در سطح شهر

مسئولان شهر استانبول تبلیغات گسترده‌ای برای بازی سوپرکاپ اروپا داشتند و در تمام سطح شهر تبلیغات این مسابقه نصب شده بود. ورزشگاه هم درست از دو روز قبل از مسابقه به صورت کامل آماده میزبانی شد، البته نصب بنرهای گرافیکی که نمای زیبایی به استادیوم و محوطه بیرونی آن داده بود، تا یک روز قبل از بازی طول کشید. این یک آماده‌سازی و تمرین بزرگ برای میزبانی از فینال لیگ قهرمانان اروپای فصل آتی است که باز هم قرار است در استانبول و این بار در ورزشگاه آتاتورک برگزار شود، همان ورزشگاهی که میزبان فینال تاریخی لیورپول میلان در‌ سال2006 بود. پس از حالا خودتان را آماده و ارتباط‌تان با یوفا را بیشتر کنید، تا وقتی اطلاعیه فروش بلیت فینال ‌سال آینده، ماه‌ها بعد منتشر شد، شما از قافله عقب نمانید و بتوانید بلیت مهمترین بازی باشگاهی دنیا را تهیه کنید.

ایرانی‌های پرتعداد بدون بلیت ماندند

برای سوپرکاپ تعداد زیادی از ایرانی‌ها توانسته بودند به استانبول بیایند و مسابقه را از نزدیک تماشا کنند. البته خیلی‌ها به خاطر محدودیت در خرید بلیت از این اتفاق محروم شدند. به‌هرحال با توجه به گنجایش کم ورزشگاه، یوفا مجبور بود با سهمیه‌بندی و قرعه‌کشی برای تماشاگران انگلیسی و ترکیه‌ای و سپس تماشاگران سایر کشورها بلیت‌ها را بفروشد، یعنی اول شما باید ثبت‌نام کرده و پس از قرعه‌کشی با شرایط خاص اگر نامتان درمی‌آمد نسبت به خرید بلیت اقدام می‌کردید. این پروژه برای فینال لیگ قهرمانان اروپا‌ سال آینده هم تکرار خواهد شد.

بشیکتاش جهنم چلسی شد

محمد صلاح محبوب‌ترین بازیکن حاضر در سوپرکاپ بود، از طرفی هم بیش از 80‌درصد سکوهای ورزشگاه در اختیار تماشاگران لیورپول بود، به این ترتیب باید گفت وودافون پارک به یک جهنم واقعی برای اعضای تیم چلسی تبدیل شده بود. به این ترتیب حسابش را بکنید وقتی لیورپول قهرمان شد، پخش سرود اختصاصی و مشهور این تیم (تنها قدم نخواهی زد) و همخوانی تماشاگران، بازیکنان و مربیان چه جوی را در ورزشگاه حکمفرما کرد.

اقدام انسان‌دوستانه یوفا

یکی از اقدامات انسان‌دوستانه یوفا دعوت از چند کودک معلول و نزدیک‌شدن آنها به دو تیم چلسی و لیورپول بود. بیش از 20کودک معلول در آخرین تمرین تیم‌ها یک روز قبل از مسابقه حاضر شدند و با بازیکنان دو تیم به تمرین پرداختند و این برنامه به گرفتن عکس یادگاری و امضا ختم شد. محمد صلاح و یورگن کلوپ البته ارتباط گرم‌تری با این کودکان برقرار کردند. این برنامه در روز بازی هم تکرار شد و این کودکان در کنار دو تیم بودند. تماشاگران هم برایشان سنگ‌تمام گذاشتند. هنگام مسابقه‌های رسمی در ایران خیلی کم پیش آمده که به این شکل شاهد چنین برنامه انسان‌دوستانه‌ای باشیم.

فقط تفریح سالم

با سختگیری یوفا فروش مشروبات الکی در استادیوم ممنوع بود و به دنبال آن طبیعی است که هیچ تماشاگری حق نداشت با مشروبات و سیگار به ورزشگاه بیاید. به این ترتیب بوی بد سیگار جو ورزشگاه‌ها را مسموم نمی‌کرد، ابری از دود سیگار در آسمان ورزشگاه به وجود نمی‌آمد و قانون به درستی و بدون مصلحت‌اندیشی اجرا می‌شد. جالب اینجاست که بدانید در چند ساعت حضور در اطراف و داخل ورزشگاه در روز قبل و روز مسابقه سوپرکاپ حتی یک مورد هم ندیدیم که پلیس و نیروهای امنیتی برخورد فیزیکی با تماشاگران داشته باشند.

برنامه‌ریزی رسانه‌ای منسجم

برنامه‌ریزی رسانه‌ای یوفا به معنای واقعی پیشرفته و فوق‌العاده بود. از آنجایی که برای نخستین بار این اتفاق رخ داد که یک داور زن بتواند مسابقه به این مهمی در سطح قاره‌ای فوتبال مردان را قضاوت کند، این اتفاق بازتاب رسانه‌ای زیادی هم در جهان داشت. استفانی فراپار، داور باتجربه که اخیرا فینال جام‌جهانی زنان را هم قضاوت کرده بود، نخستین داور زن تاریخ لقب گرفت که مسابقه مردان را سوت زد و مسئولان یوفا یک روز قبل از بازی کنفرانس خبری 30 دقیقه‌ای هم برای او با حضور رسانه‌ها ترتیب دادند. فرانک لمپارد و یورگن کلوپ سرمربیان چلسی و لیورپول و عوامل این باشگاه‌ها هم از این تصمیم حمایت قاطعی داشتند و رئیس یوفا نیز در اظهاراتی گفته بود: «داوران زن تمام تست‌های مربوط به داوران مرد برای داشتن آمادگی قضاوت یک مسابقه را پشت سرگذاشته‌اند. استفانی الهام‌بخش میلیون‌ها زن و دختر دیگر شد که رویای ورود به فوتبال و داوری را در سر دارند و ما در یوفا تمام امکانات و ابزارهای لازم برای پیشرفت و توسعه فوتبال زنان را فراهم کرده‌ایم.» گفتنی است دو ساعت مانده به شروع سوپرکاپ هم این داور زن فرانسوی وارد زمین مسابقه شد و به صورت نمادین شوتی به سمت هر دو دروازه زد که گل شد و با استقبال و تشویق بی‌نظیر تماشاگران روبه‌رو شد. در جریان مسابقه هم بازیکنان دو تیم اعتراض تندی به تصمیمات داوری نداشتند و از این نظر توجیه شده بودند.

فوتبال، ترکیه را اروپایی می‌کند؟

ترکیه تلاش زیادی دارد که به عضویت اتحادیه اروپا دربیاید و برای این کار در زمینه‌های مختلف ازجمله ورزش اقدامات و برنامه‌ریزی‌های زیادی انجام می‌دهد. میزبانی از مهمترین مسابقات باشگاهی اروپا بخشی از این برنامه بسیار مهم است که علاوه بر جذب توریست و توسعه اقتصادی، مسئولان این کشور را به اهداف اجتماعی و سیاسی که دارند نزدیک می‌کند. در روزهای اخیر خیابان‌های استانبول پر بود از توریست. حالا سوال اینجاست که از میزبانی لیگ قهرمانان آسیا، ایران چه سودی برد؟ چه چیزی یاد گرفتیم؟ چرا هیچ وقت نمی‌توانیم میزبان رویدادهای بزرگ باشیم؟ اجرای آن چیزی که ما در استانبول به بهانه سوپرکاپ اروپا دیدیم، کار سختی نیست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.