روحانی: از مردم عذرخواهی می‌کنم

مأموریت ویژه رئیس‌جمهوری به معاون اول برای حل معضل قطع برق

رئیس‌جمهوری از افتتاح ۵ تا ۸ پروژه ریلی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: «با تکمیل شبکه ریلی در جنوب شرق کشور چابهار به راه‌آهن سراسری کشور یعنی دریای خزر، ترکمنستان، اینچه‌برون و آستارا متصل می‌شود.»

شهروندآنلاین: حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در آیین بهره‌برداری ویدیوکنفراسی از ۶۲ طرح ملی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در هفتادوهشتمین برنامه افتتاح افزود: «بسیار خشنودم که توانستیم برنامه‌های هفتگی پنجشنبه‌ها را ادامه دهیم و در هفته‌های پایانی به خاطر ضیق وقت و کمبود فرصت دوشنبه‌ها را هم به آن اضافه کردیم که این هفته دوشنبه به سه‌شنبه تغییر یافت.»

نکات مهم سخنان او چنین است: 

راه‌آهن‌هایی که افتتاح خواهد شد راه‌آهن زاهدان به خاش است؛ البته راه‌آهن چابهار به ایرانشهر هم در حال تکمیل‌شدن است و بین ایرانشهر و خاش این کار انجام می‌شود و ماه‌های آینده این پروژه تکمیل و افتتاح خواهد شد.

راه‌آهن رشت – کاسپین برای ما بسیار مهم است و ۸۵درصد این پروژه پیشرفت داشته است. بخشی از اشکالات طبیعی زمین باعث شد راه‌آهن به مرحله افتتاح نرسد وگرنه پارسال باید افتتاح می‌شد و تصور ما این بود که آن را در بهمن یا اسفند سال ۹۹ افتتاح کنیم.

عصر امروز درباره خاموشی‌ها تصمیم‌گیری می‌کنیم

در تابستان که همیشه مشکل برق و آب پیدا می‌کنیم و در زمستان هم مشکل گاز داریم و البته به دلیل افزایش تولید گاز از ۶۰۰ میلیون متر مکعب به هزار میلیون مترمکعب دیگر مشکل گاز در این دولت نداشته‌ایم.

تولید برق ما مناسب بود اما امسال خشکسالی داشتیم و در کنار آن مصرف هم بالا رفته است. گرما و خشکسالی دلیل مصرف زیاد برق است و امسال سال بسیار گرمی است. این خشکسالی و گرما و افزایش مصرف معطوف به کشور ما نیست و در تمام دنیا این وضعیت وجود دارد.

از طرف دیگر تولید صنعتی ما هم ۵۰درصد اضافه شده و با افزوده‌شدن تولیدات صنعت، مصرف برق هم بالا می‌رود که رمزارزها هم در این امر دخیل بوده است.

امروز صبح به معاون اول دستور دادم عصر جلسه مفصلی بگذاریم، برنامه‌ریزی کنیم و راه‌حل‌های مشکلات را پیدا کنیم. راه‌حل این است که بخشی از صنعت کشور باید همراهی کند و ساعت فعالیت صنعت را تغییر دهیم.

برای مردم مهم است که ساعت خاموشی را بدانند و در این دو، سه هفته‌ای که هوا خیلی گرم است، مردم باید بدانند چه ساعتی برق قطع می‌شود تا قبل از آن پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کنند و این کار باید حتما انجام شود. البته به دلیل برخی مشکلات فنی ناچار شدند اتوماتیک برخی از مناطق را خاموشی دهند تا کل کشور دچار افت ناگهانی و مشکل نشود؛ چون در چند کشور اروپایی دیدیم که  کل برق کشور ناگهان می‌خوابد و ۲۴ ساعت برق کشور قطع می‌شود. برای اینکه این مشکل در کشور پیش نیاید، دستگاه‌های دیسپچینگ چند جا ناگهانی دستور خاموشی داده و برای مردم مشکل ایجاد شده است.

 از مردم عذرخواهی می‌کنم

از مردم می‌خواهم همکاری و همراهی کنند؛ چون چاره‌ای نداریم. شاید برخی تصور کنند وزارت نیرو مقصر است اما وزارت نیرو مقصر نیست ولی باید بیاید به مردم توضیح دهد. وزیر در رادیو و تلویزیون مشکل را به مردم بگوید و راه‌حل مشکل را هم باید پیدا، اجرایی و عملیاتی کنیم. مردم هم همراهی و کمک کنند و اگر به قطعی برق نیاز است ساعات آن حتما باید برای مردم مشخص شود تا آنها در رنج فراوان نباشند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.