آیین تکریم و معارفه رئیس قوه قضائیه برگزار شد

رئیس جدید قوه قضائیه: این دوره، دوره تحول و تعالی خواهد بود

در مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید قوه قضائیه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی گلپایگانی، سیدابراهیم رئیسی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری و تعدادی از مقامات کشوری، لشکری و قضائی حضور داشتند.

شهروندآنلاین: مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید قوه قضائیه برگزار شد.

 در این مراسم که به دلیل رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با حضور تعدادی از مسئولان عالی کشور برگزار شده است، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی گلپایگانی، سیدابراهیم رئیسی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری و تعدادی از مقامات کشوری، لشکری و قضائی حضور داشتند.

حجت‌الاسلام منتظری، دادستان کل کشور، در این مراسم گفت: «از  مقام معظم رهبری تشکر می‌کنیم که برای دومین‌بار مدیریت و ریاست قوه قضائیه را از درون این مجموعه منصوب کردند.»

او افزود: «این حقیر دو بار افتخار مأموریت از ناحیه رهبری را در سال‌های ۷۶ و ۷۷ و ۸۶ و ۸۷ از مجموعه قوه قضائیه داشتم و  یکی از انتظارات مجموعه قضائی که داشتند این بوده که ریاست این قوه از درون قوه قضائیه  انتخاب شود و خوشبختانه این انتظار به‌حق در دو سال و نیم قبل محقق شد و مدیریت عالی قوه قضائیه از درون قوه قضائیه انتخاب شد.»

رئیس دفتر مقام معظم رهبری: مسئولیت‌های جدید جناب آقایان رئیسی و اژه‌ای را به فال نیک می‌گیرم

حجت‌الاسلام گلپایگانی، رئیس‌دفتر مقام معظم رهبری در این مراسم متن حکم مقام معظم رهبری را خطاب به حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای قرائت کرد.

رئیس‌دفتر مقام معظم رهبری در این مراسم گفت: «مسئولیت‌های جدید جناب آقایان رئیسی و اژه‌ای را به فال نیک می‌گیرم.»

او ادامه داد: «۲۸ خرداد قطعا از ایام‌الله است؛ انتخابات پرشوری که قاطبه مردم با همه سختی‌هایی که همه به آن معترض هستند به ندای ملکوتی مقام معظم رهبری پاسخ دادند. دشمنان و بعضی‌ها در داخل حرف‌هایی زدند، اما هیچ کدام در مردم تأثیر نکرد.»

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی گلپایگانی تصریح کرد: «شخصیت جناب آیت‌الله رئیسی برای ما روشن است. برای شما (آیت‌الله رئیسی) همین افتخار بس که مقام معظم رهبری در حکمی که برای آقای اژه‌ای دادند کلمه افتخارآمیز در مورد شما به کار بردند. آن چنان تحولی در دستگاه قضا به وجود آوردند که مردم امیدوار شدند.»

او بیان داشت: «در مورد آقای اژه‌ای حرف زدن زیره به کرمان بردن است. ایشان از شانزده سالگی طلبگی را شروع کردند و در ادامه به وسیله شهید بزرگوار آیت‌الله قدوسی به کار قضائی جذب شدند. ایشان مسئولیت‌های مختلف داشته‌اند که اگر بخواهم بشمارم تعداد آن زیاد است؛ از دادستانی کل کشور تا وزارت اطلاعات که در همه جایگاه‌ها ایشان موفق بودند.»

رئیس‌دفتر مقام معظم رهبری تأکید کرد: «ایشان دو ویژگی دارد: اولا قاطعیت و ویژگی دوم ایشان هم ساده‌زیستی ایشان است. من افتخار همسایگی ایشان را دارم و زندگی ایشان یک زندگی طلبگی ساده است.»

رئیس‌جمهوری منتخب: آقای اژه‌ای  یک قاضی توانمند و تواناست

در ادامه این مراسم سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری منتخب و رئیس پیشین دستگاه قضا گفت: «باید برای این انتصاب شایسته در دستگاه قضا تقدیر و تشکر کنم. ۳۶ سال است که از نزدیک با آقای اژه‌ای همکار هستم و ایشان یک قاضی توانمند و تواناست.»

او افزود: «ایشان نسبت به دستگاه قضایی آشنا و دارای روحیه انقلابی است، تطورات زمانی ایشان را دچار چرخش نکرده است و بر مبانی و اصول انقلابی پایبند هستند.»

رئیس‌جمهوری منتخب خاطرنشان کرد: «در دوران دو سال و اندی مسئولیت بنده ایشان در مسئولیت معاونت اول قوه قضائیه هم نسبت به مدیریت در انتصابات و مدیریت نسبت به پرونده به مجموعه آرامش می‌داد و مشاوری امین برای همه قضات بودند و برای بنده جایگاه‌شان ارزشمند بود.»

آیت‌الله رئیسی افزود: «آقای محسنی در بسیاری از پیشرفت‌ها نقش داشتند و تلاش می‌کنند بی‌نام و نشان باشند؛ یعنی کارشان باشد اما نام‌شان نباشد.»

رئیس‌جمهوری منتخب خاطرنشان کرد: «مدیران شجاع و خطرپذیر باید مورد حمایت همه دستگاه‌های کشور باشند. به نام دفاع از حقوق انسان و مردم باید تمام گام‌هایمان استوار باشد و تردید نداریم آینده بسیار درخشان است. برای برادر عزیزم آقای محسنی از خداوند متعال طلب توفیق دارم.»

رئیس جدید قوه قضائیه: این دوره، دوره تحول و تعالی خواهد بود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در این مراسم اظهار کرد: «از رهبر معظم انقلاب که بار دیگر با اعتماد به نفرات داخل دستگاه قضائس رئیس قوه قضائیه را انتخاب کردند، تشکر می‌کنم.»

او افزود: «اکنون به فضل پروردگار، سایر قوا و همکارانم در قوه قضائیه با قدرت و قوت این مسئولیت خطیر را دنبال خواهم کرد و از همه کسانی که در چند روز اخیر با اظهار محبت‌هایشان بنده را دلگرم کردند، تشکر می‌کنم.»

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: «از خداوند می‌خواهم درک صحیح شرایط، ادراک در عمل و توان تحمل این مسئولیت سنگین را به بنده عطا کنند و ان‌شاءالله همکاری همکاران و سایر قوا پشتیبان ما خواهد بود.»

او با بیان اینکه محور کار ما سند تحول است و  این دوره دوره تحول و تعالی خواهد بود، ادامه داد: «باید با وحدت و یکپارچگی تمام با مجلس، دولت، نیروهای نظامی و انتظامی بتوانیم قدم‌های بلندی برداریم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به برنامه‌های خود گفت: «عدل و عدالت در همه ساحت‌ها باید گسترش پیدا کند. مبارزه جدی‌تر، قاطع‌تر و بدون تبعیض با فساد در همه عرصه‌ها، توسعه فناوری برای خدمت بهتر و ارزان‌تر، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مردمی برای اقدامات پیش رو باید مورد توجه قرار گیرد و سازوکار گسترش آزادی‌های مشروع ایجاد شود.»

او با اشاره به ضرورت ایجاد سازوکار گسترش آزادی‌های مشروع گفت: «این موضوع نیاز به سازوکاری دارد تا بتوانیم از این آزادی‌ها بیش از پیش دفاع کنیم. اگر آزادی‌های مشروع تبلیغ و گسترش پیدا کند خیلی از کارهای خلاف انجام نمی‌شود.»

رئیس قوه قضائیع یادآور شد: «هنوز جا دارد مردم، خانواده بزرگ قوه قضائیه را آن گونه که هست بشناسند. باید از قوه قضائیه صیانت کامل صورت گیرد؛ زیرا اگر کوچک‌ترین لکه‌ای در این قوه وجود داشته باشد بلافاصله دیده می‌شود. در مورد تظلم‌خواهان و افرادی که با قوه قضائیه سر و کار دارند باید تکریم صورت گیرد، باید بستری فراهم شود که بشود به این افراد سرویس مناسب داد و قوه قضائیه ملجأ و پناه هر تظلم‌خواه و همه مردم باشد؛ تأکید می‌کنم همه مردم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: «باید به کسانی که نه زبان گفتن دارند و نه پای آمدن، نگاه و کمک ویژه داشته باشیم. الان افرادی هستند که نمی توانند وکیل بگیرند و از طرفی به قانون هم آشنا نیستند، این افراد توان پرداخت پول به وکیل و کارشناس هم ندارند بنابراین ما باید نگاه ویژه‌ای به این قشر داشته باشیم و در این مرحله دولت و مجلس حتما باید کمک کنند.»

او تأکید کرد: «از همه رسانه‌ها و صاحبان تریبون استمداد کمک دارم، از نقد منصفانه صاحبان نظر استقبال می‌کنم و تقاضا دارم به ما کمک کنند و یاریمان دهند.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.