کیمیا، اولین سد برای تکرار مدال تاریخی تکواندو

بر اساس رنکینگ اعلام‌شده تنها دختر تکواندوکار ایرانی در المپیک در گام اول باید با کیمیا علیزاده مبارزه کند

کیمیا علیزاده 5 سال بعد از کسب یک مدال تاریخی برای ورزش ایران حالا به اولین سد برای تکرار این افتخار تبدیل شده است.

ناهید کیانی به عنوان تنها بانوی تکواندوی ایران توانست در وزن 57- کیلوگرم سهمیه بازی‌های المپیک را کسب کند. او که از طریق مسابقات کسب سهمیه در قاره آسیا المپیکی شده بود، شرایط چندان خوبی در رنکینگ جهانی ندارد و به همین دلیل در میان همه نفرات حاضر در این وزن در رده آخر قرار گرفته است.

از سوی دیگر در یک اتفاق غیرمنتظره، طبق اعلام کمیته بین‌المللی المپیک کیمیا علیزاده به عنوان یکی از اعضای تیم پناهجویان زیر پرچم المپیک سهمیه حضور در توکیو را کسب کرد. در واقع برخلاف معمول رقابت‌های وزن 57- کیلوگرم تکواندوی بانوان در المپیک به جای 16 نفر با حضور 17 نفر برگزار می‌شود. این اتفاق در واقع به ضرر ناهید کیانی شد؛ چون او در رده آخر رنکینگ المپیکی‌ها قرار داشت و حالا باید یک مسابقه بیشتر از سایر رقبا انجام دهد.

از آنجا که طبق جدول مسابقات تکواندو در المپیک، قرعه‌کشی برای رویارویی نفرات حاضر صورت نمی‌گیرد و همه چیز طبق رنکینگ انجام می‌شود، ناهید کیانی باید به عنوان نفر هفدهم رنکینگ با کیمیا علیزاده به عنوان نفر شانزدهم رنکینگ روبه‌رو  شود.

این نبرد در دور اول مسابقات بین دو تکواندوکار ایرانی از جذابیت و حساسیت بالایی برخوردار بود و شاید برای هر دو نفر یک رقابت خاص به حساب بیاید. کیمیا علیزاده که در المپیک ریو تنها مدال تاریخ ورزش زنان ایران را کسب کرده، حالا بعد از گذشت 5 سال با توجه به مهاجرت خود باید در برابر یک ایرانی در المپیک بایستد.

البته این برای اولین‌بار نیست که چنین اتفاقی می‌افتد و در المپیک ریو نیز مهدی خدابخشی در همین رشته تکواندو برابر میلاد بیگی قرار گرفت که با پرچم آذربایجان در این رویداد شرکت کرده بود. اتفاقا خدابخشی در همان مبارزه شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

حالا باید دید در این مبارزه حساس بین دو تکواندوکار دختر ایرانی چه نتیجه‌ای رقم خواهد خورد. ناهید کیانی و کیمیا علیزاده بدون شک از سبک مبارزه یکدیگر شناخت دارند و در روزهای آینده روی نقاط ضعف و قوت یکدیگر کار خواهند کرد. برنده این مبارزه هم کار راحتی نخواهد داشت و باید در دور بعدی به مصاف جید جونز نفر یک رنکینگ و دارنده دو طلای المپیک برود.

ناهید کیانی که 10 روز دیگر به توکیو اعزام خواهد شد، در برابر حساسیت‌های موجود به خاطر مبارزه‌اش با کیمیا علیزاده سکوت کرده است؛ اما سقف رویاهای خود را بالاتر از حذف در همان دیدار اول می‌داند: «هدف من در المپیک این است که بتوانم بهترین نسخه ناهید کیانی باشم و مطمئنم اگر این اتفاق بیفتد می‌توانم روی سکوی بهترین‌ها بایستم. اگر حمایت مربیان و دعای مردم پشتم باشد می‌توانم موفق شوم. من قول می‌دهم بهترین خودم باشم. اگر لیاقتم مدال باشد قطعا این اتفاق رخ می‌دهد. شرایط خوب است و تمرینات‌مان را منظم پیگیری می‌کنیم و همین طور پیش می‌رویم. اگر با همین نظم کار را ادامه دهیم می‌توانیم در المپیک نتیجه خوبی کسب کنیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.