طعنه اروپایی ها به ترامپ

ماکرون تضعیف سازمان ملل را نتیجه ضربه پایه‌گذاران آن دانست

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه در پیام ویدئویی به اجلاس مجازی سازمان ملل متحد به طور تلویحی از سیاست دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود در قبال این سازمان انتقاد کرد.

 

رئیس جمهوری فرانسه وضعیت کنونی سازمان ملل متحد را مانند دنیای کنونی «آشفته» توصیف کرد و گفت: «پایه های [سازمان ملل متحد] فرسوده شده و دیوارهای آن ترک برداشته است. اتفاقی که در برخی موارد ناشی از ضربه هایی است که پایه گذاران [سازمان ملل متحد] به آن وارد کرده اند.»

امانوئل ماکرون در حالی از ضربه های پایه گذاران سازمان ملل متحد به این نهاد سخن گفت که آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ از سازمان ملل متحد فاصله گرفته است. واشنگتن همچنین طی سه سال گذشته از چند نهاد وابسته به سازمان ملل متحد خارج شده است.

انتقاد از شکسته شدن قبح اقداماتی مانند الحاق بخش‌هایی از یک کشور به کشور دیگر، استفاده از سلاح های شیمیایی و بازداشت های گسترده یکی دیگر از محورهای سخنرانی رئیس جمهوری فرانسه بود. وی اظهار داشت: «قبح تابوهایی که تصور می شد گزندناپذیر هستند شکسته شده است. جنگ الحاق سازی، استفاده از سلاح های شیمیایی و بازداشت های گسترده بدون هیچ مجازاتی صورت می گیرد. حقوقی که جاافتاده تصور می شد زیر پا گذاشته می شود. نظام بین المللی ما اکنون اسیر رقابت های ما با یکدیگر شده و دیگر توان مجازات این تعدی ها را ندارد.»

رئیس جمهوری فرانسه در بخش دیگری از سخنانش از تغییرات آب و هوایی و همه گیری ویروس جدید کرونا به عنوان چالش هایی نام برد که همه کشورها برای مقابله با آنها باید با یکدیگر همکاری کنند.

اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد امسال به دلیل شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» جای خود را به اجلاس مجازی در گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالگرد تشکیل این سازمان داده است.

دونالد ترامپ نه به صورت حضوری و نه به صورت مجازی در این اجلاس شرکت نکرد. پیش از این گزارش شده بود که رئیس جمهوری آمریکا تنها رهبر یکی از کشورهای جهان خواهد بود که با حضور در مقر سازمان ملل در نشست امسال سخنرانی خواهد کرد. با این حال دولت او تنها نورمان شاله، معاون موقت سفیر آمریکا در سازمان ملل را مامور سخنرانی در اجلاس امسال کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.