هنوز درباره توافق یا عدم‌ توافق با آژانس تصمیم‌گیری نشده است

خطیب‌زاده: «طالبان بخشی از افغانستان است اما همه امروز و آینده افغانستان در دولت نخواهد بود»

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «درباره توافق یا عدم توافق با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و چگونگی ادامه یا عدم ادامه همکاری با آن هنوز تصمیم‌گیری نشده است.»

شهروندآنلاین: سعید خطیب‌زاده در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه درباره احتمال تمدید توافق با آژانس بیان کرد: «قانون مجلس روشن است. توافق یا عدم توافق با آژانس و چگونگی ادامه یا عدم ادامه همکاری موضوع جدی است که هنوز در این باره تصمیم‌گیری نشده است.» 

خطیب‌زاده درباره مذاکرات وین هم یادآور شد: «ادامه مذاکرات به ادامه بررسی‌ها بستگی دارد. ما تصمیماتی که باید اتخاذ می‌کردیم، اتخاذ و اعلام هم کرده‌ایم و اکنون نوبت طرف‌های مقابل است که تصمیمات خود را بگیرند.»

نکات مهم سخنان او چنین است: 

اساسا اهمیتی ندارد در کدام دولت و بازه زمانی توافق انجام شود. الان هم توافق ممکن شود، یک ساعت هم کار را به عقب نمی‌اندازیم.

 آنچه مهم است تأمین منافع عالی ایران و مردم از بستر این گفت‌وگوهاست. هر گاه این اتفاق بیفتد، آن را اعلام می‌کنیم. تصمیم در این موضوع به این دولت و آن دولت برنمی‌گردد. مکانیزم در سطوح عالی تعریف شده و دولت‌ها بخشی از این مکانیزم هستند و آن را پیگیری می‌کنند.

آنچه در برجام توافق شده باید نعل به نعل اجرا شود و ما به چیزی کمتر یا بیشتر از برجام تن نخواهیم داد.

آمریکا به عنوان ناقض برجام، قطعنامه 2231 و طرفی که تروریسم اقتصادی را اعمال کرده است، از موضع واقع‌گرایانه باید صحبت کند. آمریکا به حداکثری چیزی که می‌تواند فکر کند، بازگشت کامل به برجام است. آن وقت آنها می‌توانند در میز برجام حاضر شوند.

 امنیت جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به هم پیوستگی دارد

در سطوح عالی امنیتی و سیاسی در حال بررسی موضوع افغانستان با جدیت و از نزدیک و با همه گروه‌های افغانستانی در حال گفت‌وگو هستیم. حفظ تمامیت ارضی، دستاوردهای دو دهه گذشته و… مهم بوده و همچنین گفت‌وگوها اصیل بین‌الافغانی تنها راه‌حل پایدار است. ما آماده تسهیل گفت‌وگوها هستیم.

طالبان همه افغانستان نیست اما بخشی از این کشور و بخشی از راه‌حل خروج از بحران است. به نظر ما باید یک دولت فراگیر با شمول همه گروه‌های افغانستانی و از طریق راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز و پایدار شکل بگیرد.

امنیت جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به هم پیوستگی دارد و طبیعی است که با جدیت مسأله این کشور را بررسی می‌کنیم.

آینده افغانستان باید در افغانستان تصمیم‌گیری شود. هیچ کشوری نمی‌تواند درباره آینده افغانستان تصمیم‌گیری کند. همه باید کمک کنند.

موضوع افغانستان باید به راه‌حلی مرضی‌الطرفین برسد. در تمامی گفت‌وگوها، چه از سوی ظریف در مذاکرات آنتالیا و چه گفت‌وگوهایی که نماینده ایران در امور افغانستان انجام می‌دهد، تلاش شده با رعایت ملاحظات منطقه‌ای و مردم افغانستان این مسأله پیگیری شود.

ما درباره سقوط کابل و تحولات افغانستان تعجیل یا پیش‌بینی نمی‌کنیم که چه اتفاقی رخ می‌دهد. آنچه برای ما مهم است دولت فراگیر، امنیت، تمامیت ارضی و… افغانستان است. ما تحرکات داعش در افغانستان را پیگیری می‌کنیم. طالبان بخشی از افغانستان است اما همه امروز و آینده افغانستان در دولت نخواهد بود.

ما گفته‌ایم که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با حضور همه گروه‌ها به شمول طالبان را تسهیل می‌کنیم. خشونت‌ها در افغانستان بالا گرفته است. برخی قومیت‌ها تحت فشار قرار گرفتند و خواستیم حقوق آنها رعایت شود. آینده افغانستان را راه‌حل سیاسی تضمین می‌کند. 

هنوز هیچ تصمیم سلبی یا ایجابی درباره دوربین‌ها و توافق با آژانس گرفته نشده است

مصوبه مجلس الزام‌آور است. توافقی هم که با آژانس انجام شد، توافقی برای حل برخی از نگرانی‌های آژانس در چارچوب مصوبه مجلس بود. آن زمان هم توافق کردیم دوربین‌ها جمع نشود ولی اطلاعات و آنچه ضبط می‌شود، در اختیار آژانس قرار نگیرد.

هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نشده است. هنوز هیچ تصمیم سلبی یا ایجابی درباره دوربین‌ها و توافق با آژانس گرفته نشده است.

آمریکا همچنان مسیر اشتباهی در منطقه را طی می‌کند. متأسفانه آنچه مشاهده می‌کنیم این است که دولت آمریکا نه تنها در مسأله تحریم‌ها بلکه در سیاست‌های منطقه‌ای هم به سیاست‌های شکست‌خورده‌اش ادامه می‌دهد.

توصیه ما به آمریکا این است که به جای رفتارهای احساسی، بحران‌آفرینی، زندگی در تنش و باقی‌گذاشتن معضلات برای مردم منطقه مسیر خود را اصلاح کند و اجازه دهد مردم منطقه بدون دخالت آنها درباره سرنوشت‌شان تصمیم‌گیری کنند. آنچه آمریکا انجام می‌دهد برهم زدن امنیت در منطقه است که خود یکی از قربانیان این ناامنی خواهد بود.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.