دانلودکنندگان غیرقانونی به دادگاه کشیده می‌شوند

اقتصاد کتاب علیه قاچاقچیان فرهنگی

انتشاراتی‌ها خواستار پیگرد قانونی سایت‌های دانلود کتاب الکترونیک شده‌اند

در سال‌های اخیر اقتصاد بازار کتاب در مواجهه با فضای مجازی آسیب‌های شدیدی دیده و ناشران مختلفی در رقابت با دنیای مجازی به ورشکستگی گرفتار آمده‌اند. به‌خصوص در مواجهه با سایت‌های دانلود کتاب الکترونیک که به سهولت و بدون کمترین مشکل و مانعی نسخه‌های کتاب‌های تازه و پرخواننده را با یک پنجم و حتی کمتر از قیمت اصلی کتاب‌ها در اختیار خوانندگان قرار می‌دهند. حالا خبر می‌رسد که گروهی از ناشران معتبر بین‌المللی فعالیت‌هایی را برای مقابله با سایت‌های دانلود کتاب الکترونیک آغاز کرده‌اند که در صورتی که به نتیجه برسد، می‌تواند در آینده بازار کتاب موثر باشد.

«یوزوایر» در این زمینه گزارش می‌دهد که یک گروه حقوقی که وکالت ناشران مهم بین‌المللی چون مک‌میلان، مک‌گراهیل،  کنگیگ، الزاویر و پیرسون را برعهده دارند، علیه 63 وب‌سایت غیرقانونی که کتاب‌های الکترونیک روز را ارایه می‌دهند، اقامه دعوی کرده و خواستار برخورد قانونی با این وب‌سایت‌ها شده‌اند.

این البته نخستین دور از پیگیری قانونی ناشران غربی علیه وب‌سایت‌های غیرقانونی نیست و پیش از این انتشارات آموزشی آمریکا نیز از دادگاه فدرال نیویورک درباره این سایت‌ها دادخواهی کرده و پیگرد قانونی سایت‌های دانلود کتاب الکترونیک را خواسته بودند. در آن دادخواست گفته شده بود که این سایت‌ها با استفاده از ابزارهای مایکروسافت و گوگل کتاب‌های علمی و آموزشی را به‌طور غیرقانونی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. ماه گذشته هم این ناشران از دادگاه ایالتی نیویورک خواسته بودند قانونی جامع برای استفاده از مطالب کتاب‌های علمی آموزشی حتی در کتابخانه‌های عمومی تدوین و اجرا شود.

 نمایندگان حقوقی ناشرانی چون مک‌میلان، مک‌گراهیل،  کنگیگ، الزاویر و پیرسون به دادگاه گفته‌اند که وب‌سایت‌های غیرقانونی با پرداخت مبالغی به گوگل به کتاب‌های ناشران دسترسی پیدا می‌کنند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.