آمادگی واکسیناسیون روزانه ۵۰۰هزار نفر وجود دارد

روحانی: به خاطر تجهیزات و تجربه، کاهش مرگ‌ومیر را شاهدیم

رئیس‌جمهوری با تأکید بر عدم تسامح و تعلل در رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: «این آمادگی وجود دارد که روزانه ۵۰۰هزار نفر از مردم واکسینه شوند و این امر، امید بسیار و همچنین مصونیت ایجاد می‌کند.» روحانی گفت: «حدود ۴۰ میلیون نفر باید واکسینه شوند تا زنجیره ابتلا به بیماری کرونا در کشور قطع شود.»

شهروندآنلاین: حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه حدود ۱۷ماه است که مردم گرفتار ویروس خطرناک هستند، گفت: «متأسفانه در سال ۱۴۰۰ با ویروس‌های خطرناکی که از کشورهای دیگر وارد ایران شده، مواجه شدیم. آن مقطع  از غرب کشور و عمدتا از عراق وارد شد که ویروس انگلیسی بود و در این ایام و ماه‌های اخیر گرفتاری ما از ویروس هندی است که از مرزهای شرقی وارد کشور شده است.»

نکات مهم سخنان او چنین است:

همه تلاش این بود که این ویروس‌ در استان‌های جنوبی و شرقی کشور محبوس بمانند و جلوی آن را به داخل کشور بگیریم. تلاش زیادی شد و تأخیر هم انجام شد اما متأسفانه این ویروس به استان‌های جنوبی و شرقی اکتفا نکرد و وارد عمق کشور شده است. البته ورود آن به استان‌ها متفاوت است و در مجموع شرایط، شرایط نامناسب‌تری نسبت به هفته‌های گذشته است.

در آمار و ارقام دیدیم مریض‌های سرپایی به سرعت افزایش می‌یابند و به بیماران سرپایی اضافه می‌شود. علامتی برای اضافه‌شدن تعداد بیماران بستری‌ است. بستری‌ها هم علامتی برای فوتی‌ها می‌شود.

با همه تمهیدات به پیک پنجم وارد شدیم یا نزدیک شدیم. اگرچه این پیک هنوز سراسری نیست و هنوز هم می‌شود جلوی افزایش و گسترش این پیک را گرفت که به تلاش همگانی در سراسر کشور نیاز دارد.

 باید با تسامح و تعلل در رعایت پروتکل‌ها مقابله کرد

تسامح، تعلل، تردد و تجمع باعث می‌شود که شرایط بدتری پیش‌ر‌وی ما باشد و باید با اینها مقابله شود. البته قرارگاه با همه توان، نیروی انتظامی، دستگاه‌های نظارتی،‌هلال‌احمر و بسیج همه در کنار مدافعان سلامت هستند که امیدواریم بتوانند شرایط بهتری را آماده کنند.

در مسأله واکسن که الان مسأله بسیاری موثری است، شاید بعد از پروتکل‌های بهداشتی واکسن بسیار مهم است. پروتکل‌های بهداشتی و واکسن هر دو اصل هستند و باید همه جا مراعات شوند. ما ۶۰ میلیون جمعیت بالای ۱۸سال داریم که این ۶۰ میلیون جمعیت باید واکسینه شوند که ۶۵ تا ۷۰درصد می‌شود، یعنی بالای ۴۰- ۴۲ میلیون نفر باید واکسینه شوند تا این زنجیره قطع شود.

آماده واکسیناسیون روزانه ۵۰۰هزار نفر هستیم

این آمادگی وجود دارد تا روزی ۵۰۰هزار نفر از مردم واکسینه شوند و این امر، امید بسیار و همچنین مصونیت ایجاد می‌کند و خطر مرگ را کاهش می‌دهد.

هم در واکسن داخلی و هم خارجی دچار مشکل بودیم. در واکسن داخلی همه کمک‌ها را کردیم اما از نظر توانمندی کشور، برای رسیدن به واکسن‌های فراوان و کارهای صنعتی در این زمینه، فاصله داشتیم. فکر می‌کردیم دوماه زودتر به نقطه امروز برسیم که البته با فاصله رسیدیم.

میزان رعایت پروتکل‌ها امیدوارکننده نیست

در شرایطی قرار دادیم که این مسائل باید رعایت شود و مصوب می‌کنیم که روی این موارد هفتگانه بیشتر تأکید شود و نیروی انتظامی و اصناف نظارت دقیق‌تری انجام دهند و قرارگاه هم برنامه دقیق‌تری داشته باشد و در این هفت موردی که احتمال خطر شیوع بیشتر و ویروس را دارد، دقت بیشتری به عمل بیاید.

۸۵درصد مردم باید پروتکل‌ها را مراعات کنند اما آمار و ارقام ۶۶ درصد و خیلی پایین است و از مردم خواهش می‌کنیم پروتکل‌ها را مراعات کنند تا بتوانیم از این شرایط سخت فاصله بگیریم.

 باید خود را برای بازگشایی مدارس آماده کنیم

از اسفند سال ۹۸ جز ایام امتحانات مدارس و دانشگاه‌های ما تعطیل شد که آن هم برای بعضی از مقاطع درس‌ها و ارتباطات آموزشی از طریق فضای مجازی بود. طبیعی است فضای مجازی نمی‌تواند جایگزین معلم باشد، فضای مجازی حداقل کاری بود که می‌شد انجام داد و باید خود را برای بازگشایی مدارس آماده کنیم.

تعطیلی مدارس از حیث روحی و روانی روی دانش‌آموزان اثر می‌گذارد، فعالیت‌های بدنی کاهش و عادت‌های غذایی تغییر می‌یابد؛ در الگوی خواب اختلال ایجاد می‌کند. همه این مسائل باعث می‌شود سعی کنیم تا بچه‌های پیش‌دبستانی، دبستانی و دبیرستانی به مدرسه بروند.

معلمان،‌ راننده‌های سرویس، مستخدمان باید واکسینه شوند و باید شرایطی فراهم کنیم که مردم بتوانند با اطمینان فرزندان خود را به مدارس بفرستند. فاصله‌ها باید رعایت شود. بعضی از مدارس باید یک روز در میان شوند. وسایل بهداشتی در مدارس باید آماده شود.

 همه بیمارستان‌ها دارای برق اضطراری هستند

از آن طرف شروع کردند که در فلان‌جا چون برق رفت بیماران در بیمارستان بی‌برق و بی‌امکانات ماندند و دستگاه تنفسی از کار افتاد که امروز در جلسه به‌ صراحت از طرف مسئولین اعلام شد که این دروغ و کذب محض است.

همه بیمارستان‌های ما دارای ژنراتورهای اضطراری هستند و اگر برق برود، مشکلی پیش نمی‌آید و هیچ مشکلی پیش نیامده است. یعنی داستانی که دروغ محض است را شایع کرده و مردم را نگران می‌کنند و ذهن مردم خراب شده و رعب و وحشت ایجاد می‌شود و برای کاری که کاملا ناروا و نادرست است، حالت یأس به مردم دست می‌دهد.

مسئولان با کسانی که به دنبال ایجاد ناامنی روانی هستند، برخورد کنند

من امیدوارم همه دستگاه‌ها، صداوسیما و مسئولان به این نکته توجه داشته باشند و مسئولان مربوطه باید با آنهایی که تعمدا دنبال ایجاد ناامنی روانی و فکری در جامعه هستند، برخورد کنند ان‌شاءالله با کمک و یاری هم بتوانیم از این روزهای سخت عبور کنیم و روزهای راحت‌تری پیشروی ملت بزرگ و عزیز ما قرار بگیرید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.